Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Vladyslav Sendecki
Atom String Quartet

Le Jardin Oublié /
My Polish Heart

PREMIERA 16 LISTOPADA 2018

Jason Kao HWANG Burning Bridge
Blood
(2018)

Chris PASIN
Ornettiquette
(2018)

Suavas Levy
1905. Niech się niesie ten siostrzany śpiew
(2018)

Simon VINCENT
Autumn Revelations
(2018)

Julian GERSTIN Sextet
The Old City
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Gerardo NUNEZ - Ulf WAKENIUS: Jazzpana live /2015/

Calima; Alma De Mujer; Para Chick; Siboney; Blues For Pablo; El Vito; Calima [Encore].

W roku 1992 światło dzienne ujrzała płyta będąca fonograficznym efektem powołania do życia projektu Jazzpana, łączącego w sobie estetykę muzyki flamenco i muzyki improwizowanej. Słynny WDR Big Band pod dyrekcją Vince Mendozy, zaprosił wówczas do udziału w przedsięwzięciu takich artystów jak Al Di Meola, Michael Brecker, Peter Erskine i Dieter Ilg. Płyta okazała się wielkim sukcesem, o czym świadczyć mogą choćby dwie nominacje do prestiżowej Nagrody Grammy.
Osiem lat później w roku 2000, kontynuację dzieła ("Jazzpana II") zrealizował doskonały gitarzysta flamenco - Gerardo Nunez, zapraszając do projektu m.in.: znakomitego kontrabasistę Renauda Garcia-Fonsa, saksofonistę Michaela Breckera, a także takich muzyków jak: pianista Chano Dominguez i perkusjonalista Cepillo.
Ostatni dwaj wymienieni artyści podjęli wyzwanie o nazwie: Jazzpana, również w latach 2014-2015, koncertując pod tym szyldem m.in. w Berlińskiej Filharmonii (październik 2014), oraz w ramach WDR 3 Jazzfest w Dortmund (styczeń 2015). Tym razem główną odpowiedzialność za ponowne wskrzeszenie idei Jazzpana poza, powszechnie uważanym za następcę wielkiego Paco de Lucii - Gerardo Nunezem, ponosi też jeden z najlepszych gitarzystów świata - Ulf Wakenius (jakiego pamiętamy z niedawnej, świetnej płyty "Momento Magico", 2014, oraz koncertu w Blue Note 27.02.2015). Warto nadmienić, iż koncert w Berlinie, którego fragmenty wypełniają pierwszą część albumu, był pierwszą okazją wspólnego wystepu tych dwóch wyjątkowych gitarzystów.
Cieszy fakt, iż instrumentarium "Jazzpana live" wzbogacone jest też o dźwięki saksofonu niemieckego muzyka Christofa Lauera, pamiętanego z płyty poświeconej Sidneyowi Bechetowi: "Petite Fleur" (2014).
Wyjątkowo dużą dawkę wirtuozerii współpracownika m.in. Carli Bley, Alphonse Mouzona i Petera Erskine'a, znajdziemy w trakcie kapitalnego tradycyjnego tematu: "El Vito", rozbudowanego dzięki fascynującym dialogom gitar Nuneza i Wakeniusa do 12 minut.
Także finałowy temat: "Calima", mogący chwilami kojarzyć się z latynoskimi klimatami wstrzykniętymi w twórczość Chicka Corei, zawiera w środkowej części imponujące, improwizowane partie Lauera.
Poza estetyką flamenco i czysto jazzowymi dźwiękami, na "Jazzpana live" bardzo ważny element stanowią nawiązania do muzyki wywodzącej się z Kuby. Niewątpliwie wpływ na ten fakt ma udział w projekcie pianisty Chano Domingueza, powszechnie uważanego dziś za jednego z najwybitniejszych pianistów kubańskich.
Dominguez przygotował dla Jazzpana dwie kompozycje: "Alma De Mujer" i "Para Chick".
"Jazzpana live" idealnie spaja z sobą jazz, flamenco i latynoamerykańskie elementy w sposób niezauważalny, kreując tym samym nową  estetykę zarówno brzmieniową jak i tkwiącą w budowie i opracowaniu poszczególnych kompozycji.
Ekscytująca wielokulturowa kombinacja i starcie się różnych muzycznych temperamentów oraz doświadczeń, poparte niesamowitą wirtuozerią, sprawia, iż "Jazzpana live" zapewnia mnóstwo wspaniałych wrażeń. 
Premiera płyty 29 maja 2015 roku.

Robert Ratajczak

płytę kupisz: TUTAJ

____________________________________________________________________

 

Gerardo NUNEZ - Ulf WAKENIUS: Jazzpana live /CD 2015, ACT 9585-2/

program:
1. Calima
2. Alma De Mujer
3. Para Chick
4. Siboney
5. Blues For Pablo
6. El Vito
7. Calima [Encore]

personel:
Gerardo Núnez - gitara flamenco
Ulf Wakenius - gitara jazzowa
oraz:
Christof Lauer - saksofon
Chano Domínguez, Ramón Valle - fortepian
Omar Rodriguez Calvo - kontrabas
Liber Torriente - perkusja
Cepillo - instr. perkusyjne

_______________________________________________________________________________________

opis innej płyty Ulfa Wakeniusa:opisy innych płyt z
katalogu ACT:czwartek, 07 maja 2015, longplay_2010
Tagi: w n jazz

Polecane wpisy