Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

EARTH TONGUES: Rune

Porous Phase; Sunblind; Lithosphere; Depths.

Nakładem nowojorskiej wytwórni Neither / Nor Records ukazał się pierwszy album formacji o nazwie Earth Tongues. Zespół preferuje muzykę z pogranicza awangardy i eksperymentu, wykorzystując w nagraniach zarówno ciszę jak i dźwięki pochodzące z otoczenia.
Earth Tongues tworzą: brooklyński trębacz Joe Moffett (znany też z projektów Bird Fly Yellow i Gleason's Twins oraz organizowanych w Nowym Jorku wykładów na temat współczesnej poezji), wszechstronny tubista Dan Peck (na codzień muzyk zespołu grającego jazz tradycyjny: Grandpa Musselman and His Syncopators ) oraz urodzony w Rzymie, perkusista Carlo Costa będący zarazem pomysłodawcą powołania do życia kolektywu. Zamieszkałego od 10 lat w Nowym Jorku muzyka, fascynują muzyczne eksperymenty i odkrywanie nowych dźwiękowych przestrzeni improwizacyjnych. Jego wspólne działania na tym polu obejmujace współpracę z muzykami tej rangi co doskonale znani w środowisku nowojorskiej awangardy jazzowej: kontrabasista Pascal Niggenkemper i puzonista Steve Swell, sytuują perkusistę w gronie najbardziej kreatywnych postaci tamtejszej sceny muzyki improwizowanej.
Debiutancki album tria Earth Tongues tworzonego przez tych troje artystów wypełniają cztery improwizowane fragmenty zarejestrowane jeszcze w styczniu 2014 roku, wciągające słuchacza w fascynujacy świat nieznanych dotąd dźwięków.
Poprzez charakterystyczną specyfikę rozbudowanych improwizacji tworzonych w czasie rzeczywistym podczas olbrzymiej ilości wspólnych koncertów, muzykom udało się wykreować własny indywidualny język muzyczny. Koncertując w rozmaitych miejscach, trio Earth Tongues każdorazowo stara się dopasować charakter występu do specyfiki konkretnego miejsca. Sprawia to iż każdy koncert awangardowej formacji jest niepowtarzalnym performerskim eventem, trwającym nierzadko nawet 4 godziny.
Wobec powyższego, o specyfice muzyki wypełniającej album "Rune" w dużej mierze zadecydował klimat elitarnego klubu Firehouse Space przy Graham Ave, mieszczącego ok. 70 osób i będącego niepowtarzalnym miejscem, ogromnej ilości ambitnych koncertów i spektakli zarówno młodych artystów jak i uznanych osobowości związanych z współczesną muzyką i teatrem.
W przypadku tego rodzaju twórczości, najsilniejszym sposobem przekazu jest bezpośrednie uczestnictwo w koncercie, dlatego należy mieć świadomość iż słuchanie Earth Tongues z płyty CD, jest zaledwie namiastką doznań jakich możemy być świadkami podczas spektaklu live.
Mimo to odbiór materiału muzycznego zawartego na "Rune", dalece wybiega poza schemat dźwiękowego dokumentu, potrafiąc wywołać głębokie emocje także w trakcie odsłuchu w domowym zaciszu. Wymaga to jednak bezwarunkowego oddania się światowi dźwięków jakie otaczają nas z chwilą uruchomienia płyty w odtwarzaczu.
"Rune" to doskonały przykład nowoczesnej i odważnej awangardy XXI wieku, wytyczającej niezmierzone dotąd obszary improwizacji.
Data wydania: 10 maja 2015

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

____________________________________________________________________

 

EARTH TONGUES: Rune /CD Neither / Nor Records/

program:
1. Porous Phase
2. Sunblind
3. Lithosphere
4. Depths

personel:
Joe Moffett - trąbka
Dan Peck - tuba, magnetofon
Carlo Costa - perkusja

____________________________________________________________________

środa, 27 maja 2015, longplay_2010
Tagi: E jazz

Polecane wpisy