Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Szymon NEHRING: Chopin, Szymanowski, Mykietyn /2015/

Fryderyk Chopin: Etiudy op.25, Fantazja f-moll op.49;
Karol Szymanowski: Wariacje b-moll op.49;
Paweł Mykietyn: Cztery preludia na fortepian.

Zaledwie dwudziestoletni krakowski pianista Szymon Nehring jest jednym z największych odkryć fortepianowych ostatnich lat. Zanim jako jedyny polski artysta znalazł się w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, młodego wirtuoza dostrzeżono już jako 13-latka w Jeleniej Górze podczas IV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Dzieci gdzie zdobył II nagrodę. Już dwa lata później Szymon Nehring został laureatem III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego "Chopin + ..." w Budapeszcie. Kolejne sukcesy to m.in. pierwsze nagrody zdobyte podczas takich festiwali jak XIII Międzynarodowy Konkurs Pianistycznym im. F. Chopina w Narwie (2012), III Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny "Halina Czerny-Stefańska in memoriam" w Poznaniu (2014), czy X Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy (2014). Pianista mimo młodego wieku i statusu studenta Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, może poszczycić się koncertami wraz z Orkiestrami Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Pomorskiej i Bałtyckiej oraz orkiestrami symfonicznymi m.in. z Calgary, Estonii, Tallinna, Petersburga i Lwowa.
Wymownym zdaje się fakt, iż debiutancka płyta Szymona Nehringa ukazała się nakładem DUX, jednej z najważniejszych w środowisku muzyki klasycznej europejskich wytwórni płytowych .
Większą część płyty wypełnia recital chopinowski młodego pianisty obejmujący serię 11 etiud oraz "Fantazję f-moll op.49". Szymon Nehring z wyjątkowym wdziękiem i niespotykaną precyzją wykonawczą przeprowadza nas przez utwory pełne zaklętej w nich polirytmii, kontrastów oraz wciągających pasaży i akordów. Palce młodego wirtuoza doskonale oddają wielobarwność muzyki Chopina skupiając uwagę słuchacza zarówno na genialnie odtworzonej rytmice jak i melodycznych motywach kreowanych lewą ręką pianisty. Uwagę zwraca wykonanie dwóch ostatnich etiud: kontrastowej, pełnej napięcia i nasyconej arabeskowymi wachlarzami "Etiudy a-moll op.25 nr 11", oraz mrocznej i niemal transowej "Etiudy c-moll op.25 nr 12". W obu tych utworach Nehringowi udało się osiągnąć rodzaj wykonawczego absolutu będącego świetnym medium dla rewolucyjnego charakteru utworów.
Część chopinowską płyty wieńczy powstała w 1841 roku, w tej interpretacji 13-minutowa "Fantazja f-moll op.49", uchodząca za jeden z najtrudniejszych do zdefiniowania utworów fortepianowych. Pojawia się tu zarówno nastrój żałobnego niemal marsza jak i klimat powstańczy, któremu Chopin dedykował charakter znacznej części swych kompozycji. Trzeba przyznać, iż Szymon Nehring doskonale poradził sobie ze złożonością utworu, jego wielowymiarowością i ogromem zawartych tematów melodycznych. Ten właśnie utwór w dużej mierze przyczynił się do sukcesu pianisty jako zagrany podczas I etapu Konkursu Chopinowskiego w 2015 roku.
Innych wirtuozerskich predyspozycji wymaga cykl "Wariacji b-moll op.3", powstały z geniuszu kompozytora wywodzącego się z kolejnego pokolenia wielkich kompozytorów - Karola Szymanowskiego. Nehring gra śmiało i bez zahamowań (by nie napisać: z rutyną) doskonale odnajdując się w zastosowanej pierwotnie przez twórcę żonglerce tempem, rytmem i fakturą.
Ostatnia część płyty udowadnia, iż młody pianista świetnie odnajduje się w utworach współczesnych. Płytę kończy 10 minut wypełnione  "Czterema preludiami na fortepian" Pawła Mykietyna, powszechnie uważanego za jednego z najwybitniejszych twórców postmodernistycznych.
Szeroki wachlarz możliwości repertuarowych Szymona Nehringa, jaki poznajemy dzięki temu albumowi, roztacza przed miłośnikami muzyki fortepianowej perspektywę obcowania z artystą, który okazać się może jednym z największych odkryć swego pokolenia. Miejmy nadzieję, iż płyta która ukazała się w 2015 roku jest zaledwie fonograficzną wizytówką pianisty, po której spodziewać się możemy kolejnych równie doskonałych rejestracji jak ta dokonana wiosną w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
Płyta ukazała się 16 października 2015.

Robert Ratajczak

płytę kupisz: TUTAJ

____________________________________________________________________

 

Szymon NEHRING: Chopin, Szymanowski, Mykietyn
CD 2015, DUX 1198a

program:
Fryderyk Chopin:
1.  Etiuda As-dur op.25 nr 1
2.  Etiuda f-moll op.25 nr 2
3.  Etiuda F-dur op.25 nr 3
4.  Etiuda a-moll op.25 nr 4
5.  Etiuda e-moll op.25 nr 5
6.  Etiuda gis-moll op.25 nr 6
7.  Etiuda cis-moll op.25 nr 7
8.  Etiuda Des-dur op.25 nr 8
9.  Etiuda Ges-dur op.25 nr 9
10.Etiuda h-moll op.25 nr 10
11.Etiuda a-moll op.25 nr 11   
12.Etiuda c-moll op.25 nr 12
13.Fantazja f-moll op. 49
Karol Szymanowski: Wariacje b-moll op. 3
14.Tema Andantino tranquillo e semplice
15.Var. I Listesso tempo
16.Var. II Agitato
17.Var. III Andantino quasi tempo di marcia di mazurka
18.Var. IV Con moto scherzando
19.Var. V Lento dolce
20.Var. VI Scherzando. Vivace molto
21.Var. VII Allegro agitato ed energico
22.Var. VIII Meno mosso. Mesto
23.Var. IX Maggiore. Tempo di Valse. Grazioso
24.Var. X Andantino dolce
25.Var. XI Andantino dolce affettuoso
26.Var. XII Allegro con fuoco
Paweł Mykietyn: Cztery preludia na fortepian
27.I cw. = ca. 80 
28.II cw. = ca. 48
29.III cw. = ca. 114
30.IV Prestissimo possibile

____________________________________________________________________

opisy innych płyt DUX:

                              

      

     

      

      

  

 

poniedziałek, 21 grudnia 2015, longplay_2010
Tagi: classic n

Polecane wpisy