Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Musica Sacromontana X: Józef Zeidler / Antoni Habel /2015/

Józef Zeidler: Missa Pastorytia in G; Antoni Habel: Sinfonia ex F.

Szczycący się doskonałą renomą Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana każdego roku gromadzi w Bazylice Świętogórskiej i klasztorze Ojców Filipinów na Świętej Górze w Gostyniu zarówno rzesze melomanów, jak i prestiżowych artystów. Podczas festiwalowych koncertów prezentowane są zarówno utwory sakralne jak i dzieła muzyki klasycznej, a pośród wykonawców jacy pojawili się dotychczas na Musica Sacromontana warto wymienić choćby Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia "Amadeus" Agnieszki Duczmal, Poznańskie Słowiki, Konstantego Andrzeja Kulkę i Krzysztofa Pendereckiego.
Tradycją stało się dokumentowanie kolejnych edycji festiwalu poprzez wydawanie wybranych utworów na płytach CD. W roku 2008 festiwalowy album z muzyką Józefa Zeidlera, został uhonorowany nagrodą Fryderyka w kategorii: Album roku – Muzyka chóralna i oratoryjna.
W roku 2015 również ukazała się płyta zarejestrowana w Bazylice Księży Filipinów, słynącej nie tylko z wyjątkowej akustyki ale również z osobliwego klimatu sprzyjającego odbiorowi muzyki. Starannie wydany album "Musica Saceomontana X" zawiera nagrania Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus i Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis.
Istniejący od 35 lat Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Założony przez Ireneusza Łukaszewskiego, a od 1983 prowadzony przez jego brata Jana, zespół dąży do osiągnięcia doskonałości wykonań i odkrywania nowych obszarów muzycznych. Chór daje rocznie około 80 - 100 koncertów, przygotowując ponad 50 różnych programów obejmujących zarówno muzykę a cappella jak i duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Zespół dokonał ponad 500 prawykonań dzieł takich kompozytorów jak m.in. Henryk Mikołaj Górecki czy Krzysztof Penderecki. Swoje utwory dedykowali chórowi m.in. Wojciech Kilar, Krzysztof Meyer i Paweł Łukaszewski. Chórem oraz orkiestrą Iuventus dyryguje Paweł Przytocki, na co dzień dyrygent Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, a na repertuar niniejszej płyty składają się utwory kapelmistrza ze Świętej Góry - Józefa Zeidlera ("Missa Pastorytia in G") i urodzonego w Gnieźnie skrzypka i kompozytora Antoniego Habela ("Sinfonia ex F").
W XVIII wieku Bazylika Świętogórska była niezwykle ważnym ośrodkiem życia muzycznego, a zarazem miejscem, w którym żył i tworzył nazywany polskim Mozartem - Józef Zeidler, jeden z najwybitniejszych reprezentantów klasycyzmu w muzyce polskiej, a zarazem jeden z najwspanialszych polskich kompozytorów muzyki kościelnej przełomu XVIII i XIX wieku. Jego 9-częściowa "Missa Pastorytia" wypełniająca pierwszą część płyty jest kompozycją dedykowaną Bożemu Narodzeniu, łączącą klasyczną formułę z motywami ludowymi. Emanujący uroczystą radością cykl charakteryzuje szczególna harmonia i równowaga. Utwór pochodzi ze zbiorów archiwum w Gnieźnie, jednak pierwotnie znajdował się w zbiorach kościoła w Borku -Zdzieżu.
Drugą, instrumentalną część płyty wypełnia zachwycająca wdziękiem i ulotną lekkością "Sinfonia ex F", XIX-wiecznego gnieźnieńskiego skrzypka i kompozytora Antoniego Habla, zafascynowanego twórczością Józefa Haydna.
Dzięki tej szczególnej płycie możemy przekonać się o wyjątkowej wrażliwości i duchowości zaklętej w muzyce Zeidlera i Habla, oraz ulec osobliwemu klimatowi właściwemu muzyce oratoryjnej.
W archiwach klasztoru na Świętej Górze ciągle znajdują się liczne zapisy nutowe niepublikowanych i nie wykonywanych przez dziesięciolecia utworów. Niniejsza płyta stanowi ważną część przedsięwzięcia mającego na celu przywrócenie do życia wielu muzycznych skarbów istniejących dotychczas jedynie w formie pożółkłych manuskryptów.
Album ukazał się w lipcu 2015

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

plytę kupisz: TUTAJ

____________________________________________________________________

 

Musica Sacromontana X: Józef Zeidler / Antoni Habel /CD 2015, DUX 1218/

program:

Józef Zeidler: Missa Pastorytia in G:
1.  Kyrie 
2.  Gloria 
3.  Patrem 
4.  Et Incarnatus 
5.  Et Resurrexit 
6.  Sanctus 
7.  Pleni 
8.  Benedictus 
9.  Agnus

Antoni Habel: Sinfonia ex F:
10.Allegro molto 
11.Andante molto 
12.Menuetto 
13.Finale

wykonawcy:
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
(dyr. Paweł Przytocki)

____________________________________________________________________

opisy innych płyt wytwórni DUX:

                              

     

     

  

 

 

czwartek, 20 sierpnia 2015, longplay_2010
Tagi: H z classic

Polecane wpisy