Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Paolo FRESU - Richard GALLIANO
Jan LUNDGREN

Mare Nostrum III
PREMIERA 25 STYCZNIA 2019

Cyrille AIMEE
Move On: A Sondheim Adventure
(premiera 22 lutego 2019)

Rudi FISCHERLEHNER
15 8 SLUM
(premiera 1 lutego 2019)

Alfredo RODRIGUEZ - Pedrito MARTINEZ
Duologue
(premiera 1 lutego 2019)

The CUBAN LATIN JAZZ
Juntos Por Siempre
(premiera 20 stycznia 2019)

Norman JOHNSON
The Art Of Life
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Bela Szakcsi LAKATOS / Tim RIES / Robert HURST / Rudy ROYSTON: Climate Change /2014/

New World; New Beginning; Fight over Water - Dodechromatic; Soul-bell (We are all Brothers); Out of the Past, into the Future; Hungarian folksong (Give the Earth a Rest!); Hail - Fire - Blue in Green (Love the Music!).

Bela Szakcsi Lakatos to na Węgrzech bardzo znany i ceniony pianista i kompozytor, obecny na muzycznej scenie od początku lat 70-tych, zarówno w środowisku jazzowym jak i artystów związanych z nurtem folk. Podczas kilku dziesięcioleci działalności dane mu było współpracować z największymi postaciami światowej muzyki. W roku 2014 w ramach projektu Climate Change, Lakatos powołał do życia kwartet, jaki poza nim stanowią amerykańscy muzycy jazzowi: Tim Ries (saksofon), Robert Hurst (kontrabas) i Rudy Royston (perkusja). Każdy z muzyków biorących udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu ma za sobą długą drogę przebytą u boku największych gigantów w rodzaju: Maynarda Fergusona, Marii Schneider, Dave'a Liebmana i Joe Hendersona (Ries), Wyntona i Brandforda Marsalisów, Mulgrewa Millera, Kenny'ego Garretta (Hurst), czy Billa Frisella i Johna Pattitucci (Royston). Nic dziwnego, iż współpraca wyjątkowego węgierskiego pianisty jakim jest Bela Szakcsi Lakatos, z tak doskonałym składem zaowocowała doprawdy wyśmienitymi koncertami w 2014 roku. Dzięki prężnie działającej na Węgrzech wytwórni płytowej BMC Records, mamy okazję posłuchać jednego z nich jaki odbył się w Budapeszcie 19 kwietnia 2014 roku, pod postacią świetnie przygotowanej płyty zatytułowanej od nazwy projektu węgierskiego mistrza jazzowej klawiatury - Beli Szakcsi Lakatosa: ''Climate Change''. Ideą projektu, zgodną z jego nazwą, jest powoływanie rozmaitych składów, kreujących różniące się od siebie klimaty muzyczne (także w obrębie jednego składu).
Ponad 70-minutowy zapis budapeszteńskiego koncertu, wypełniają zachwycające interpretacje kompozycji Lakatosa, pełne olśniewających i rozbudowanych improwizacji każdego z instrumentalistów. Na pierwszym planie słyszymy najczęściej saksofon Tima Riesa lub fortepian lidera. Tak jest w otwierającym koncert, skocznym i niezwykle melodyjnym temacie ''New World''. Jednak nawet i w tym przypadku kontrabas Roberta Hursta wypuszcza się w siódmej minucie dalece w rejony zawiłych, kreowanych dzięki zachwycającej fantazji i wirtuozerii, motywów powstających w czasie rzeczywistym. Z kolei to co za perkusją wyprawia Rudy Royston, zdaje się być niemal nieprawdopodobnym.
Temat ''New Beginning'' rozpoczęty długim klimatycznym, fortepianowym intro to wspaniale skonstruowana ballada jazzowa z łkającym saksofonem, pełna jednak zaakcentowanych rytmem uniesień. Zachwyca ciekawa linia basu w drugiej części utworu.
Na kilkanaście minut szaleńczego free, zabiera nas natomiast ''Fight over Water - Dodechromatic'', nagrany z gościnnym udziałem skrzypka Lajosa Kathy-Horvatha - muzyka klasycznie wykształconego, jednak od zawsze z sukcesem flirtującego z muzyką improwizowaną. Prawdziwą ozdobą tego złożonego utworu jest długie szaleńcze solo Rudy'ego Roystona efektownie wieńczące całość. Majstersztyk!
Klasyczne dźwięki fortepianu rozpoczynają niemal elegijny w swym przekazie temat: ''Soul-bell''. Do fortepianu dołącza grający smyczkiem Hurst i przejmujące brzmienie saksofonu, by wprowadzić nas w klimat pełen zadumy i refleksji. Główną linię prowadzi fortepian, jakiemu podporządkowane zdają się być pozostałe instrumenty. Piękne, impresyjne pejzaże Lakatosa zachwycają i poruszają do głębi, by ustąpić w drugiej części miejsce, ponownie dźwiękom saksofonu. Piękny, pełen uwalnianych emocji i uniesień, poruszający temat.
Kolejną okazją do zasłuchania się w kontrabas Roberta Hursta jest zarówno intro do 10-minutowej kompozycji w dużej mierze inspirowanej muzyką ludową (''Hungarian folksong''), jak i struktura całej linii basu, na tle której rozszalałe impresje tworzy saksofon Riesa.
Całą płytę kończy wyśmienita interpretacja fragmentu tematu Milesa Davisa ''Blue In Green'', połączona w całość z motywami Lakatosa: ''Hall'' i ''Fire''.
Wyjątkowa maestria każdego z dojrzałych światowych artystów jazzowych, jacy spotkali się w 2014 roku, zaowocowała wyśmienitą płytą!
Album ukazał się 17 listopada 2014 roku nakładem BMC Records.

Robert Ratajczak

o albumie przeczytasz również: TUTAJ

____________________________________________________________________________________

 Bela Szakcsi LAKATOS / Tim RIES / Robert HURST / Rudy ROYSTON: Climate Change /CD 2014, BMC Records/
New World; New Beginning; Fight over Water - Dodechromatic; Soul-bell (We are all Brothers); Out of the Past, into the Future; Hungarian folksong (Give the Earth a Rest!); Hail - Fire - Blue in Green (Love the Music!).

personel:
Tim Ries - saksofon
Bela Szakcsi Lakatos - fortepian
Robert Hurst - kontrabas
Rudy Royston - perkusja
orza gościnnie:
Lajos Kathy-Horvath - skrzypce

_____________________________________________________________________________________

 

opisy innych płyt wydanych przez BMC Records:

 

       

 

aktualności z BMC Records: TUTAJ

 

piątek, 05 grudnia 2014, longplay_2010
Tagi: H R L jazz

Polecane wpisy

 • Nikola LIPSKA: Kolędy /2018/

  Dnia jednego o północy; Nie było miejsca dla Ciebie; Nowy Rok bieży; Cicho wszędzie; Anioł Pasterzom mówił; Mizerna cicha; Stała nam się nowina miła; Dzisiaj w

 • Miklós LUKÁCS - Larry GRENADIER - Eric HARLAND: Cimbalom Unlimited /2016/

  Balkan Winds; Lullaby for an Unborn Child; Peacock Dance; Dawn Song; Somewhere...; Act 3; Aura; Sunrise in Chennai; R.I.EP. Miklós Lukács jest dziś jednym z na

 • Live Maria ROGGEN & Helge LIEN: You /2016/

  Cries Like A Baby; You; Scatterheart; Dynamite; Waterfall; Just A Little Teardrop; Should Have Known Better; All Our Treasures Lost; Er Jeg Den. "You" to jede

 • 3 Filiżanka

  Jazz, uwielbiam te muzykę, właśnie puściłam sobie 1 płytę z The Best Smooth Jazz ... Ewer! vol 4 Dziś wszystko mnie irytuje... dzieci, mąż, .... może to burza h

 • Growing up

  Dziś R. zgubiła, gdzieś między porankiem, a kolacją, swój pierwszy mleczny ząbek. Dolna dwójka - jeden z pierwszych, jaki jej się wyrżnął w maleńkości. Kiedy to