Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Aleksander Kulikowski: Utwory instrumentalne / Pieśni /2007/

Utwory instrumentalne: Preludium F-dur; Preludium d-moll; Intermezzo na tematy ludowe; Scherzo; Suita; Tryptyk góralski;
Pieśni: Astry; W dolinie; Ballada poległych bohaterów; Sokół; Noc; Zaszumiała zielona dąbrowa; Słowik; Sen; Wiosna.

Prawdziwymi skarbami współczesnej polskiej muzyki klasycznej są stosunkowo mało spopularyzowane kompozycje urodzonego w Wilnie Aleksandra Kulikowskiego (1915-1993), którego styl wyraźnie nawiązywał do dawnych epok muzycznych. Zarówno twórczość jak i życiorys artysty obfitują w mnóstwo niezwykle ciekawych szczegółów. Do jednych z najbardziej fascynujących opowieści z życia Kulikowskiego należy historia związana z przeprowadzką rodziny kompozytora z Wilna do Polski. Wówczas to Aleksander Kulikowski nie dostał zezwolenia na wyjazd z ZSRR, lecz jego żona i dwójka dzieci zabrały z sobą do zatłoczonego wagonu kolejowego skrzynię z pianinem. Tam właśnie ukrył się ryzykując życie kompozytor, spędzając długą podróż w niebywale ciężkich warunkach.
Starannie wydane dwupłytowe wydawnictwo jakie ukazało się nakładem wytwórni DUX w roku 2007, kryje w sobie nagrania mistrzowskich interpretacji  utworów instrumentalnych (CD1) i pieśni skomponowanych przez Aleksandra Kulikowskiego (CD2).
Całość wypełniająca pierwszą płytę zestawu zrealizowana została z udziałem wyjątkowego pianisty jakim jest Mariusz Rutkowski, którego nieokiełznana wirtuozeria robi wrażenie nieograniczonej, zarówno pod względem techniki jak i wyjątkowemu entuzjazmowi wyczuwalnemu niemal w każdym dotyku klawiszy.
Pierwsza płyta zestawu to także urzekająca wirtuozeria młodej wiolonczelistki - Anny Wróbel. Artystki pochodzącej z rodziny o bogatej tradycji muzycznej, która zdobyła uznanie na scenach całego świata, a w roku 2007 dostąpiła zaszczytu przyjęcia w poczet elitarnej Latynoamerykańskiej Akademii Wiolonczelowej.
Ogromne wrażenie robi w zestawie utworów instrumentalnych pięcioczęściowa: ''Suita'' na wiolonczelę i fortepian. Spontaniczna i pełna ekspresji poruszającej słuchacza do głębi.
Druga płyta zestawu to inne oblicze muzycznych wizji wileńskiego kompozytora, pod postacią pieśni skomponowanych do tekstów m.in. Marii Konopnickiej (''Sokół'' i ''Słowik''). Płyta zdominowana jest ujmującym sopranem znanej z operowych scen oraz współpracy z zespołami Ars Nova, Dekameron i Il Canto - Anny Mikołajczyk oraz wyjątkową wirtuozerią pianisty akompaniującego śpiewaczce - Edwarda Wolanina.
Świetna jakość dźwięku towarzysząca nagraniom, potęguje wrażenie obcowania z najwyższej jakości produkcją. Muzyka zawarta na obu płytach porusza swą siłą, a jednocześnie subtelną magią, robiącą podczas słuchania wrażenie uczestniczenia w swoistym misterium celebrującym piękno Muzyki.
Spuścizna pozostawiona przez zmarłego w 1993 roku kompozytora staje się coraz bardziej doceniana, o czym świadczy zarówno niniejsze wydawnictwo publikujące wcześniej niezarejestrowane kompozycje, jak i wydany w 2014 roku (również dwupłytowy) zestaw: ''Aleksander Kulikowski - Koncerty'', 2014.

Robert Ratajczak

______________________________________________________________________________________

 

 

Aleksander Kulikowski: Utwory instrumentalne / Pieśni /2CD's 2007, DUX 0578 / 0579/

CD1: Utwory instrumentalne
1.  Preludium F-dur   
2.  Preludium d-moll   
3.  Intermezzo na tematy ludowe
4.  Scherzo
Suita
5.  I. Preludium   
6.  II. Scherzo. Vivace   
7.  III. Intermezzo. Allegretto con grazia   
8.  IV. Adagio   
9.  V. Finale. Allegro   
Tryptyk góralski
10.I. U stóp Świętej Góry   
11.II. Intermezzo. W promieniach księżyca  
12.III. Scherzo. Wesele w Dolinie Białej

wykonawcy:
Mariusz Rutkowski - fortepian
oraz:
Andrzej Gębski - skrzypce
Anna Wróbel - wiolonczela
Camerata Vistula:
Bogusław Kraski - klarnet
Robert Nalewajka - flet
Przemysław Nalewajka - obój
Mariusz Rutkowski - fortepian
Monika Szczycińska - wibrafon
Michał Sobuś - kontrabas

CD2: Pieśni
1.  Astry  
2.  W dolinie   
3.  Ballada poległych bohaterów   
4.  Sokół  
5.  Noc   
6.  Zaszumiała zielona dąbrowa   
7.  Słowik   
8.  Sen   
9.  Wiosna

wykonawcy:
Anna Mikołajczyk - sopran
Edward Wolanin - fortepian

_____________________________________________________________________________________

opis innego wydawnictwa z muzyką Aleksandra Kulikowskiego:

opisy innych płyt z katalogu DUX:

            

sobota, 28 lutego 2015, longplay_2010
Tagi: k classic

Polecane wpisy