Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

TOWER OF POWER

Soul Side of Town

Vincent PEIRANI
Living Being II - Night Walker
(premiera 31 sierpnia 2018)

KUU!
Lampedusa Lullaby
(premiera 31 sierpnia 2018)

Jonathan BUTLER
Close To You
(premiera 24 sierpnia 2018)

Rebecca ANGEL
What We Had
(2018)

Samuel MARTINELLI
Crossing Paths
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

ZAGAN ACOUSTIC: Folk & Roll /2014/

nagaZ; Bojan Duke of Dignac; Kujawiak; Miasteczko; Hora; BAGAs; Country in E; Highland Roll; Taniec życia.

''Folk & Roll'' to już drugi album kwartetu Zagan Acoustic założonego w 2006 roku przez akordeonistę Pawła Zagańczyka wraz z skrzypkiem Joachimem Łuczakiem. Zespół w 2012 roku fonograficznie zadebiutował albumem: ''3:1'', bardzo ciepło przyjętym zarówno przez melomanów jak krytyków muzycznych. Poza dwojgiem założycieli w zespole grają dziś klarnecista Andrzej Wojciechowski i znany także z zespołów Meadow Quartet oraz Sanacja (świetny album: ''Już taki ze mnie zimny drań'', 2013) - Jarosław Stokowski, na którego dźwiękach kontrabasu opiera się rytmicznie zespół obywając się bez perkusji.
Liderem Zagan Acoustic jest absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku - akordeonista i kompozytor Paweł Zagańczyk, jaki poszczycić się może współpracą z orkiestrami pod batutą tak znamienitych dyrygentów jak choćby Jerzy Maksymiuk czy Michał Nesterowicz. W ramach własnego projektu „Gdańska Sztuka Interpretacji Muzyki Akordeonowej XX i XXI”, Paweł Zagańczyk współpracuje też z takimi artystami jak: Krzesimir Dębski, Cezary Paciorek czy Gerhard Stäbler. W roku 2010 na zaproszenie Prezydenta Bronisława Komorowskiego wystąpił z własnym recitalem w Pałacu Prezydenckim, a rok później został laureatem Gryfa Pomorskiego. Zagańczyk równolegle z prowadzeniem kwartetu Zagan Acoustic prowadzi działalnością solową, a w roku 2013 opublikował płytę zatytulowaną: ''Tango'', która stanowiła rodzaj przeglądu utworów utrzymanych w tytułowej konwencji, powstałych na przestrzeni 100 lat. Rok później pod szyldem Adam Wendt Acoustic Set ukazał się wyśmienity album "Acoustic Travel'' (2014) w dużej mierze nawiązujący do klasyki tanga spod znaku Piazzolli czy Gardela, a jednocześnie wnoszący świeżość i będący wyjątkowym sposobem odświeżenia konwencji tanga w XXI wieku. Instrumentem pełniącym wyjątkową rolę w uzyskanym brzmieniu tria jednego z czołowych polskich saksofonistów - Adama Wendta (z Jarosławem Stokowskim przy kontrabasie) okazał się właśnie akordeon Pawła Zagańczyka.
Początek roku 2015 przyniósł nowy album Zagan Acoustic przewrotnie zatytułowany ''Folk & Roll''. Material wypełniający płytę zarejestrowany został w studiu Nord Audio w Pruszczu Gdańskim oraz w Studio 7 w Piasecznie w 2014 roku, a za realizację i mastering nagrań odpowiedzialny jest Paul Rutschka.
Album wypełniają specjalnie przygotowane dla tego projektu utwory siedmiu różnych kompozytorów zaprzyjaźnionych z zespołem, oraz porywający izraelski taniec ludowy ''Hora'', opracowany przez Krzysztofa Kubalę. Poszczególne tematy śmiało czerpiąc z folkloru Mazowsza, Podkarpacia czy Pomorza, ukazują też rozmaite oblicza tanga, muzyki klezmerskiej, a nawet bossa novy i swingu.
Na płycie gościnnie zagrał kompozytor dwóch spośród utworów wypełniających album: ''Bojan Duke of Dingac'' i ''Country in E'' - Krzesimir Dębski, którego skrzypce zdecydowały o nieco innym brzmieniu drugiej z kompozycji, będącej solidną dawką muzyki country. Ogromne wrażenie robią tu szaleńcze dialogi skrzypiec z klarnetem i wręcz ekwilibrystyczne popisy akordeonowe.
Uwagę zwraca wielowątkowy ''Kujawiak'' Krzysztofa Kubali, o zmiennym rytmie i prawdziwym kalejdoskopie nastrojów. To także okazja do zadumy i wyciszenia się podczas drugiej części utworu.
''BAGAs'' Radosława Kujawy to z kolei utwór robiący wrażenie opowieści, pełnej zmiennych nastrojów: od radości i zatracenia w tańcu po niepokój i zwątpienie.
Wyjątkową okazją zaprezentowania tak zróżnicowanego etnicznie materiału jaki zespół prezentował w 2014 roku podczas rozlicznych koncertów, była dwusetna rocznica urodzin wybitnego polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora - Oskara Kolberga, który jako pierwszy zebrał i zredagował według regionów kulturę ludową. Doskonale iż projekt ten doczekał się publikacji w formie płyty CD, jaka posiadając wyjątkowy przekaz ukazujący rozmaite prądy etniczne, jednocześnie jest albumem jakiego najzwyczajniej w świecie doskonale się słucha.
Czterej wyjątkowi instrumentaliści Zagan Acoustic czerpiąc inspiracje z przebogatego skarbca folkloru na ''Folk & Roll'' stworzyli muzykę pełną zachwycającej wirtuozerii, która tętni życiem i emanuje wyjątkową energią. 
Premiera albumu: styczeń 2015

Robert Ratajczak

o albumie przeczytasz również: TUTAJ

_____________________________________________________________________________________

 ZAGAN ACOUSTIC: Folk & Roll /CD 2014, Zagan Acoustic/
nagaZ; Bojan Duke of Dignac; Kujawiak; Miasteczko; Hora - melodia z Izraela; BAGAs; Country in E; Highland Roll; Taniec życia.

personel:
Paweł Zagańczyk - akordeon
Joachim Łuczak - skrzypce
Andrzej Wojciechowski - klarnet
Jarosław Stokowski - kontrabas
gościnnie:
Krzesimir Dębski - skrzypce

_____________________________________________________________________________________

opisy wcześniejszych płyt z udziałem Pawła Zagańczyka:

 

wtorek, 13 stycznia 2015, longplay_2010

Polecane wpisy