Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Yelena ECKEMOFF Trio: Lions /2014/

Lions; Migrating Birds; Pursuit; Night IN Savanna; Stars Bathing In Shallow Waters; Young At Play; Sphinx; Simple Pleasures; Lions Blues; Instinct; Surviving The Famine; Joining The Pride; Ode To Innocence; Ode To Strength.

Rosyjska pianistka Yelena Eckemoff jest klasycznie wykształconym muzykiem, a w ostatnich latach z doskonałym efektem stąpa po ścieżce muzyki jazzowej.
Muzykę Yeleny Eckemoff odkryłem dopiero w 2013 roku dzięki jej siódmej autorskiej płycie "Glass Song" (2012). Minęły dwa lata, a w Stanach Zjednoczonych pojawił się jej kolejny, tym razem 2-płytowy album:  "Lions" (2014), podobnie jak poprzednia płyta - wyzwalający nieopisane wrażenia. Cały materiał oparty jest na własnych kompozycjach pianistki, a w czternastu nagraniach tworzących cykl "Lions" towarzyszą jej: znany z płyt renomowanej wytwórni ECM i poprzedniej płyty Yeleny Eckemoff - kontrabasista Arild Andersen, a za perkusją po trzech płytach nagranych przez pianistkę z Peterem Erskine, zmiana warty; na "Lions" słyszymy doskonale znanego miłośnikom jazzu z współpracy choćby z Joachimem Kuhnem, Zbigniewem Seifertem, Piotrem Wyleżołem czy Wolfgangiem Muthspielem - Billy'ego Harta.
Wydawnictwo "Lions" to nie tylko muzyka ofiarowana nam - słuchaczom przez wyjątkową artystkę. Eckemoff jest też autorką pięknej ilustracji zdobiącej okładkę, oraz eseju umieszczonego wewnątrz książeczki. Czytając, oglądając, a przede wszystkim słuchając zawartości tego efektownego wydawnictwa, bezwarunkowo dajemy porwać się uczuciom i myślom jakie przekazuje nam pianistka, poetka i malarka.  
Opowieść o zwyczajach i życiu lwów kreują nie tylko poetyckie eseje, ilustracje i jednoznaczne tytuły poszczególnych kompozycji (np. "Night In Savanna", czy "Surviving The Famine"). Nawiązania do podejmowanych tematów odnajdziemy także w kreacjach dźwiękowych. Tak jest na przykład w trakcie: "Migrating Birds", gdzie Billy Hart dźwiękami szczoteczek imituje trzepot ptasich skrzydeł, lub podczas "Night In Savanna" kiedy perkusja naśladuje odgłosy wydawane przez grzechotniki.
Nie tylko jednak jednoznaczne efekty nadają utworom charakteru ściśle określonej tematyki. Na "Lions" znajdziemy przykłady utworów doskonale skonstruowanych pod względem charakteru opisywanego zjawiska. Skoczna, swawolna melodyka "Young At Play" doskonale oddaje ducha beztroskich zabaw młodych lwiątek, a "Surviving The Famine" swym klimatem kreuje ból głodu i rozpaczliwe próby znalezienia pożywienia przez zwierzęta. Radosna "Ode To Strength" podsumowująca cały album to z kolei finalny hołd dla odwagi, siły i szlachetności lwów.
"Lions" to wciągająca jazzowa podróż po afrykańskiej sawannie, pełna zachwytu i uniesień wobec idealnej harmonii egzotycznego świata zwierząt i przyrody. Muzyka refleksyjna, pełna ujmującej melodyki, chwilami przejmująca. Poszczególne muzyczne opowieści malowane dźwiękami fortepianu spływają na nas w trakcie blisko dwóch godzin, niespiesznie i z wyjątkową subtelnością. Trio Yeleny Eckemoff zdaje się kreować rzeczywistość wolną od ciężaru upływającego czasu w odrealnionym, idealnym dźwiękowym świecie pełnym harmonii i wdzięku. Ciekawostką jest fakt, iż na pomysł zrealizowania tego wspaniałego albumu poświęconego lwom, Yelena Eckemoff wpadła po rozmowie z Arildem Andersenem, który zamówił we Francji specjalnie dla niego wykonany kontrabas z głową lwa wyrzeźbioną na szyjce instrumentu.
"Lions" to kolejny krok naprzód w karierze wyjątkowej artystki, której reputacja zyskuje z każdym kolejnym albumem, aspirując do tytułu jednej z najciekawszych pianistek jazzowych za Oceanem. Jeszcze przed ukazaniem się tego albumu trio Yeleny Eckemoff miało okazję przedstawić ten program w kultowym nowojorskim klubie jazzowym Birdland, spotykając się z wyjątkowo gorącym przyjęciem.
W muzyce wypełniającej album, poza jej piękną duszą, odnajdziemy także to, co tak trudne jest do osiągnięcia w wielu triach fortepianowych, a mianowicie osiągnięcie kompromisu idealnej równowagi pomiędzy przekonującą strukturą kompozycji a luźnymi interakcjami i improwizacją. Interpretacje kunsztownie przygotowanych na album kompozycji, szeroko wykorzystują kolory i fakturę, co czyni je wyjątkowo czytelnymi i pełnymi przestrzeni.
Cudowny album!
Album ukazał się 18 kwietnia 2015 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

___________________________________________________________________

 

Yelena ECKEMOFF Trio: Lions /2CD's 2014, L & H cd806151-19/

program:
CD1:
1. Lions
2. Migrating Birds
3. Pursuit
4. Night In Savanna
5. Stars Bathing In Shallow Waters
6. Young At Play
7. Sphinx
CD2:
1. Simple Pleasures
2. Lions Blues
3. Instinct
4. Surviving The Famine
5. Joining The Pride
6. Ode To Innocence
7. Ode To Strength

personel:
Yelena Eckemoff - fortepian
Arild Andersen - kontrabas
Billy Hart - perkusja

_____________________________________________________________________________________

opis poprzedniego albumu Yelena Eckemoff Trio:

 

środa, 13 maja 2015, longplay_2010
Tagi: E jazz

Polecane wpisy