Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Blue Note Poznań Competition_2015 /2015/

Weezdob Collective: Gladiator; Jakub Skowroński: Song For Izabela; Galas / Skowroński / Kostka: All The Things You Are; Skicki-Skiuk: Freedom; Iza Polit: Old Song; Maciej Sokołowski: 4th Structure; Dawid Kostka: Night Vision; Skowroński / Galas: I'll Remember April; Weezdob Collective: Tecuento Un Secreto.

W listopadzie 2015 roku już po raz drugi odbył się konkurs dla młodych instrumentalistów i wokalistów jazzowych Blue Note Poznań Competition. Niezwykle wartościowym wydawnictwem fonograficznym dokumentującym wydarzenie jest estetycznie wydana płyta z zapisem fragmentów koncertu laureatów konkursu jaki odbył się 8 listopada 2015 roku.
Pośród dziewięciu nagrań znajdziemy utwory zespołów Weezdob Collective i Skicki-Skiuk (odpowiednio 1. i 2.miejsce w kategorii: zespół instrumentalny), oraz saksofonistów Jakuba Skowrońskiego i Macieja Sokołowskiego (1. i 2.miejsce w kategorii: solista instrumentalista), hammondzisty Kajetana Galasa (1.miejsce w kategorii: solista instrumentalista), gitarzysty Dawida Kostki (2.miejsce w kategorii: solista instrumentalista) i wokalistki Izy Polit (wyróżnionej w kategorii wokalnej).
Wśród własnych kompozycji młodych jazzmanów znajdziemy także ciekawe interpretacje nieśmiertelnych standardów: "All The Things You Are" Jerome Kerna, "I'll Remember April" Duke'a Persona, a także "Old Song" Krzysztofa Komedy (słowa: Agnieszka Osiecka).
Program płyty spinają klamrą dwa nagrania powołanej do życia w 2014 roku formacji Weezdob Collective, szturmem zdobywającej w ostatnim czasie najróżniejsze nagrody i wyróżnienia że wymienię tu, poza Blue Note Poznań Competition_2015, choćby: Jazz nad Odrą, Krokus Jazz Festival czy Bielską Zadymkę Jazzową. W skład kwintetu wchodzą starannie wykształceni w Polsce, Niemczech, Holandii i Danii, młodzi instrumentaliści z Poznania, doskonale odnajdujący się w formule współczesnej muzyki improwizowanej naznaczonej wielkim szacunkiem dla tradycyjnej formy jazzowej. Ogromnym atutem kwintetu jest własny repertuar budowany przez saksofonistę Kubę Marciniaka i gitarzystę składu Piotra Scholza. Poza nimi skład Weezdob Collective tworzą Kacper Smoliński (harmonijka ustna), Damian Kostka (kontrabas) i Adam Zagórski (perkusja). W takim też składzie zarejestrowana została debiutancka płyta Weezdob Collective: "Live at Radio Katowice" (2015).
W programie płyty dwukrotnie słyszymy wirtuoza organów Hammonda Kajetana Galasa, absolwenta Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, ucznia m.in. Wojciecha Groborza i Piotra Wyleżoła, mającego za sobą również naukę w jedynej europejskiej szkole gry na organach Hammonda -ArtEZ Enschede. Kajetan Galas wraz z własnym, istniejącym od 2009 roku triem Organ Spot, odnosi duże sukcesy koncertując i zdobywając liczne wyróżnienia na festiwalach zarówno w kraju jak i za granicą (m.in. Jazz Nad Odrą, Young Best Jazz i Azoty Tarnów International Jazz Contest). Trio organisty legitymuje się świetną płytą będącą doskonałym nawiązaniem do klasycznej konwencji jazzowego tria organowego ("Organ Spot"). Muzyk ma za sobą także współpracę z nieodżałowanym Januszem Muniakiem, z którym wraz z Arkiem Skolikiem tworzył jeden z jego ostatnich składów.
Aż w trzech różnych konstelacjach mamy okazję usłyszeć na płycie saksofonistę Jakuba Skowrońskiego, absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Jazz Institut Berlin, współpracującego jak dotąd m.in. z Leszkiem Możdżerem i formacją Wierba – Schmidt Quintet. Na stałe grający w składzie grupy International Jazzpocalypse saksofonista, klarnecista i kompozytor dysponuje wyjątkowym warsztatem i wyobraźnią w kreowaniu doskonałych partii solowych, z których wyłania się jego własny, niepowtarzalny styl, a ogromny szacunek dla jazzowej tradycji i największych mistrzów saksofonu tworzy udaną symbiozę z osobistym sposobem postrzegania jazzowej improwizacji. 
Płyta "Blue Note Poznań Competition_2015" stanowi doskonały materiał promujący młodych artystów, ale też niewątpliwy dokument i rodzaj dźwiękowej kroniki konkursu. Miejmy nadzieję, iż wydawnictwo to stanowi zaledwie początek całej serii dorocznie wydawanych płyt, które z upływem czasu stanowić mogą nadzwyczajną kolekcję dokumentującą wyjątkowe zjawiska w młodym polskim jazzie.

Robert Ratajczak

____________________________________________________________________

 

Blue Note Poznań Competition_2015
CD 2015, Stowarzyszenie Inicjatyw Muzycznych Blue Note

program:
1. Weezdob Collective: Gladiator
2. Jakub Skowroński: Song For Izabela
3. Kajetan Galas / Jakub Skowroński / Dawid Kostka: All The Things You Are
4. Skicki-Skiuk: Freedom
5. Iza Polit: Old Song
6. Maciej Sokołowski: 4th Structure
7. Dawid Kostka: Night Vision
8. Jakub Skowroński / Kajetan Galas: I'll Remember April
9. Weezdob Collective: Tecuento Un Secreto

akompaniament:
Krzysztof Dys - fortepian (2, 5-7)
Damian Kostka (2, 7), Szymon Wieczorkiewicz (5, 6) - kontrabas
Adam Zagórski (2, 3, 8), Dawid Wirmański (5-7) - perkusja

____________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez S.I.M. Blue Note:

 

czwartek, 04 lutego 2016, longplay_2010

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: stanisław, *.play-internet.pl
2016/02/04 15:11:53
Ciekawa recenzja ale zastanawia mnie jedna rzecz. Wiele się mówi o wykształceniu laureatów ale żadnej wzmianki o Akademii Muzycznej w Poznaniu. Pośród wszystkich nazwisk jakie znalazły się w protokole konkursu naliczyłem aż 6 osób, które ukończyły Akademię w Poznaniu. Czy to przypadek? Swoją drogą konkurs zasługujący na uwagę i promujący młodych jazzmanów. Płytę słucha się z dużym zadowoleniem.