Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Marek SZLEZER: Krzysztof Meyer Piano Works vol.2 /2014/

IV Sonata fortepianowa; V Sonata fortepianowa - “Sonate des sons rayonnants”; VI Sonata fortepianowa - “Sonata breve”; Sei Intermezzi.

Przede mną już druga, wydana przez wytwórnię DUX, płyta prezentująca utwory fortepianowe krakowskiego kompozytora, pianisty, pedagoga oraz autora m.in. monografii Lutosławskiego i Szostakiewicza - Krzysztofa Meyera. Kompozytor należy dziś do grona najważniejszych twórców przełomu XX i XXI wieku w Polsce, a po jego utwory sięgają dziś rozliczni artyści chcący zmierzyć się z ich wyjątkową formą i przekazem.
Utwory fortepianowe to szczególny rozdział twórczości Krzysztofa Meyera, bowiem to właśnie za klawiaturą fortepianu artysta odkrywał świat muzyki już w wieku dziecięcym. Przez wiele lat, komponował utwory fortepianowe przede wszystkim dla własnego, osobistego użytku, będąc pod silnym wpływem twórczości Beli Bartoka.
Na płycie "Piano Works vol.2" znajdziemy trzy kolejne sonaty fortepianowe Meyera (IV-VI) powstałe na przestrzeni lat 1968-2005, oraz sześć krótkich intermezzów, jakie wypełniają ostatnie 19 minut płyty. Od charakteru pozostałej części kompozycji zdecydowanie odbiega, napisana przez zaledwie 25-letniego kompozytora, IV Sonata fortepianowa op.22, odległa o niemal 30 lat od kolejnego utworu (V Sonata fortepianowa op.32) powstałego w 1997 roku. To doskonała okazja dostrzeżenia różnic między młodzieńczą weną artysty dominującą we wczesnych dziełach, a dojrzałością w jaką wkroczył jako kompozytor w następnych dziesięcioleciach swej twórczości.
Z repertuarem zmierzył się młody pianista specjalizujący się w wykonywaniu muzyki polskiej XIX i XX wieku - Marek Szlezer, należący dziś do najczęściej koncertujących polskich pianistów młodego pokolenia. Krakowski wirtuoz jest laureatem wielu prestiżowych konkursów i festiwali oraz ma za sobą występy w tak ważnych miejscach jak m.in.: Carnegie Hall czy St.Martin-in-the-fields. Jego interpretacje utworów Krzysztofa Meyera jakie poznajemy na tym albumie śmiało zaliczyć można do grupy wybitnych wykonań, podobnie jak płyty z utworami Tansmana, Chopina i Pendereckiego jakie ma w dyskografii pianista.
W programie tego albumu szczególnie zachwyciła mnie subtelna i robiąca wrażenie ulotnej, V Sonata fortepianowa, zwana też "Sonatą dźwięków promienistych", skomponowana przez Krzysztofa Meyera w 1997 roku. Ten czteroczęściowy (w tej interpretacji: 27-minutowy) utwór, zdominowany wolnym i umiarkowanym tempem, posiada wyjątkowy charakter i charakteryzuje się szczególnym rodzajem ekspresji
Plyta "Piano Works vol.2" doskonale ukazuje słuchaczowi oryginalny język jakim dysponuje Krzysztof Meyer jako kompozytor, a Marek Szlezer jako genialny wykonawca, odciskający w utworach piętno własnego stylu interpretacyjnego.
Płyta ukazała się w marcu 2015 roku.

Robert Ratajczak

o albumie przeczytasz również: TUTAJ

kupisz: TUTAJ

_____________________________________________________________________________________

 

Marek SZLEZER: Krzysztof Meyer Piano Works vol.2 /CD 2014, DUX 0505/

program:
IV Sonata fortepianowa op. 22:
1.  I Tesi
2.  II Interludio I
3.  III Movimento
4.  IV Interludio II
5.  V Canto
6.  VI Epilogo
V Sonata fortepianowa op. 32 “Sonate des sons rayonnants”:
9.  I Dolente
8.  II Prestissimo, furioso
9.  III Lento, monto cantabile
10.IV Ossessivo
11.VI Sonata fortepianowa op. 104  “Sonata breve”
Sei Intermezzi op. 121:
12.I Semplice, ma espressivo
13.II Con moto
14.III Con grazia ed intimissimo sentimento
15.IV Delicatissimo
16.V Lento
17.VI Agitato

______________________________________________________________________________________

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy innych płyt wytwórni DUX:

                         

piątek, 15 maja 2015, longplay_2010
Tagi: M s classic

Polecane wpisy