Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Ida ZALEWSKA: Storytelling /2016/

Once; Piosenka o niemyśleniu; Goodbye; One thing; Here with me; To rozstanie; We'll meet there again; Bez ciebie nie ma mnie; Honey; Trochę ciebie, część mnie.

Ida Zalewska znana jest miłośnikom bluesa z formacji Terraplane, ma za sobą ciepło przyjęte występy na takich festiwalach jak m.in.: Rawa Blues, Olsztyńskie Noce Bluesowe i Jimiway Festival oraz współpracę z czołówką polskiej sceny jazzowej w osobach m.in.: Adama Kowalewskiego, Jerzego Małka, Tomasza Grzegorskiego czy Arka Skolika. Właśnie ostatni z wymienionych, jeden z najbardziej błyskotliwych perkusistów polskiej sceny jazzowej był inicjatorem przedsięwzięcia jakie zaowocowało płytą Idy Zalewskiej z utworami Billie Holiday ("As Sung By Billie Holiday", 2012). Rok 2016 przynosi kolejną płytę dysponującej mocnym i zmysłowym głosem wokalistki: "Storytelling", nagraną w prestiżowym Preisner Studio w Niepołomicach wraz z zespołem złożonym z muzyków ze ścisłej czołówki młodego pokolenia instrumentalistów jazzowych: pianisty Kuby Płużka, gitarzysty Szymona Miki, kontrabasisty Kuby Dworaka i perkusisty Damiana Niewińskiego. Płytę w większości wypełniają piosenki wokalistki przygotowane wraz z pianistą Kubą Płużkiem, ale też kompozycje Bogdana Hołowni i Jerzego Małka, w tym trzy do tekstów Joanny Majorkiewicz.
Aranżacje wszystkich dziesięciu utworów plasujących się w obrębie jazzu, bluesa i soulu, które wypełniają album przygotował pracujący wraz z Idą Zalewską także przy poprzedniej płycie Kuba Płużek, jedno z największych odkryć jazzowych ostatnich lat. Urodzony w 1988 roku krakowski pianista i kompozytor mimo młodego wieku poszczycić się może współpracą z tak znakomitymi postaciami polskiego jazzu jak: Piotr Baron, Maciej Sikała, Stanisław Soyka, Zbigniew Namysłowski czy nieodżałowany Janusz Muniak. Płużek ma na swym koncie już dwie płyty firmowane własnym nazwiskiem: ''First Album'' (2014) i nagraną solo ''Eleven Songs'' (2015).
Zgodnie z tytułem albumu, "Storytelling" wypełniają śpiewane w dwóch językach piosenki będące opowieściami dotyczącymi codziennych spraw i uczuć, przy których słuchaniu niejednokrotnie towarzyszą nam rozmaite refleksje i wzruszenia.
Taką choćby jest przewrotna "Piosenka o niemyśleniu" oparta na silnym fundamencie kontrabasu Kuby Dworaka, wspieranym twardymi partiami fortepianu i stylowymi gitarowymi "wtrąceniami" Szymona Miki. Zarówno Dworak jak Mika to dziś jedni z najaktywniejszych muzyków polskiej sceny jazzowej.
Pierwszego z wymienionych znamy m.in. ze składu F.O.U.R.S. Collective i świetnej płyty "Treezz" (2014), albumu "Orange Sky" (Michał Wierba Doppelganger Project, 2014) oraz ze składów Kajetan Borowski Trio i Bartosz Dworak Quartet (mieliśmy okazję słyszeć go m.in. wraz z kwartetem brata Bartosza -skrzypka podczas Enter Music Festival: 17.06.2014).
Z kolei pochodzący z Wadowic gitarzysta Szymon Mika, uznawany za jednego z najzdolniejszych gitarzystów jazzowych młodego pokolenia, ma na swym koncie sukcesy odniesione na tak ważnych festiwalach jak m.in. Jazz nad Odrą czy Bielska Zadymka Jazzowa oraz kilka płyt pośród których warto wymienić wyśmienity album "Organ Spot" (nagrany wraz z Kajetanem Galasem i Bartkiem Staromiejskim), płytę: "Popyt" (Mateusz Pałka / Szymon Mika Quartet) i album "Simple Stories About Hope And Worries" (Piotr Budniak Essential Group, 2015). Jest stałym bywalcem krakowskich klubów muzycznych i współpracuje z czołówką polskiej sceny jazzowej.
Szymon Mika "błyszczy" na "Storytelling" także m.in. wyjątkową, bardzo rozbudowaną solówką wspieraną kapitalnymi partiami perkusji w "We'll meet there again" i ozdabia "Honey" ciekawym przetworzonym brzmieniem gitary.
Kunsztowna linia, a w połowie utworu świetne solo kontrabasu Kuby Dworaka zachwyca z kolei podczas bluesowego "One Thing".
Przepiękną, wzruszającą balladą jest na "Storytelling" stylowa piosenka Joanny Majorkiewicz z muzyką Bogdana Hołowni: "To rozstanie". Także w zakresie instrumentacji mamy tu do czynienia z prawdziwym majstersztykiem. Poza wyjątkowym głosem Idy Zalewskiej emanującym ogromem uczuć, zasłuchać się możemy bez wyjątku, w każdy z instrumentów "komentujących" i uzupełniających pełen emocji tekst.
Drugą z wyjątkowo poruszających ballad jest w programie płyty: "Bez ciebie nie ma mnie".
Ida Zalewska to niewątpliwie jeden z najmocniejszych żeńskich głosów polskiego jazzu ostatnich lat, a płyta "Storytelling" wydana przez słowacką wytwórnię Hevhetia jest, po albumie wypełnionym utworami Billie Holiday, doskonałą wizytówką wokalistki także w zakresie tworzenia własnego, ciekawego repertuaru. 
Płyta ukazała się 18 lutego 2016 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_____________________________________________________________________

Ida ZALEWSKA: Storytelling
CD 2016, Hevhetia HV 0118-2-331

program:
 1. Once
 2. Piosenka o niemyśleniu
 3. Goodbye
 4. One thing
 5. Here with me
 6. To rozstanie
 7. We'll meet there again
 8. Bez ciebie nie ma mnie
 9. Honey
10.Trochę ciebie, część mnie

personel:
Ida Zalewska - wokal
Kuba Płużek - fortepian
Szymon Mika - gitara
Kuba Dworak - kontrabas
Damian Niewiński - perkusja

____________________________________________________________________

opis poprzedniego albumu Idy Zalewskiej:

wtorek, 23 lutego 2016, longplay_2010

Polecane wpisy