Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

ALFREDO RODRIGUEZ

The Little Dream
PREMIERA 23 LUTEGO 2018

Michael WOLLNY Trio
Oslo
(premiera 23 marca 2018)

Michael WOLLNY Trio Live
Wartburg
(premiera 23 marca 2018)

Alicja SEROWIK
Do Śë Sajd

RYBACKA & PASBORG
voice 'n' drums
(2017)

Mark WADE Trio
Moving Day

Blog > Komentarze do wpisu

Boubacar TRAORE: Mbalimaou /2014/

Dounia Djanjo; Hona; Sagnon Moni; Bembalisso; Mbalimaou; Mariama; Bougoudani; Kolo Tigi; Saya Temokoto; Fogniana Kouma; Africa; Sina Mousso Djougou.

Boubacar Traore, znany tez pod pseudonimem Kar Kar, to jeden z najpopularniejszych w Mali muzyków bluesowych Afryki Zachodniej. Ze swoimi pieśniami wędruje po świecie, popularyzując kulturę swej ojczyzny zarówno w Europie jak Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Skomponowane przez niego utwory łączą w sobie emocje i marzenia z prostotą i precyzją. Swym mocnym a jednocześnie bardzo ciepłym głosem śpiewa przy akompaniamencie gitary o swoim kraju, oraz nadziejach, smutkach i radościach dnia codziennego już od lat 50-tych. W tym okresie Boubacar Traore zdobył na Mali lokalny rozgłos dzięki wyjątkowemu stylowi, w którym doskonale potrafił połączyć amerykańskiego bluesa z klimatami muzyki arabskiej i afrykańskiej. Popularność artysty niestety nie miała przełożenia na zyski materialne, dlatego artysta aby utrzymać swą wielodzietną rodzinę zmuszony był do podjęcia pracy nie związanej z muzyką. Po wielu latach, podczas których artysta nie był w stanie utrzymać się z muzyki (pracował m.in. jako krawiec, sprzedawca i dozorca) nadszedł międzynarodowy sukces, jakim okazał się występ telewizyjny Boubacara Traore, który zwrócił uwagę na jego twórczość zarówno miłośników muzyki jak i producentów nagrań. Od tej pory muzyk regularnie koncertuje i nagrywa kolejne, gorąco przyjmowane płyty. W roku 2014, 72-letni muzyk zarejestrował kolejnych 12 piosenek, jakie wypełniają płytę: ''Mbalimaou'' (''Moi bracia''), którą w 2015 roku publikuje wytwórnia Lusafrica.  Dzięki wyjątkowemu stylowi gry na gitarze, jakim dysponuje Traore, podczas słuchania płyty nasuwają się skojarzenia z ludowym afrykańskim instrumentem kora, będącym rodzajem harfy. Boubacar Traore śpiewa w swoim ojczystym języku w bardzo przejmujący i pełen uczucia sposób. Poza gitarą towarzyszą mu egzotyczne perkusjonalia i nadająca szczególnego bluesowego posmaku harmonijka ustna.
Pośród nagrań na ''Mbalimaou'' znajdziemy zarówno przejmujące bluesy w rodzaju: ''Hona''''Bembalisso'' jak i nasycone szczególną egzotyką Republiki Mali pieśni w rodzaju: ''Sagnon Moni'', ''Mbalimaou'' czy ''Saya Temokoto''.
Najdłuższy utwór na płycie, instrumentalny temat: ''Bougoudani'' to z kolei wyjątkowy popis wirtuozerii całego zespołu Malijczyka, który emanując bluesowym klimatem potrafi zaczarować słuchacza świetnie wykreowanym, pełnym egzotyki klimatem. Drugim instrumentalnym utworem jest kończący płytę: ''Sina Mousso Djougou''.
Najnowszy krążek malijskiego bluesmana to także ogrom łatwo przyswajalnych, niemal przebojowych piosenek pełnych urzekającej melodyki.
Płytę ''Mbalimaou'' polecić można nie tylko zwolennikom stricte etnicznych klimatów jacy dostrzegą w niej piękną afrykańską egzotykę, ale także miłośnikom bluesa, którzy znajdą na niej mniej znane oblicze tej muzyki. Blues jest wszędzie - również w Mali.
Premiera albumu: 26 stycznia 2015

Robert Ratajczak

____________________________________________________________________________________ 

 Boubacar TRAORE: Mbalimaou /CD 2014, Lusafrica/
Dounia Djanjo; Hona; Sagnon Moni; Bembalisso; Mbalimaou; Mariama; Bougoudani; Kolo Tigi; Saya Temokoto; Fogniana Kouma; Africa; Sina Mousso Djougou.

____________________________________________________________________________________

opisy innych płyt wytwórni Lusafrica:

          

aktualności z Lusafrica:

 

piątek, 02 stycznia 2015, longplay_2010
Tagi: T

Polecane wpisy