Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

ANTONI WOJNAR

The Nochats' Dance

The 14
The Future Ain't What It Used To Be
(premiera 1 stycznia 2019)

Alessandro Stradella
Il Trespolo Tutore
(2018)

POZNAŃSKA PIĘTNASTKA
Big Club Band
(2018)

Katarzyna MUSIAŁ
My Spanish Heart
(2018)

Urszula Kryger / Agata Górska-Kołodziejska
Women Of Music - Songs
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Aga DERLAK Trio: First Thought /2014/

Troublesome; Brainstorm; Relief; Glow; Awakening.

Jedną z pierwszych płytowych premier roku 2015 okazała się olśniewająca, debiutancka płyta tria młodej pianistki i kompozytorki Agnieszki Derlak: ''First Tought'' (2014). To zarazem kolejny już album z kręgu polskiej pianistyki jazzowej jaki ukazał się w ostatnich tygodniach nakładem słowackiej wytwórni Hevhetia. O ile jednak wcześniejsze tytuły w katalogu tej wytwórni należały do tak powszechnie uznanych polskich wirtuozów jazzowej klawiatury jak Piotr Wyleżoł (''Improludes'', 2014) i Michał Tokaj (''The Sign'', 2014), tym razem mamy do czynienia z artystką dopiero debiutującą na srebrnym krążku.
Trio zawiązało się pod koniec 2012 roku, początkowo wykonując nowe opracowania jazzowych standardów. Już wkrótce jednak zespół skoncentrował się na własnym repertuarze, co dzięki wyjątkowym, złożonym kompozycjom Agnieszki Derlak stało się niewątpliwym atrybutem formacji. Pianistka z Chełma jest młodszą siostrą klarnecistki Basi Derlak, jaka wraz z własną formacją Chłopcy Kontra Basia zadebiutowała fonograficznie w 2013 roku folk-jazzowym albumem: ''Oj tak!''. W roku 2015 doczekaliśmy się więc płyty drugiej z uzdolnionych sióstr, której muzyczna wyobraźnia połączona z wyjątkową wirtuozerią i zmysłem improwizacyjnym przyniosła na ''First Thought'' doprawdy zaskakujące efekty. Potencjał zespołu dostrzeżono już wcześniej, choćby podczas festiwalu Jazz Juniors, na którym Aga Derlak Trio zdobyli II nagrodę, czy w trakcie Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Na pierwszej płycie Aga Derlak Trio, poza liderką słyszymy Tymona Trąbczyńskiego przy kontrabasie i Bartosza Szablowskiego za perkusją.
Całą płytę wypełniają wyłącznie kompozycje pianistki, co każe nam postrzegać ten debiutancki album jako pozycję, na którą warto zwrócić szczególną uwagę.
Wyjątkowym klejnotem całej płyty jest stanowiący oś całego albumu, 13-minutowy melancholijny utwór "Relief'' bez reszty wciągający i czarujący specyficznym klimatem. To także okazja do zaprezentowania wyjątkowych predyspozycji towarzyszącej pianistce sekcji, w zakresie stylowych dźwiękowych kreacji Bartosza Szabłowskiego i świetnej solówki kontrabasu Tymona Trąbczyńskiego.
Punktem kulminacyjnym albumu, zdaje się być z kolei dynamiczny temat ''Glow'' wyposażony w charakterystyczny dynamiczny motyw budujący wyjątkowe, narastające w ciągu blisko 11. minut  napięcie. Świetna wirtuozeria pianistki, trzymające całość w ryzach riffy kontrabasu i energiczne synkopy perkusji, nie pozwalają ani na chwilę oderwać się od tego dźwiękowego spektaklu.
Na ''First Thought'' doskonałe umiejętności zaskakująco młodych (wobec dostrzegalnej w każdej minucie płyty, brawury i energii), instrumentalistów, udało się połączyć z emanującymi wyjątkową dojrzałością, rozbudowanymi kompozycjami. Pianistka w równej mierze czerpie z doświadczeń mistrzów w rodzaju Keitha Jarreta i Chicka Corei, jak z klasycznej estetyki Chopina i kaskadowych struktur Bacha.
Subtelne rozwiązania i zwiewna lekkość poszczególnych kompozycji tworzą na płycie fascynującą symbiozę z energią i wirtuozerią młodych improwizujących instrumentalistów.
Wszystko wskazuje na to, iż mamy do czynienia z jednym z najbardziej błyskotliwych polskich debiutów jazzowych ostatnich lat.
Album ukazał się 5 stycznia 2015 roku.

Robert Ratajczak

____________________________________________________________________________________

 Aga DERLAK Trio: First Thought /CD 2014, Hevhetia/
Troublesome; Brainstorm; Relief; Glow; Awakening.

personel:
Agnieszka Derlak - fortepian
Tymon Trąbczyński - kontrabas
Bartosz Szablowski - perkusja

_____________________________________________________________________________________

opisy innych płyt wytwórni Hevhetia: 

wtorek, 20 stycznia 2015, longplay_2010

Polecane wpisy