Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona Glinka
Anna Sikorzak-Olek
Adam Eljasinski

Gimel 1
PREMIERA 21 WRZEŚNIA 2018

Corneliu Dan Georgescu
Model Mioritic
(2018)

Octavian Nemescu
Apokatastatis
(2018)

Radosław Sobczak
Paderewski Piano Works
(2018)

Radosław Sobczak
Karol Szymanowski Piano Music
(2018)

Adam MAKSYMIENKO
Reminescence Of The Future
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Szymon NEHRING: Chopin, Szymanowski, Mykietyn /2015/

Fryderyk Chopin: Etiudy op.25, Fantazja f-moll op.49;
Karol Szymanowski: Wariacje b-moll op.49;
Paweł Mykietyn: Cztery preludia na fortepian.

Zaledwie dwudziestoletni krakowski pianista Szymon Nehring jest jednym z największych odkryć fortepianowych ostatnich lat. Zanim jako jedyny polski artysta znalazł się w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, młodego wirtuoza dostrzeżono już jako 13-latka w Jeleniej Górze podczas IV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Dzieci gdzie zdobył II nagrodę. Już dwa lata później Szymon Nehring został laureatem III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego "Chopin + ..." w Budapeszcie. Kolejne sukcesy to m.in. pierwsze nagrody zdobyte podczas takich festiwali jak XIII Międzynarodowy Konkurs Pianistycznym im. F. Chopina w Narwie (2012), III Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny "Halina Czerny-Stefańska in memoriam" w Poznaniu (2014), czy X Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy (2014). Pianista mimo młodego wieku i statusu studenta Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, może poszczycić się koncertami wraz z Orkiestrami Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Pomorskiej i Bałtyckiej oraz orkiestrami symfonicznymi m.in. z Calgary, Estonii, Tallinna, Petersburga i Lwowa.
Wymownym zdaje się fakt, iż debiutancka płyta Szymona Nehringa ukazała się nakładem DUX, jednej z najważniejszych w środowisku muzyki klasycznej europejskich wytwórni płytowych .
Większą część płyty wypełnia recital chopinowski młodego pianisty obejmujący serię 11 etiud oraz "Fantazję f-moll op.49". Szymon Nehring z wyjątkowym wdziękiem i niespotykaną precyzją wykonawczą przeprowadza nas przez utwory pełne zaklętej w nich polirytmii, kontrastów oraz wciągających pasaży i akordów. Palce młodego wirtuoza doskonale oddają wielobarwność muzyki Chopina skupiając uwagę słuchacza zarówno na genialnie odtworzonej rytmice jak i melodycznych motywach kreowanych lewą ręką pianisty. Uwagę zwraca wykonanie dwóch ostatnich etiud: kontrastowej, pełnej napięcia i nasyconej arabeskowymi wachlarzami "Etiudy a-moll op.25 nr 11", oraz mrocznej i niemal transowej "Etiudy c-moll op.25 nr 12". W obu tych utworach Nehringowi udało się osiągnąć rodzaj wykonawczego absolutu będącego świetnym medium dla rewolucyjnego charakteru utworów.
Część chopinowską płyty wieńczy powstała w 1841 roku, w tej interpretacji 13-minutowa "Fantazja f-moll op.49", uchodząca za jeden z najtrudniejszych do zdefiniowania utworów fortepianowych. Pojawia się tu zarówno nastrój żałobnego niemal marsza jak i klimat powstańczy, któremu Chopin dedykował charakter znacznej części swych kompozycji. Trzeba przyznać, iż Szymon Nehring doskonale poradził sobie ze złożonością utworu, jego wielowymiarowością i ogromem zawartych tematów melodycznych. Ten właśnie utwór w dużej mierze przyczynił się do sukcesu pianisty jako zagrany podczas I etapu Konkursu Chopinowskiego w 2015 roku.
Innych wirtuozerskich predyspozycji wymaga cykl "Wariacji b-moll op.3", powstały z geniuszu kompozytora wywodzącego się z kolejnego pokolenia wielkich kompozytorów - Karola Szymanowskiego. Nehring gra śmiało i bez zahamowań (by nie napisać: z rutyną) doskonale odnajdując się w zastosowanej pierwotnie przez twórcę żonglerce tempem, rytmem i fakturą.
Ostatnia część płyty udowadnia, iż młody pianista świetnie odnajduje się w utworach współczesnych. Płytę kończy 10 minut wypełnione  "Czterema preludiami na fortepian" Pawła Mykietyna, powszechnie uważanego za jednego z najwybitniejszych twórców postmodernistycznych.
Szeroki wachlarz możliwości repertuarowych Szymona Nehringa, jaki poznajemy dzięki temu albumowi, roztacza przed miłośnikami muzyki fortepianowej perspektywę obcowania z artystą, który okazać się może jednym z największych odkryć swego pokolenia. Miejmy nadzieję, iż płyta która ukazała się w 2015 roku jest zaledwie fonograficzną wizytówką pianisty, po której spodziewać się możemy kolejnych równie doskonałych rejestracji jak ta dokonana wiosną w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
Płyta ukazała się 16 października 2015.

Robert Ratajczak

płytę kupisz: TUTAJ

____________________________________________________________________

 

Szymon NEHRING: Chopin, Szymanowski, Mykietyn
CD 2015, DUX 1198a

program:
Fryderyk Chopin:
1.  Etiuda As-dur op.25 nr 1
2.  Etiuda f-moll op.25 nr 2
3.  Etiuda F-dur op.25 nr 3
4.  Etiuda a-moll op.25 nr 4
5.  Etiuda e-moll op.25 nr 5
6.  Etiuda gis-moll op.25 nr 6
7.  Etiuda cis-moll op.25 nr 7
8.  Etiuda Des-dur op.25 nr 8
9.  Etiuda Ges-dur op.25 nr 9
10.Etiuda h-moll op.25 nr 10
11.Etiuda a-moll op.25 nr 11   
12.Etiuda c-moll op.25 nr 12
13.Fantazja f-moll op. 49
Karol Szymanowski: Wariacje b-moll op. 3
14.Tema Andantino tranquillo e semplice
15.Var. I Listesso tempo
16.Var. II Agitato
17.Var. III Andantino quasi tempo di marcia di mazurka
18.Var. IV Con moto scherzando
19.Var. V Lento dolce
20.Var. VI Scherzando. Vivace molto
21.Var. VII Allegro agitato ed energico
22.Var. VIII Meno mosso. Mesto
23.Var. IX Maggiore. Tempo di Valse. Grazioso
24.Var. X Andantino dolce
25.Var. XI Andantino dolce affettuoso
26.Var. XII Allegro con fuoco
Paweł Mykietyn: Cztery preludia na fortepian
27.I cw. = ca. 80 
28.II cw. = ca. 48
29.III cw. = ca. 114
30.IV Prestissimo possibile

____________________________________________________________________

opisy innych płyt DUX:

                              

      

     

      

      

  

 

poniedziałek, 21 grudnia 2015, longplay_2010
Tagi: classic n

Polecane wpisy