Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Aleksander Kulikowski - Koncerty /2014/

Koncert skrzypcowy; Poemat symfoniczny „Na jeziorze Genezaret” wg Ewangelii św. Mateusza; Koncert na wiolonczelę i orkiestrę; II Koncert fortepianowy.

Sięgając po te nagrania po raz kolejny zdałem sobie sprawę z tego ileż nieodkrytych skarbów kryje w sobie Muzyka. Takimi prawdziwymi skarbami są stosunkowo mało spopularyzowane kompozycje urodzonego w Wilnie Aleksandra Kulikowskiego (1915-1993). Zarówno twórczość jak i fascynujący życiorys artysty, kryją w sobie niezwykłą przygodę jakiej oddać się możemy zagłębiając w jego muzykę i teksty ją ilustrujące pióra Andrzeja Wróbla. Do jednych z najbardziej fascynujących opowieści z życia Kulikowskiego należy historia związana z przeprowadzką rodziny kompozytora z Wilna do Polski. Wówczas to Aleksander Kulikowski nie dostał zezwolenia na wyjazd z ZSRR, lecz jego żona i dwójka dzieci zabrały z sobą do zatłoczonego wagonu kolejowego skrzynię z pianinem. Tam właśnie ukrył się ryzykując życie kompozytor, spędzając długą podróż w niebywale ciężkich warunkach.
Starannie wydane przez Polskie Radio dwupłytowe wydawnictwo, kryje w sobie nagrania Polskiej Orkiestry Radiowej i mistrzowskie interpretacje wyjątkowych solistów, czterech dzieł Kulikowskiego powstałych na przestrzeni 22 lat (1950-1972).
Pełen magii i swego rodzaju zwiewności ''Koncert skrzypcowy'' zarejestrowany w 2007 roku pod batutą Pawła Przytockiego, to wyjątkowy popis maestrii niezrównanego Konstantego Andrzeja Kulki. Ciekawostką jest fakt, iż utwór ten przez całe lata nie był wykonywany ze względu na wyjątkowy stopień trudności wykonawczej dla solisty. Na szczęście gdański mistrz skrzypiec, obecny na najwspanialszych scenach filharmonii na całym świecie już od lat 60-tych, poradził sobie z fakturalnie trudnymi partiami jak zwykle wyśmienicie.
Powstały w genialnym umyśle kompozytora w 1965 roku Poemat symfoniczny ''Na jeziorze Genezaret'' to odwołanie się do wartości zawartych w Nowym Testamencie. Muzyka porusza swym rozmachem i siłą, a jednocześnie subtelną magią. W trakcie całych 23-minut wypełnionych następującymi po sobie trzema częściami dzieła, mamy wrazenie uczestniczenia w swoistym misterium celebrującym piękno i potęgę. Ogrom uniesień i fascynujących motywów przeplatających sie wzajemnie wytwarza wzniosły nastrój uduchowienia i latrii dla Najwyższego.
Druga płyta zestawu przynosi nagrania z 2014 (a więc dokonane 7 lat później niż zawartość pierwszego dysku). Zrealizowany w Studio im. W.Lutosławskiego w Warszawie 18-minutowy zapis ''Koncertu na wiolonczelę i orkiestrę'' to przede wszystkim urzekająca wirtuozeria młodej wiolonczelistki Anny Wróbel. Artystki pochodzącej z rodziny o bogatej tradycji muzycznej, która już zdobyła uznanie na scenach całego świata, a w roku 2007 dostąpiła zaszczytu przyjęcia w poczet elitarnej Latynoamerykańskiej Akademii Wiolonczelowej. ''Koncert na wiolonczelę i orkiestrę'' został instrumentalnie opracowany przez Piotra Wróbla, a jego ilustracyjny charakter sprawia wrażenie świetnie zbudowanej rapsodii pełnej ulotnych tematów. Jako całość: bezwzględnie fascynujący.
Ostatnią częścią przeglądu wielkich dokonań Aleksandra Kulikowskiego jest ''II Koncert fortepianowy'' zagrany przez Piotra Banasika z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego. To z kolei jeszcze inne oblicze muzycznych wizji wileńskiego kompozytora, zdominowane w tej interpretacji wyjątkową wirtuozerią ucznia takich guru jak Dang Thai Son i Krystian Zimerman. Odnoszący w ostatnich latach niezliczone sukcesy na całym świecie pianista Piotr Banasik dysponuje, robiącą wrażenie nieograniczonej, techniką i wyjątkowym entuzjazmem wyczuwalnym niemal w każdym dotyku klawiszy.
Dwupłytowy album z Koncertami Aleksandra Kulikowskiego zapewnia blisko dwie godziny muzyki doprawdy wyjątkowej. Muzyki spontanicznej i pełnej ekspresji jaka porusza do głębi. Świetna jakość dźwięku towarzysząca nagraniom, w których uczestniczą tacy wirtuozi jak: Konstanty Andrzej Kulka, Anna Wróbel i Piotr Banasik, potęguje wrażenie obcowania z najwyższej jakości produkcją.
Premiera albumu: 6 października 2014

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_____________________________________________________________________________________

 Aleksander Kulikowski - Koncerty /2CD's 2014, Polskie Radio/
CD1: Koncert skrzypcowy (1950-1951): Allegro; Lento; Allegro con spirito; Poemat symfoniczny „Na jeziorze Genezaret” wg Ewangelii św. Mateusza (1965);
CD2: Koncert na wiolonczelę i orkiestrę (1972); II Koncert fortepianowy (1965): Allegro moderato; Andante con moto; Allegro con brio.

muzycy:
Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce
Anna Wróbel - wiolonczela
Piotr Banasik - fortepian
Polska Orkiestra Radiowa (dyr. Paweł Przytocki, Łukasz Borowicz, Marcin Nałęcz-Niesiołowski)

_____________________________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez

      

środa, 05 listopada 2014, longplay_2010
Tagi: k classic

Polecane wpisy