Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

KOCIUBAN - GAMSACHURDIA Duo: Oracle's Blast /2014/

Lukas Langlotz: Agni; Marcilio Onofre: Caminho Anacoluto; William Dougherty: Aphakia; Caspar Johannes Walter: split tones 3; Demetre Gamsachurdia: Zersidai.

Duet tworzony przez dwóch wyjatkowych instrumentalistów: wiolonczelistę Wiktora Kociubana i pianistę Demetre Gamsachurdię działa od 2011 roku. Koncertując na całym świecie muzycy zyskali ogromne uznanie m.in. na Ukrainie, w Szwajcarii, Gruzji, Niemczech oraz poza Europą: w Japonii, USA i Brazylii. Instrumentaliści współpracują z tak wybitnymi współczesnymi twórcami muzyki klasycznej jak: Georg Friedrich Haas, Roland Moser, Rudolf Kelterborn i Lukas Langlotz.
Zaskakującym wobec niebywałych sukcesów muzyków, jest fakt iż osiągnęli je jeszcze przed ukończeniem 30 roku życia.
Wiolonczelista Wiktor Kociuban poszczycić się może zdobyciem licznych nagród i wyróżnień (w tym w ramach prestiżowego  Yamaha Stipendium w 2010 roku), oraz współpracą z doprawdy najwybitniejszymi kompozytorami jak Krzysztof Penderecki czy Tomasz Strahl i koncertami w ramach tak znaczących festiwali jak m.in.: Schleswig-Holstein i Viva Cello Festival. Jako wiolonczelista, poza duetem z Demetre Gamsachurdią, występuje zarówno solo jak i z orkiestrami kameralnymi.
Rówieśnik wiolonczelisty, gruziński pianista i kompozytor od lat mieszkający w Szwajcarii - Demetre Gamsachurdia, jest uczniem takich mistrzów jak: Roland Moser i Georg Friedrich Haas. Jako pianista głównie koncentruje się na współczesnej muzyce solowej i kameralnej, a jako kompozytor zdobył uznanie m.in. we Włoszech, Austrii, Rosji i Brazylii.
Wspólny projekt obu wybitnych muzyków: ''Oracle's Blast'' to cykl utworów powstałych w ciągu kilku ostatnich lat, a skomponowanych przez współpracujących z muzykami twórców pochodzących z różnych stron swiata: Lukasa Langlotza ze Szwajcarii, Marcilio Onofre z Brazylii, Williama Dougherty z USA i Caspara Johannesa Waltera z Niemiec. Całość płyty zamknięta jest w szerokich ramach dwóch rozbudowanych 20-minutowych utworów: ''Agni'' Lukasa Langlotza, oraz muzyki skomponowanej przez samego Demetre Gamsakhurdię pod postacią trzyczęściowego utworu: ''Zersidai''.
Artyści scalili współczesną twórczość wywodzącą się z najróżniejszych kultur i muzycznych tradycji, a dzięki współpracy instrumentalistów z kompozytorami poszczególnych utworów zgromadzonych na płycie, udało się wydobyć głębię interpretacji odpowiadającą wizji  twórców każdej z kompozycji.
Otwierająca cały, zarejestrowany w Zurychu płytowy recital, trzyczęściowa kompozycja urodzonego w Bazylei Lukasa Langlotza: ''Agni'' (z hinduskiego: ''Ogień''), emanuje prawdziwą żywiołowością i nieprzewidywalnością. Podzielona na trzy części (odpowiednio zatytułowane: ''Ciepło'', ''Światło'' i ''Dym''), kompozycja przekazuje całą hinduską filozofię siły zaklętej w ogniu, posiadającym zarówno uzdrawiające jak i niszczycielskie moce i właściwości. W grze Kociubana i Gamsachurdii dostrzeżemy tu pewnego rodzaju zapomnienie i szaleństwo, stanowiące o sile tej interpretacji i mocy utworu, odzwierciedlającej pierwotną ideę kompozytora.
''Caminho Anacoluto'' brazylijskiego kompozytora - Marcilio Onofre, nawiązuje do analokutu (błąd składniowy zniekształcający budowę zdania) i stanowi próbę przeniesienia zjawiska do sfery ruchu muzycznego. Wrażenie ''muzycznego analokutu'' doskonale obrazuje dramatyczny a zarazem agresywny sposób gry Gamsachurdii wobec niemal atonalnych dźwięków wiolonczeli.
Filozofia zaklęta w kolejnej kompozycji (William Dougherty: ''Aphakia''), to z kolei próba przetransponowania na język muzyczny wady wzroku, jaką jest afakia (brak soczewki w oku). Tak jak zmagający się z afakią są w stanie dostrzec barwy niedostrzegalne zdrowym wzrokiem, tak filadelfijski kompozytor poprzez swą kompozycję stara się ukazać dźwięki nie pojawiajace się w utworach muzycznych o tradycyjnej strukturze. Efekt doprawdy zaskakujący.
''split tones 3'' jest z kolei rodzajem eksperymentu multifonicznego, który w tym przypadku polega na połączeniu niekonwencjonalnej techniki  gry na wiolonczeli (uderzane smyczkiem w struny) z preparowanymi dźwiękami fortepianu kojarzącymi się z brzmieniem dzwonów. Ten blisko 12-minutowy utwór niemieckiego kompozytora - Caspara Johannesa Waltera, stanowiący najtrudniejszy w odbiorze fragment płyty doskonale obrazuje aktualne trendy obowiązujące w muzyce eksperymentalnej i awangardowej XXI wieku.
Ostatnie 20 minut płyty spędzamy z autorskim dziełem pianisty: ''Zersidai'', inspirowanym dawną muzyką gruzińską. Tytuł kompozycji pochodzi od słowa określającego kierunek mocy przekazywanej z nieba ku ziemi, a widmowe harmonie i bogactwo brzmienia przekazywanego nam przez instrumentalistów podczas ostatnich 20 minut płyty, emanuje właśnie podobną do znaczenia tytułu kompozycji siłą.
Wiktor Kociuban i Demetre Gamsachurdia doskonale potrafią manipulować słuchaczem, wciągając go w świat widziany poprzez pryzmat własnej filozofii dźwiękowej. W muzyce tworzonej przez artystów dostrzeżemy ogrom bogactwa brzmieniowego odsłaniający szereg nowych możliwości estetycznych, różnorodność stylu i niewyobrażalną wręcz radość tworzenia nowych struktur brzmieniowych.
Płyta wydana przez, szczycącą się niezwykle bogatym i wartościowym katalogiem wytwórnię DUX, zbiera entuzjastyczne recenzje w najbardziej prestiżowych muzycznych mediach na całym świecie, a krytycy określają muzykę z ''Oracle's Blast'' jako ''wyprzedzającą swą epokę'' i ''wydarzenie muzyczne o globalnym znaczeniu''.
W natłoku rozmaitych nowości płytowych, tym razem mamy niewątpliwie do czynienia z pozycją wyjątkową, jakiej warto poświęcić większą uwagę by nie umknął nam żaden akord, żaden dźwięk, żadna nuta. Warto zasłuchać się w ''Oracle's Blast'' by wyłowić z tej muzyki każdy najbardziej nawet dyskretny i subtelny detal. Ta płyta jest tego warta.
Album ukazał się w grudniu 2014 roku.

Robert Ratajczak

płytę kupisz: TUTAJ

_____________________________________________________________________________________

 KOCIUBAN - GAMSACHURDIA Duo: Oracle's Blast /CD 2014, DUX/
Lukas Langlotz: Agni (I Heat / II Light / III Smoke); Marcilio Onofre: Caminho Anacoluto; William Dougherty: Aphakia; Caspar Johannes Walter: split tones 3; Demetre Gamsachurdia: Zersidai (I Habichtfarbener Reiter / II Vergessener Hain / III Wojna).

personel:
Wiktor Kociuban - wiolonczela
Demetre Gamsakhurdia - fortepian

_____________________________________________________________________________________

opisy innych płyt z katalogu DUX:

          

środa, 25 lutego 2015, longplay_2010
Tagi: g k classic

Polecane wpisy