Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Takumi SEINO: Mood for Red /2009/

Mood for red; Untouched; A man holding the apple; Secret garden; First urge; Half of it; Glued up back to back; Afternoon weed; March for new days.

Takumi Seino jest jednym z najbardziej aktywnych niezależnych muzyków jazzowych w Japonii. Jest absolwentem prestiżowej Berklee College of Music, mającym na swym koncie mnóstwo wyróżnień, jak choćby tytuł Najlepszego Gitarzysty przyznawany dorocznie przez firmę Yamaha. Dotychczas ukazało się kilkanaście płyt firmowanych jego nazwiskiem, nagranych w rozmaitych składach. Wśród współpracujących z Takumi Seino muzyków, warto wymienić takie nazwiska jak choćby: basiści Blake Newman i Jeremy Stratton, perkusiści Scott Goulding i Larry Marshall (wspólne albumy: ''Old Red Chair On The Porch'', 2012 i ''Flower Flows'', 2013), pianista David Sinclair czy saksofonista Ryosuke Hashizume (znany z wyśmienitej płyty ''Acoustic Fluid'', 2012) i pianista Takashi Kudo (znany z albumu ''Gratitude'', 2011). Takumi Seino na przestrzeni lat pojawiał się w składach takich m.in. formacji jak: Khamsin, Six North, EBA, Eiichiro Arasaki Big Band, Next Order czy własne Drops Trio tworzone z basistą Osamu Miharą i perkusistą Hiroshim Matsudą. Właśnie w ostatnim z wymienionych składów zarejestrowany został koncertowy album "Mood for Red", będący zbiorem utworów wykonanych w lipcu i wrześniu 2009 roku w klubie Big Apple. Płytę wypełniły cztery nowe kompozycje gitarzysty oraz, kreowane przez całe trio w czasie rzeczywistym, porywające improwizacje.
Otwierająca album tytułowa kompozycja "Mood for Red" wprowadza nas w klimat bardzo silnie związany z tradycyjną koncepcją jazzowego tria. To zarazem jedna z najdoskonalszych kompozycji Takumi Seino jakie dane mi było poznać na sześciu jego płytach, jakie mam w swojej kolekcji. Intrygująca linia basu i stonowane partie perkusji idealnie uzupełniają gitarowe pasaże lidera nasączone progresywnym posmakiem. "Mood for Red" to także po prostu piękna melodia nawiązująca do najwspanialszych dokonań muzyki jazzowej.
Bardziej wyszukana konstrukcja charakteryzuje rozbudowany melodycznie temat "A man holding the apple", a klimat nostalgicznej, sennej ballady dominuje podczas tematu "Half of it". W drugim z wymienionych uwagę na sobie skupia ujmująca delikatnością partia basu, za którą odpowiedzialny jest Osamu Mihara. Warto wspomnieć, iż w 2009 roku kiedy zrealizowano omawiany w tym miejscu album "Mood for Red", Mihara wraz z Takumi Seino pojawili się na kapitalnej płycie formacji Words of Forest: "It's Raining Over There".
Zmienny rytm i prawdziwy kalejdoskop nastrojów towarzyszą nam podczas słuchania najdłuższego na płycie utworu: "Afternoon weed", pełnego zawirowań tempa i prawdziwych fajerwerków emocji dostrzegalnych w partiach każdego z instrumentów.
Pięć pozostałych fragmentów płyty powstałych na bazie swobodnych improwizacji, ukazuje wyjątkową moc Drops Trio opartą na niecodziennym porozumieniu i bezwarunkowym zaufaniu muzycznym każdego z instrumentalistów wobec pozostałych. Doskonałe interakcje i kapitalne indywidualne partie zaskakują choćby podczas "Secret garden", kiedy Osamu Mihara kreuje wyjątkowy basowy pasaż wspierany rozhulaną grą Hiroshi Matsudy przy perkusji. Urodzonego w 1956 roku perkusistę składu Drops Trio bardziej dociekliwi słuchacze słusznie kojarzyć mogą z rockową formacją Southern All Stars, z powodzeniem działającą do dziś od połowy lat 70-tych.
Podczas improwizowanego "Glued up back to back" Takumi Seino sięga po gitarę akustyczną, po raz kolejny udowadniając swą wszechstronność i wyjątkową wirtuozerię stylistycznie plasując się na pograniczu flamenco.
Pieczołowicie przygotowane i starannie opracowane kompozycje z powodzeniem sąsiadują z kilkuminutowymi fragmentami improwizowanymi, tworząc z płyty całość jakiej świetnie się słucha. 

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

Takumi SEINO: Mood for Red /CD 2009, VOS Records VOS 634/

program:
1. Mood for red
2. Untouched
3. A man holding the apple
4. Secret garden
5. First urge
6. Half of it
7. Glued up back to back
8. Afternoon weed
9. March for new days

personel:
Drops Trio:
Takumi Seino - gitary
Osamu Mihara - kontrabas
Hiroshi Matsuda - perkusja

____________________________________________________________________

opisy innych płyt Takumi Seino:

 

poniedziałek, 14 września 2015, longplay_2010
Tagi: s jazz

Polecane wpisy