Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Ignaz Ritter von Seyfried - Missa solemnis h-moll /2015/

KYRIE; GLORIA; CREDO; SANCTUS; BENEDICTUS; AGNUS DEI.

Wiedeński kompozytor Ignaz Ritter von Seyfried (ur. 1776 r.) tworzył na przełomie XVIII i XIX wieku, a więc w okresie kiedy stolica Cesarstwa Austrii stanowiła też rodzja europejskiej stolicy muzyki. Von Seyfried był uczniem samego Wolfganga Amadeusza Mozarta i bliskim znajomym Ludwiga van Beethovena, co niewątpliwie wywarło duży wpływ na estetykę i konstrukcję wielu jego utworów. Wszechstronnego twórcę w  początkowym okresie fascynowała formuła operowa, której poświęcił pierwszy etap swej działalności kompozytorskiej, następnie skoncentrował się na kompozycjach religijnych i liturgicznych. Poza kilkunastoma mszami i operami, spod kompozytorskiego pióra von Seyfrieda wyszły też melodramaty, symfonie, oratoria i miniatury instrumentalne.
Msza h-moll jakiej nagranie wypełnia niniejszą płytę to utwór wyjątkowy i szczególny, gdyż został napisany dla syna kompozytora - Leopolda, który wstąpił do opactwa benedyktyńskiego w Melk. To właśnie podczas uroczystości prymicyjnej w 1831 roku Msza została najprawdopodobniej jedyny raz, aż do chwili obecnej, wykonana w całości. Kopię rękopisu "Missa solemnis" Rittera von Seyfrieda odnaleziono na strychu jednej ze starych kamienic w Lublinie i szczęśliwym trafem nuty te trafiły do dyrygenta, chórmistrza i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - Kazimierza Górskiego. Rekonstrukcji tego wyjątkowo wartościowego materiału nutowego podjął się ks. Mieczysław Gniady i to dzięki jego heroicznej pracy nad odpowiednim przygotowaniem materiału muzycznego, utwór ten mógł ponownie zabrzmieć po ponad 180 latach!
Cały kilkuczęściowy utwór jest rodzajem pięknej modlitwy, w której von Seyfried przekazał zarówno ogrom uczuć związanych z ojcowską miłością, jak i głębokie świadectwo swojej wiary. Uważne wysłuchanie całego utworu to także wyjątkowa okazja by przekonać się o niezwykłym potencjale i biegłości kompozytorskiej tego niesłusznie zapomnianego dziś wiedeńskiego kompozytora.
Wykonawcami "Missa solemnis h-moll" zarejestrowanej na przełomie marca i kwietnia 2015 roku w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie są: chóry z Przemyśla (Magnificat) i Rzeszowa (Chór Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą ks. dr. Mieczysława Gniadego, a solistami: sopranistka Justyna Stępień, alcistka Ewa Mikulska oraz Krzysztof Machowski (tenor) i Krzysztof Matuszczak (bas).
Płyta ukazała się w lipcu 2015.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

____________________________________________________________________

 

Ignaz Ritter von Seyfried - Missa solemnis h-moll /CD 2015, DUX 1229/

program:

1.  KYRIE

GLORIA
2.  Gloria in excelsis Deo
3.  Gratias agimus tibi
4.  Quoniam tu solus sanctus

CREDO
5. Credo in unum Deum
6. Et incarnatus est
7. Et resurrexit
8. Et vitam venturi

SANCTUS
9.  Sanctus
10.Pleni sunt caeli

11.BENEDICTUS
 
AGNUS DEI
12.Agnus Dei
13.Dona nobis pacem
14.Veni Sancte Spiritus
15.Graduale – Assumpta est Maria
16.Offertorium – Ave Maria

wykonawcy:

Justyna Stępień - sopran
Ewa Mikulska - alt
Krzysztof Machowski - tenor
Krzysztof Matuszak - bas
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie
Archidiecezjalny Chór „Magnificat” z Przemyśla (kier. ks. Mieczysław Gniady)
Chór Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego (kier. Bożena Stasiowska-Chrobak)
(ks. Mieczysław Gniady - dyrygent)

____________________________________________________________________

opisy innych płyt wytwórni DUX:

                              

     

     

    

środa, 26 sierpnia 2015, longplay_2010
Tagi: s classic

Polecane wpisy