Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Blue Note Poznań Competition_2015 /2015/

Weezdob Collective: Gladiator; Jakub Skowroński: Song For Izabela; Galas / Skowroński / Kostka: All The Things You Are; Skicki-Skiuk: Freedom; Iza Polit: Old Song; Maciej Sokołowski: 4th Structure; Dawid Kostka: Night Vision; Skowroński / Galas: I'll Remember April; Weezdob Collective: Tecuento Un Secreto.

W listopadzie 2015 roku już po raz drugi odbył się konkurs dla młodych instrumentalistów i wokalistów jazzowych Blue Note Poznań Competition. Niezwykle wartościowym wydawnictwem fonograficznym dokumentującym wydarzenie jest estetycznie wydana płyta z zapisem fragmentów koncertu laureatów konkursu jaki odbył się 8 listopada 2015 roku.
Pośród dziewięciu nagrań znajdziemy utwory zespołów Weezdob Collective i Skicki-Skiuk (odpowiednio 1. i 2.miejsce w kategorii: zespół instrumentalny), oraz saksofonistów Jakuba Skowrońskiego i Macieja Sokołowskiego (1. i 2.miejsce w kategorii: solista instrumentalista), hammondzisty Kajetana Galasa (1.miejsce w kategorii: solista instrumentalista), gitarzysty Dawida Kostki (2.miejsce w kategorii: solista instrumentalista) i wokalistki Izy Polit (wyróżnionej w kategorii wokalnej).
Wśród własnych kompozycji młodych jazzmanów znajdziemy także ciekawe interpretacje nieśmiertelnych standardów: "All The Things You Are" Jerome Kerna, "I'll Remember April" Duke'a Persona, a także "Old Song" Krzysztofa Komedy (słowa: Agnieszka Osiecka).
Program płyty spinają klamrą dwa nagrania powołanej do życia w 2014 roku formacji Weezdob Collective, szturmem zdobywającej w ostatnim czasie najróżniejsze nagrody i wyróżnienia że wymienię tu, poza Blue Note Poznań Competition_2015, choćby: Jazz nad Odrą, Krokus Jazz Festival czy Bielską Zadymkę Jazzową. W skład kwintetu wchodzą starannie wykształceni w Polsce, Niemczech, Holandii i Danii, młodzi instrumentaliści z Poznania, doskonale odnajdujący się w formule współczesnej muzyki improwizowanej naznaczonej wielkim szacunkiem dla tradycyjnej formy jazzowej. Ogromnym atutem kwintetu jest własny repertuar budowany przez saksofonistę Kubę Marciniaka i gitarzystę składu Piotra Scholza. Poza nimi skład Weezdob Collective tworzą Kacper Smoliński (harmonijka ustna), Damian Kostka (kontrabas) i Adam Zagórski (perkusja). W takim też składzie zarejestrowana została debiutancka płyta Weezdob Collective: "Live at Radio Katowice" (2015).
W programie płyty dwukrotnie słyszymy wirtuoza organów Hammonda Kajetana Galasa, absolwenta Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, ucznia m.in. Wojciecha Groborza i Piotra Wyleżoła, mającego za sobą również naukę w jedynej europejskiej szkole gry na organach Hammonda -ArtEZ Enschede. Kajetan Galas wraz z własnym, istniejącym od 2009 roku triem Organ Spot, odnosi duże sukcesy koncertując i zdobywając liczne wyróżnienia na festiwalach zarówno w kraju jak i za granicą (m.in. Jazz Nad Odrą, Young Best Jazz i Azoty Tarnów International Jazz Contest). Trio organisty legitymuje się świetną płytą będącą doskonałym nawiązaniem do klasycznej konwencji jazzowego tria organowego ("Organ Spot"). Muzyk ma za sobą także współpracę z nieodżałowanym Januszem Muniakiem, z którym wraz z Arkiem Skolikiem tworzył jeden z jego ostatnich składów.
Aż w trzech różnych konstelacjach mamy okazję usłyszeć na płycie saksofonistę Jakuba Skowrońskiego, absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Jazz Institut Berlin, współpracującego jak dotąd m.in. z Leszkiem Możdżerem i formacją Wierba – Schmidt Quintet. Na stałe grający w składzie grupy International Jazzpocalypse saksofonista, klarnecista i kompozytor dysponuje wyjątkowym warsztatem i wyobraźnią w kreowaniu doskonałych partii solowych, z których wyłania się jego własny, niepowtarzalny styl, a ogromny szacunek dla jazzowej tradycji i największych mistrzów saksofonu tworzy udaną symbiozę z osobistym sposobem postrzegania jazzowej improwizacji. 
Płyta "Blue Note Poznań Competition_2015" stanowi doskonały materiał promujący młodych artystów, ale też niewątpliwy dokument i rodzaj dźwiękowej kroniki konkursu. Miejmy nadzieję, iż wydawnictwo to stanowi zaledwie początek całej serii dorocznie wydawanych płyt, które z upływem czasu stanowić mogą nadzwyczajną kolekcję dokumentującą wyjątkowe zjawiska w młodym polskim jazzie.

Robert Ratajczak

____________________________________________________________________

 

Blue Note Poznań Competition_2015
CD 2015, Stowarzyszenie Inicjatyw Muzycznych Blue Note

program:
1. Weezdob Collective: Gladiator
2. Jakub Skowroński: Song For Izabela
3. Kajetan Galas / Jakub Skowroński / Dawid Kostka: All The Things You Are
4. Skicki-Skiuk: Freedom
5. Iza Polit: Old Song
6. Maciej Sokołowski: 4th Structure
7. Dawid Kostka: Night Vision
8. Jakub Skowroński / Kajetan Galas: I'll Remember April
9. Weezdob Collective: Tecuento Un Secreto

akompaniament:
Krzysztof Dys - fortepian (2, 5-7)
Damian Kostka (2, 7), Szymon Wieczorkiewicz (5, 6) - kontrabas
Adam Zagórski (2, 3, 8), Dawid Wirmański (5-7) - perkusja

____________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez S.I.M. Blue Note:

 

czwartek, 04 lutego 2016, longplay_2010

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: stanisław, *.play-internet.pl
2016/02/04 15:11:53
Ciekawa recenzja ale zastanawia mnie jedna rzecz. Wiele się mówi o wykształceniu laureatów ale żadnej wzmianki o Akademii Muzycznej w Poznaniu. Pośród wszystkich nazwisk jakie znalazły się w protokole konkursu naliczyłem aż 6 osób, które ukończyły Akademię w Poznaniu. Czy to przypadek? Swoją drogą konkurs zasługujący na uwagę i promujący młodych jazzmanów. Płytę słucha się z dużym zadowoleniem.