Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

JACHNA / CICHOCKI / UROWSKI / KRAWCZYK: The Right Moment /2015/

Indians; Philosophical Considerations; Ice; Provocations In Madrid; Destiny; The Cats; Checkers; 18/2; The Right Moment.

Płyta firmowana czterema nazwiskami: Jachna - Cichocki - Urowski - Krawczyk. Pierwsze z nazwisk to Wojciech Jachna - znany bydgoski trębacz i sideman mający w swym dorobku ponad 10 albumów zrealizowanymi w różnych konfiguracjach (m.in. Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope, Innercity Esemble), oraz tworzący wraz z perkusistą Jackiem Buhlem duet Jachna / Buhl majacy na swym koncie m.in. świetne albumy: "Atropina" (2014) i "Synthomatic" (2015). Pozostałe to: pianista Jacek Cichocki, kontrabasista Paweł Urowski (znany z kolei z kwartetu Marka Malinowskiego i niedawnej płyty "Alone", 2015) i perkusista Mateusz Krawczyk.
Nagrany w lutym 2014 roku w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy album "The Right Moment" wypełnia własny repertuar kwartetu pod postacią dziewięciu oryginalnych kompozycji opartych na bazie modern jazzu i inspiracjach muzyką filmową. W muzyce tej dostrzeżemy mnóstwo nawiązań do estetyki mogącej kojarzyć się z polską sztuką jazzową spod znaku dokonań Krzysztofa Komedy i Tomasza Stańko, ale też liczne nawiązania do amerykańskich wzorców sprzed kilku dekad.
"The Right Moment" to bardzo demokratyczny album powstały dzięki sumie muzycznych doświadczeń i inspiracji każdego z instrumentalistów. Znakiem rozpoznawczym każdego z utworów jest charakterystyczny matowy dźwięk trąbki Wojciecha Jachny, do którego bardzo przyzwyczailiśmy się w ostatnich latach. Pośród innych płyt Jachny ten album wyróżnia specyfika właściwa prawdziwemu doskonale skonfigurowanemu kwartetowi. Zwraca uwagę idealna harmonia panująca między instrumentalistami oparta na wzajemnym słuchaniu i kreatywnej kolektywnej improwizacji.
W utworze Pawła Urowskiego: "The Cats" kwartet wspomaga gościnnie saksofon tenorowy Wojciecha Piórkowskiego, świetnie dialogujący z trąbką Jachny na tle motorycznej pracy kontrabasu i fortepianu oraz żywiołowych reakcji perkusji Mateusza Krawczyka.
Blisko 10-minutowy temat Wojciecha Jachny: "18/2" robi wrażenie motywu napisanego do nieistniejącego filmu fabularnego powstałego w Polsce gdzieś w połowie lat 60-tych. Ilustracyjna narracja kontrabasu, motyw trąbki, impresje fortepianu, perkusyjne synkopy i utrzymane już w duchu nowoczesnego jazzu rozwinięcie partii fortepianowej w środkowej części utworu... Prawdziwa perełka!
"The Right Moment" to płyta, którą z wielką dumą zaprezentować można na świecie jako rzeczywistą wizytówkę polskiego jazzu XXI wieku, Rzeczywistą - bowiem nie podpartą sztucznym lansem i fałszywą promocją, jakie niejednokrotnie wypaczają dzisiejszy wizerunek polskiej sceny jazzowej. To jak dotąd jeden z najbardziej niedocenionych polskich albumów jazzowych 2015 roku.
Płyta ukazała się 20 maja 2015.

Robert Ratajczak

____________________________________________________________________

 

JACHNA / CICHOCKI / UROWSKI / KRAWCZYK: The Right Moment
CD 2015, Requiem Records 99/2015

program:
1. Indians
2. Philosophical Considerations
3. Ice
4. Provocations In Madrid
5. Destiny
6. The Cats
7. Checkers
8. 18/2
9. The Right Moment

personel:
Wojciech Jachna - trąbka, flugelhorn
Jacek Cichocki - fortepian
Paweł Urowski - kontrabas
Mateusz Krawczyk - perkusja
oraz gościnnie:
Wojciech Piórkowski - saksofon

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt z katalogu Requiem Records:

            

czwartek, 10 grudnia 2015, longplay_2010
Tagi: C k J u polish jazz jazz

Polecane wpisy