Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

TOWER OF POWER

Soul Side of Town

Vincent PEIRANI
Living Being II - Night Walker
(premiera 31 sierpnia 2018)

KUU!
Lampedusa Lullaby
(premiera 31 sierpnia 2018)

Jonathan BUTLER
Close To You
(premiera 24 sierpnia 2018)

Rebecca ANGEL
What We Had
(2018)

Samuel MARTINELLI
Crossing Paths
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

HARMONY OF THE SPHERES

3/5; Ząbki; Melodia ludowa; Alone In A Deep Space; Panda; Marii Eł; #22; W.

Kwartet powstał na przełomie lat 2011 i 2012 z jasnym i czytelnym przesłaniem ze strony tworzących go młodych instrumentalistów, stawiających jako jeden z głównych priorytetów wypracowanie własnego, oryginalnego brzmienia opartego na zasobach europejskiej tradycji nowoczesnego jazzu.  Zespół tworzony przez czwórkę studentów Akademii Muzycznej w Katowicach, zaangażowanych wcześniej w projekt pod nazwą „Laboratorium muzyki – We are from here”, stawia na własny repertuar, którego twórcą jest lider formacji - gitarzysta Mikołaj Poncyljusz. To właśnie niezwykle dojrzałe, a zarazem roztaczające aurę nowatorskiego postrzegania współczesnego jazzu środkowego nurtu, kompozycje wykonane w pełnym zaangażowania stylu stanowią o sile muzyki z jaką obcujemy na debiutanckim krążku Harmony Of The Spheres.
Instrumentarium grupy oparte jest na gitarze (Mikołaj Poncyljusz), trąbce (Radek Nowak) i tradycyjnej jazzowej sekcji rytmicznej: kontrabas (Adam Prokopowicz) i perkusja (Jakub Kinsner). To właśnie taki skład towarzyszy nam podczas podróży do świata dźwięków o doskonałej harmonii pozornie niesłyszalnych a wedle filozofii Pitagorasa wytwarzanych przez poruszające się po swoich orbitach ciała niebieskie. To właśnie z okreslenia koncepcji harmonii sfer, kwartet zaczerpnął swą intrygującą nazwę.
Każdy z instrumentalistów zdaje się stanowić niemożliwy do zastąpienia element tego sprawnego jazzowego mechanizmu. Poszczególne partie solowe wynikają z świetnie przemyślanej struktury każdego z poszczególnych utworów. Poza tak oczywistymi solowymi partiami wiodącej prym gitary i towarzyszącym jej dźwiękom trąbki, niejednokrotnie do głosu dochodzi też kontarabas (choćby świetne solo w trakcie: ''Alone In A Deep Space'') i perkusja (kapitalna solówka podczas: ''Marii Eł'').
Niejednokrotnie mamy do czynienia z celowym i przemyślanym łamaniem zasady metrum (np. rozpoczynający krążek temat ''3/5'', kolejny na płycie utwór: ''Ząbki'' czy utwory: ''Panda'' i ''#22''), co stanowi jeden ze znaków rozpoznawalnych estetyki muzycznej kreowanej przez Harmony Of The Spheres.
Dynamiczne i pełne żaru utwory zgrabnie sąsiadują z nasyconymi melancholią i zadumą tematami w rodzaju: ''Melodia Ludowa'', ''Alone In A Deep Space'' czy kończąca album kompozycja: ''W''). Zastosowanie głębokiego pogłosu dla gitary stwarza wrażenie szerokiej przestrzeni i prowokuje wyobraźnię ku fantazyjnej podróży w kosmiczny niebyt.
Wyjątkowo porusza: ''#22'' - kawałek robiący wrażenie niezwykle otwartej formy, a zarazem dający bardzo dużo miejsca dla indywidualnych kreacji każdego z instrumentalistów. Ciekaw jestem jak utwór ten wypada podczas wykonań koncertowych, bowiem już jako studyjne nagranie wrażenie spontaniczności robi ogromne wrażenie.
Debiut na bardzo wysokim poziomie, a zarazem płyta niosąca nadzieję na to, iż być może jesteśmy świadkami narodzin wyjątkowego zjawiska na polskiej scenie jazzowej.
Płyta ukazała się 3 lutego 2015 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_____________________________________________________________________________________

 HARMONY OF THE SPHERES /CD, V-Records/
3/5; Ząbki; Melodia ludowa; Alone In A Deep Space; Panda; Marii Eł; #22; W.

personel:
Radek Nowak – trąbka
Mikołaj Poncyljusz – gitara
Adam Prokopowicz – kontrabas
Kuba Kinsner – perkusja

______________________________________________________________________________________

opisy innych płyt wydawnictwa V-Records:

      

aktualności i zapowiedzi z V-Records znajdziesz: TUTAJ

_____________________________________________________________________________________

niedziela, 22 lutego 2015, longplay_2010

Polecane wpisy