Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Peter Van HUFFEL / Andreas WILLERS / Oliver STEIDLE: The Scrambling Ex /2014/

Beast; Case Of Need; Happenstance; Princess; Tangent; Adventures in Nalepaland; Groom & Bride; Sonic Finder; Flegenfoet.

Kanadyjski saksofonista Peter Van Huffel, znany jest zarówno z odważnych projektów muzycznych jak choćby formacja Gorilla Mask, jak i z kameralnych składów House of Mirrors i doskonałego albumu ''Boom Crane'' (2013 -z Michaelem Batesem i Jeffem Davisem). Muzyk doskonale odnajduje się w każdej konwencji, a jego agresywny sposób gry pełen jest jednocześnie swego rodzaju uduchowienia spod znaku Charliego Parkera i Erica Dolphy. Najnowszy krążek kanadyjskiego alcisty to płyta projektu The Scrambling Ex, zrealizowana z niemieckimi muzykami: gitarzystą Andreasem Willersem oraz perkusistą Oliverem Steidle. Wydany w maju 2015 roku album wypełniają rozimprowizowane kompozycje Van Huffela i Willersa.
Gitarzystę składu The Scrambling Ex znamy z wspólnych dokonań z tak znakomitymi improwizatorami jak m.in.: Dave Liebman, Lou Grassi, Petras Vysniauskas, Dieter Manderscheid, Thomas Heberer, Dieter Ilg, Olaf Rupp, Hans Lüdemann, Roger Hanschel, Dirk Raulf czy Samuel Blaser. Andreas Willers ma na swym koncie tak znakomite autorskie albumy jak: "In The North" (2003, z Paulem Bleyem), "Orange Years" (2009) czy "Drowning Migrant" (2009).
Z kolei obecny od kilku dekad na scenie jazzowej perkusista (oraz wyjątkowy wibrafonista) Oliver Steidle to artysta mogący poszczycić się dyskografią obejmującą około 40. albumów, oraz kooperacjami z m.in. Tomaszem Stańko, Wolfgangiem Haffnerem, Richie Beirachem i Olafem Ruppem (z ostatnim z wymienionych współtworzy ceniony kwartet HDRS).
Poza dynamicznymi utworami roztaczającymi aurę soczystych improwizacji, na albumie znajdziemy także fragmenty klimatyczne i pobudzające wyobraźnię w obszarach nostalgii i zadumy. Takim fragmentem jest kompozycja saksofonisty "Happenstance" ujmująca szerokim brzmieniem i wykwintnymi kreacjami perkusyjnymi Olivera Steidle.
Innym fragmentem płyty o bardzo impresyjnym charakterze jest temat Willersa: "Adventures in Nalepaland", pełen wyjątkowych partii łkającego saksofonu, którego dźwięk dociera do nas pośród akordów przesterowanej gitary i szaleńczych kreacji perkusji.
W programie płyty warto wyróżnić też uduchowioną i ocierającą się o etniczne klimaty kompozycję "Sonic Finder".
Całości materiału zarejestrowanego w Berlinie na przełomie lat 2013 i 2014 słucha się wyśmienicie, a z każdym kolejnym przesłuchaniem płyty, w muzyce The Scrambling Ex odkryć można kolejne detale i smaczki, decydujące o jej wyjątkowej atrakcyjności.
Płyta ukazała się w maju 2015 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

____________________________________________________________________

Peter Van HUFFEL / Andreas WILLERS / Oliver STEIDLE: The Scrambling Ex /CD 2014, FMR Records FMRCD387-0115/

program:
1. Beast
2. Case Of Need
3. Happenstance
4. Princess
5. Tangent
6. Adventures in Nalepaland
7. Groom & Bride
8. Sonic Finder
9. Flegenfoet

personel:
Peter Van Huffel - saksofon, klarnet
Andreas Willers - gitary, gitara basowa
Oliver Steidle - instr. perkusyjne, dźwięki

____________________________________________________________________

opisy innych płyt nagranych z udziałem Petera Van Huffela:

   

środa, 27 maja 2015, longplay_2010
Tagi: w H s jazz

Polecane wpisy