Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Jan KLARE - Luc EX - Michael VATCHER: RkeT

Slar; Toxic; Adman; Lunt; Gravit; Bribe; Anarchist Anthem; Uwc; Sun.

Niemiecki saksofonista i kompozytor, oraz twórca muzyki teatralnej i filmowej, współpracujący ze słynnym WDR Big Band - Jan Klare to jeden z najbardziej aktywnych instrumentalistów w Europie. W ostatnich latach znamy go z takich choćby projektów jak Deep Schrott (albumy: ''One'', 2010, ''Plays Dylan & Eisler'', 2011 i ''The Dark Side Of Deep Schrott Vol.1'', 2014), The Dorf (wyśmienita płyta ''Le Record'', 2011), czy albumu nagranego samodzielnie: ''Solo'' (2013). Jednocześnie Klare cały czas kieruje wspaniałym awangardowym kwartetem - 1000, a rok 2014 przyniósł publikację nowego materiału zespołu pod postacią wspaniałego albumu ''Butterfly Garden'' (2014). Jednak jeszcze trzy miesiące wcześniej ukazał się album innego składu pod wodzą Saksofonisty - RkeT.
Album ''RkeT'' powstał dzięki współpracy Jana Klare z holenderskim basistą Lucem Ex (znanym z współpracy z m.in. Ingrid Laubrock i Hamidem Drake) oraz amerykańskim perkusistą Michaelem Vatcherem (współpracownikiem m.in. Wilberta de Joode, Hansa Ludemanna i Kena Vandermarka).
Album ''RkeT'' to rodzaj specyficznego idiomu jazzowego, stworzonego przez artystów wywodzących się zarówno z różnych środowisk geograficznych jak i muzycznych. Warto bowiem wiedzieć, iż gitarzysta basowy Luc Ex, zanim począł współpracować ze środowiskiem artystów jazzowych, grywał w zespołach ...punk rockowych. Dzięki specyficznemu sposobowi gry, Ex zapewnia formacji bardzo silne podłoże rytmiczne pod postacią silnego, potężnego i nie pozbawionego agresji brzmienia.
Michael Vatcher z kolei gra w tak zachwycający i nieprzewidywalny sposób, iż gdyby wyciszyć w nagraniach partie saksofonu i basu, mielibyśmy wrażenie podczas ponad 40 minut płyty, słuchania bogato rozbudowanego solo perkusyjnego. Vatcher pojawia się na płycie również jako intrygujący ...wokalista. Niezwykły, szaleńczy niemal wokal towarzyszy nam w trakcie utworów: ''Adman'' i ''Anarchist Anthem'', jakich awangardowy charakter i zawarty w przesłaniu czarny humor kojarzyć się może z najbardziej zakręconymi dokonaniami Franka Zappy.
Saksofon lidera lśni zapierającym dech w piersiach blaskiem, podczas niezwykle bogato serwowanych i nieprzewidywalnych partii. Instrumentalista bezproblemowo potrafi w jednej chwili przejść z bardzo wysokich do wyjątkowo niskich partii saksofonu altowego. Na płycie słuchamy też saksofonu basowego, jakiego niemożliwą do osiągnięcia na jakimkolwiek innym rodzaju instrumencie wyjątkowo szeroką paletę brzmieniową Klare prezentuje w takich utworach jak ''Gravit'' czy ''Bribe''. Dzięki Janowi Klare zapomniany i niemal odrzucony w ostatnich latach przez muzyków potężny saksofon basowy, zyskał szerokie zastosowanie nie tylko w ramach wspomnianego na początku tego tekstu projektu Deep Schrott, lecz także świetnie sprawdza się w ramach RkeT.
Muzyczny kosmos w jaki zabiera nas ''RkeT'' winien zachwycić słuchaczy otwartych na podobne rozwiązania brzmieniowe, jakie prezentuje m.in. formacja Gorilla Mask złożona z muzyków młodszych stażem. Bardzo udane połączenie konwencji awangardy jazzowej z muzyką rockową. Cisną się na usta określenia w rodzaju: punk jazz, czy hardcore jazz, jednak tak jak i inne dokonania Jana Klare, tak i ten projekt wymyka się wszelkim klasyfikacjom.
Płyta ukazała się 24 maja 2014

Robert Ratajczak

____________________________________________________________________________________

 Jan KLARE - Luc EX - Michael VATCHER: RkeT /CD, The Korn/
Slar; Toxic; Adman; Lunt; Gravit; Bribe; Anarchist Anthem; Uwc; Sun.

skład:
Jan Klare - saksofony
Luc Ex - gitara basowa
Michael Vatcher - instr. perkusyjne, wokal

_____________________________________________________________________________________

opisy innych płyt Jana Klare:

 

   

      

sobota, 15 listopada 2014, longplay_2010
Tagi: k V E jazz

Polecane wpisy