Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Poznań Jazz - Young & Power

Eleanor MEYNELL
Piano Music From Leipzig
(premiera 1 marca 2019)

Roman Palester
Muzyka kameralna 1
(2018)

Michał JAROS
Floating Bridges
(2018)

Marta KLOUCKOVA Quartet
Loving Season
(2018)

Adam ŻUKIEWICZ
The Beginnings
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

ZUR SCHONEN AUSSICHT: Willkommen /2014/

Hasenkot; Im Irrtum verirrt; Waldlöwenjagd; Tag 367; Zahlendreher 72; Tango de Techno; Ein Gartenstuhl, der wackelt; Die Wanderung; Würfel; Wütend.

Trio Zur Schonen Aussicht (w wolnym tłumaczeniu: Piękny Widok) to trzej niespełna 30-letni jazzowi instrumentaliści, jacy często określani są przez swych słuchaczy mianem: "freak trio". Formacja za Odrą zdobywa coraz większą popularność, czego dowodem są pełne sale podczas ich koncertów w takich miejscach jak choćby Tonne w Dreźnie, od lat szczycący się opinią jednego z najlepszych europejskich klubów jazzowych. Bardzo  gorąco przyjęty został też, zarówno przez krytyków jak miłośników muzyki improwizowanej, debiutancki album zespołu: ''Willkommen'' wydany przez wytwórnię JazzHaus Musik.
Kim jest tych trzech młodych artystów, jacy w ostatnim czasie bardzo ożywili niemiecką scenę jazzową brzmieniem określanym w Niemczech jako "Alpin-urbanen Jazz"?
Zur Schonen Aussicht tworzą: saksofonista Paul Berberich (wcześniej znany z działalności w składach: ConTrust - Jazz Orchestra Dresden i Drezno Jazz Collective), gitarzysta i kompozytor repertuaru tria - Joachim Wespel (znany z zespołów: Sonido i Lederkoralle), oraz perkusista Florian Lauer. Ostatniego z muzyków polscy miłośnicy jazzu znać mogą dzięki jeleniogórskiemu Krokus Jazz Festival, gdzie w 2010 roku wystąpił w składzie zespołu Axiom, z którym notabene nagrał już dwie płyty. Florian Lauer mimo młodego wieku ma już na koncie kilka płyt nagranych w różnych składach i udział w rozlicznych prestiżowych festiwalach w Niemczech, pośród których warto wymienić choćby Startbahn Jazz Straubing w 2011 (z zespołem Mir) czy Jazzpreis Burghausen (w 2012 roku w składzie Mir, rok później jako muzyk formacji Slavicon).
Wszyscy trzej młodzi jazzmani poznali się podczas studiów w Dreźnie i razem udało im się stworzyć wyjątkowe brzmienie będące wypadkową ich indywidualności i mieszanką rozmaitych muzycznych wpływów. Muzyka tria Zur Schonen Aussicht to rodzaj muzycznego mikroklimatu, powstałego dzięki trzem kreatywnym umysłom improwizacyjnym, egzystującym równolegle tworząc doskonałą harmonię.
U naszych zachodnich sąsiadów dzieje się naprawdę wiele dobrego w ostatnim czasie na scenie jazzowej. Trudno nie dostrzec reprezentującej wyjątkowo wysoki poziom niemieckiej nowej fali jazzu, reprezentowanej przez wykonawców pokroju gitarzystów Johannesa Schmitza i Tobiasa Hoffmanna, braci Petera i Bernharda Meyerów, saksofonisty Sebastiana Buschera czy formacji Expressway Sketches, Krassport i również debiutującego fonograficznie w 2014 roku, tria Das Letzte Kanguru.
Muzycy Zur Schonen Aussicht na swej pierwszej płycie proponują muzykę pełną energii oraz, wyczuwalnej we wszystkich formach improwizacji, radości wynikającej z procesu tworzenia, będącą rodzajem fuzji kompozycji i improwizacji. W dźwiękach zaklętych w poszczególnych utworach dostrzeżemy, rzadko spotykane w ostatnim czasie w muzyce jazzowej, współistnienie muzycznego ładu i harmonii z rodzajem dźwiękowego chaosu i anarchii.
Album ukazał się 17 kwietnia 2014 roku.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________________________

 

ZUR SCHONEN AUSSICHT: Willkommen /CD 2014, JazzHaus Musik JHM 225/

1.  Hasenkot
2.  Im Irrtum verirrt
3.  Waldlöwenjagd
4.  Tag 367
5.  Zahlendreher 72
6.  Tango de Techno
7.  Ein Gartenstuhl, der wackelt
8.  Die Wanderung
9.  Würfel
10.Wütend

Paul Berberich - saksofon, flet
Joachim Wespel - gitara
Florian Lauer - perkusja

_____________________________________________________________________________________

opisy innych płyt z katalogu JazzHaus Musik:

         

                  

czwartek, 19 marca 2015, longplay_2010
Tagi: z jazz

Polecane wpisy