Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Vladyslav Sendecki
Atom String Quartet

Le Jardin Oublié /
My Polish Heart

PREMIERA 16 LISTOPADA 2018

Jason Kao HWANG Burning Bridge
Blood
(2018)

Chris PASIN
Ornettiquette
(2018)

Suavas Levy
1905. Niech się niesie ten siostrzany śpiew
(2018)

Simon VINCENT
Autumn Revelations
(2018)

Julian GERSTIN Sextet
The Old City
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Bela Szakcsi LAKATOS / Tim RIES / Robert HURST / Rudy ROYSTON: Climate Change /2014/

New World; New Beginning; Fight over Water - Dodechromatic; Soul-bell (We are all Brothers); Out of the Past, into the Future; Hungarian folksong (Give the Earth a Rest!); Hail - Fire - Blue in Green (Love the Music!).

Bela Szakcsi Lakatos to na Węgrzech bardzo znany i ceniony pianista i kompozytor, obecny na muzycznej scenie od początku lat 70-tych, zarówno w środowisku jazzowym jak i artystów związanych z nurtem folk. Podczas kilku dziesięcioleci działalności dane mu było współpracować z największymi postaciami światowej muzyki. W roku 2014 w ramach projektu Climate Change, Lakatos powołał do życia kwartet, jaki poza nim stanowią amerykańscy muzycy jazzowi: Tim Ries (saksofon), Robert Hurst (kontrabas) i Rudy Royston (perkusja). Każdy z muzyków biorących udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu ma za sobą długą drogę przebytą u boku największych gigantów w rodzaju: Maynarda Fergusona, Marii Schneider, Dave'a Liebmana i Joe Hendersona (Ries), Wyntona i Brandforda Marsalisów, Mulgrewa Millera, Kenny'ego Garretta (Hurst), czy Billa Frisella i Johna Pattitucci (Royston). Nic dziwnego, iż współpraca wyjątkowego węgierskiego pianisty jakim jest Bela Szakcsi Lakatos, z tak doskonałym składem zaowocowała doprawdy wyśmienitymi koncertami w 2014 roku. Dzięki prężnie działającej na Węgrzech wytwórni płytowej BMC Records, mamy okazję posłuchać jednego z nich jaki odbył się w Budapeszcie 19 kwietnia 2014 roku, pod postacią świetnie przygotowanej płyty zatytułowanej od nazwy projektu węgierskiego mistrza jazzowej klawiatury - Beli Szakcsi Lakatosa: ''Climate Change''. Ideą projektu, zgodną z jego nazwą, jest powoływanie rozmaitych składów, kreujących różniące się od siebie klimaty muzyczne (także w obrębie jednego składu).
Ponad 70-minutowy zapis budapeszteńskiego koncertu, wypełniają zachwycające interpretacje kompozycji Lakatosa, pełne olśniewających i rozbudowanych improwizacji każdego z instrumentalistów. Na pierwszym planie słyszymy najczęściej saksofon Tima Riesa lub fortepian lidera. Tak jest w otwierającym koncert, skocznym i niezwykle melodyjnym temacie ''New World''. Jednak nawet i w tym przypadku kontrabas Roberta Hursta wypuszcza się w siódmej minucie dalece w rejony zawiłych, kreowanych dzięki zachwycającej fantazji i wirtuozerii, motywów powstających w czasie rzeczywistym. Z kolei to co za perkusją wyprawia Rudy Royston, zdaje się być niemal nieprawdopodobnym.
Temat ''New Beginning'' rozpoczęty długim klimatycznym, fortepianowym intro to wspaniale skonstruowana ballada jazzowa z łkającym saksofonem, pełna jednak zaakcentowanych rytmem uniesień. Zachwyca ciekawa linia basu w drugiej części utworu.
Na kilkanaście minut szaleńczego free, zabiera nas natomiast ''Fight over Water - Dodechromatic'', nagrany z gościnnym udziałem skrzypka Lajosa Kathy-Horvatha - muzyka klasycznie wykształconego, jednak od zawsze z sukcesem flirtującego z muzyką improwizowaną. Prawdziwą ozdobą tego złożonego utworu jest długie szaleńcze solo Rudy'ego Roystona efektownie wieńczące całość. Majstersztyk!
Klasyczne dźwięki fortepianu rozpoczynają niemal elegijny w swym przekazie temat: ''Soul-bell''. Do fortepianu dołącza grający smyczkiem Hurst i przejmujące brzmienie saksofonu, by wprowadzić nas w klimat pełen zadumy i refleksji. Główną linię prowadzi fortepian, jakiemu podporządkowane zdają się być pozostałe instrumenty. Piękne, impresyjne pejzaże Lakatosa zachwycają i poruszają do głębi, by ustąpić w drugiej części miejsce, ponownie dźwiękom saksofonu. Piękny, pełen uwalnianych emocji i uniesień, poruszający temat.
Kolejną okazją do zasłuchania się w kontrabas Roberta Hursta jest zarówno intro do 10-minutowej kompozycji w dużej mierze inspirowanej muzyką ludową (''Hungarian folksong''), jak i struktura całej linii basu, na tle której rozszalałe impresje tworzy saksofon Riesa.
Całą płytę kończy wyśmienita interpretacja fragmentu tematu Milesa Davisa ''Blue In Green'', połączona w całość z motywami Lakatosa: ''Hall'' i ''Fire''.
Wyjątkowa maestria każdego z dojrzałych światowych artystów jazzowych, jacy spotkali się w 2014 roku, zaowocowała wyśmienitą płytą!
Album ukazał się 17 listopada 2014 roku nakładem BMC Records.

Robert Ratajczak

o albumie przeczytasz również: TUTAJ

____________________________________________________________________________________

 Bela Szakcsi LAKATOS / Tim RIES / Robert HURST / Rudy ROYSTON: Climate Change /CD 2014, BMC Records/
New World; New Beginning; Fight over Water - Dodechromatic; Soul-bell (We are all Brothers); Out of the Past, into the Future; Hungarian folksong (Give the Earth a Rest!); Hail - Fire - Blue in Green (Love the Music!).

personel:
Tim Ries - saksofon
Bela Szakcsi Lakatos - fortepian
Robert Hurst - kontrabas
Rudy Royston - perkusja
orza gościnnie:
Lajos Kathy-Horvath - skrzypce

_____________________________________________________________________________________

 

opisy innych płyt wydanych przez BMC Records:

 

       

 

aktualności z BMC Records: TUTAJ

 

piątek, 05 grudnia 2014, longplay_2010
Tagi: H R L jazz

Polecane wpisy