Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Yves ROBERT Trio: Inspired /2015/

Invention of the Instant / La fabrication de l'instant; Bien dans sa peau; Expirine; Spiritual Thrill / Spirituel frisson; Brain Wave; Before the Bliss; Between the Bliss and Me; Ideas through Running; Insperiment; Cahutchuca.

Francuski puzonista, kompozytor i wyjątkowo kreatywny improwizator Yves Robert pretenduje dziś do miana jednej z najbardziej znaczących i wpływowych postaci jazzu XXI wieku. Artysta już od połowy lat 1970-tych intensywnie działał na klubowych scenach oraz aktywnie udzielał się w rozmaitych awangardowych przedsięwzięciach francuskiego środowiska jazzowych innowatorów. Wkrótce trafił w szeregi kreatywnej niemiecko-francuskiej formacji Jazz Ensemble prowadzonej przez Alberta Mangelsdorffa i Henri Texiera, dzięki której w szerszym stopniu miał okazję rozwinąć swój indywidualny sposób postrzegania improwizacji oraz zostać dostrzeżonym przez wielu ówczesnych koryfeuszy europejskiej sceny muzyki improwizowanej. Doprowadziło to do wielu interesujących muzycznych konglomeratów i współpracy Yvesa Roberta z takimi muzykami jak choćby McCoy Tyner, Steve Lacy, John Zorn czy Gil Evans, a później także Nguyen Le, Daniel Humair, Andreas Willers i Dee Dee Bridgewater.
W ostatniej dekadzie XX wieku puzonista coraz częściej zaczął powoływać do życia własne formacje, z którymi pojawiał się na najbardziej znaczących festiwalach Starego Kontynentu. Bardzo ważnym etapem w rozwoju artysty było związanie się z ECM i realizacja kilku bardzo ciepło przyjętych albumów wydanych pod banderą tej wytwórni.
Jednym z projektów puzonisty jest trio tworzone wraz z kontrabasistą Bruno Chevillionem i perkusistą Cyrilem Atef. To właśnie w tym składzie zrealizowany został album "Inspired" nagrany w Budapeszcie, będący rozwinięciem idei jaka pierwotnie zrealizowana została w 2008 roku na doskonałej płycie tego tria: "Inspirine".
Wydany pod koniec 2015 roku album "Inspired" przynosi muzykę w większym stopniu zdominowaną elektroniką niż zapis sprzed siedmiu lat. Mimo to mamy do czynienia z utworami doskonale pomyślanymi i świetnie ukazującymi potęgę tkwiącą w bardzo kolektywnym i demokratycznym podejściu do muzycznego materiału, zarówno w kwestii wykonawczej jak kompozycyjnej (osiem z dziesięciu utworów to  kompozycje całego składu).
Osobiście zrezygnowałbym z tak dużej dawki elektroniki, nadwyraz ochoczo serwowanej na płycie na rzecz bardziej akustycznego przekazu całości. Poza tym trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia wobec nowego materiału francuskiego puzonisty. Świetnie przemyślana dramaturgia poszczególnych tematów, chwilami emanujących specyficzną nostalgią i przestrzenią (np. mój osobisty numer 1 całego albumu: "Spiritual Thrill" z świetną partią kontrabasu i  klimatyczny "Insperiment"), innym razem eksponująca dynamikę, elementy funky ("Invention of the Instant"), dub ("Expirine") a nawet jak ma to miejsce w finałowym utworze "Cahutchuca" ...taneczny bit.
Genialne możliwości techniczne muzyków doskonale sprawdzają się w trakcie kunsztownie skonstruowanych linii i akordów zaklętych w kompozycjach, a olbrzymia wyobraźnia każdego z instrumentalistów przynosi wiele zapadających w pamięć opartych na improwizacji solówek.
Na "Inspired" Trio Yvesa Roberta definitywnie przełamuje jakiekolwiek istniejące jeszcze granice w muzyce jazzowej. To muzyka mogąca śmiało uchodzić dziś za XXI-wieczny modern jazz, zdecydowanie poszerzająca sposób postrzegania współczesnej kolektywnej improwizacji.
Album ukazał się 11 grudnia 2015.

Robert Ratajczak

____________________________________________________________________

 

Yves ROBERT Trio: Inspired
CD 2015 BMC Records BMC CD 228

program:
 1. Invention of the Instant / La fabrication de l'instant
 2. Bien dans sa peau
 3. Expirine
 4. Spiritual Thrill / Spirituel frisson
 5. Brain Wave
 6. Before the Bliss
 7. Between the Bliss and Me
 8. Ideas through Running
 9. Insperiment
10. Cahutchuca

personel:
Yves Robert - puzon
Bruno Chevillon - kontrabas
Cyril Atef - perkusja

____________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez BMC Records:

            

czwartek, 14 stycznia 2016, longplay_2010
Tagi: R jazz

Polecane wpisy