Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

1000 + 1 feat. Eugene CHADBOURNE: Butterfly Garden /2014/

Mexican Yellow; Paris Swallowtail; Californian Dogface; Long Dash Skipper; Regal Fritter; Silvery Blue; Buckeye; Clodius Parnassius.

Niemiecki saksofonista i kompozytor, oraz twórca muzyki teatralnej i filmowej, współpracujący ze słynnym WDR Big Band - Jan Klare to jeden z najbardziej aktywnych instrumentalistów w Europie. W ostatnich latach znamy go z takich choćby projektów jak Deep Schrott (albumy: ''One'', 2010, ''Plays Dylan & Eisler'', 2011 i ''The Dark Side'', 2014), The Dorf (wyśmienita płyta ''Le Record'', 2011), ''Rket'' czy albumu nagranego samodzielnie: ''Solo'' (2013). Jednocześnie Klare cały czas kieruje wspaniałym awangardowym kwartetem - 1000. Od czasu wydania poprzedniego albumu tej intrygującej formacji (''1000'', 2011) minęły już trzy lata, a więc rok 2014 to najwyższa pora na publikację nowego materiału.
Do współpracy kwartet pozyskał amerykańskiego gitarzystę, doskonale znanego z współpracy z m.in. Johnem Zornem, Carlą Bley i ...Jello Biafrą - Eugene Chadbourne'a. ''Zakręcone'' klimaty w jakich porusza się 60-letni gitarzysta, zafascynowany psychodelicznymi formacjami w rodzaju Mothers Of Invention czy Captain Beefheart, okazały się doskonałym uzupełnieniem brzmienia wypracowanego podczas 10 lat działalności pod szyldem 1000 przez Jana Klare, belgijskiego trębacza Barta Marisa, Wilberta De Joode (kontrabas) i holenderskiego perkusistę Michaela Vatchera .
Album zatytułowany ''Butterfly Garden'' podobnie jak poprzednie publikacje fonograficzne ''Tysiąca'' wypełniają w znacznej części elektryzujące improwizacje w duchu eksperymentów muzycznych Ornette Colemana. Każdy tytuł odnosi się do gatunku motyla, a pomysłodawcą takiego właśnie cyklu, będącego muzycznym opisem tych pięknych choć ulotnych owadów był Eugene Chadbourne. Zarówno gitara jak i banjo w rękach Chadbourne'a sprawiają, iż muzyka kwartetu nabiera nieco innego odcienia. Więcej tu harmonii i struktur melodycznych nawiązujących do muzyki rockowej.
Z improwizacji niejednokrotnie wynurza się konkretny temat, jaki eksponowany jest przez Artystów, a interakcje każdego z instrumentów prowokują kolejne wędrówki po muzycznej przestrzeni. Telepatyczne porozumienie między muzykami, sprawia iż podczas słuchania albumu jesteśmy świadkami prawdziwej ekspozycji kreatywnych i doskonale wyważonych improwizacji.
Następujące po sobie motywy są tu doprawdy nieprzewidywalne, i tak na przykład po subtelnym i malowniczym temacie ''Silvery Blue'' napotykamy szaleńczy galop na pograniczu dźwiękowej kakofonii pod postacią króciutkiego utworu będącego pastiszem bluegrassu, dedykowanemu kolejnemu motylowi: ''Buckeye''.
Polifoniczne rozwiązania mogą kojarzyć się z muzyką legendy awangardy jazzowej Sun Ra, z kolei filozoficzna konstrukcja niektórych nagrań z światem dźwiękow widzianym przez Franka Zappę.
Efemeryczna niczym żywot motyli muzyka zawarta na ''Butterfly Garden'' poddawana jest w każdej chwili zaawansowanej ewolucji, właściwej również każdemu z gatunków tych łukoskrzydłych owadów.
Tak jak ciało motyla, składające się z poszczególnych segmentów umożliwiających swobodę ruchu, tak wielowarstwowa muzyka zawarta na tym albumie sprawia wrażenie wyjątkowej wolności i twórczej autonomii. 
Płyta ukazała się w sierpniu 2014.

Robert Ratajczak

____________________________________________________________________________________

 1000 + 1 feat. Eugene CHADBOURNE: Butterfly Garden /CD 2014, El Negocito Records/
Mexican Yellow; Paris Swallowtail; Californian Dogface; Long Dash Skipper; Regal Fritter; Silvery Blue; Buckeye; Clodius Parnassius.

skład:
Jan Klare -  saksofon, flet
Bart Maris - trąbka
Wilbert De Joode - kontrabas
Michael Vatcher - instr. perkusyjne
Eugene Chadbourne - gitara, banjo

_____________________________________________________________________________________

przeczytaj również:

      

 

piątek, 31 października 2014, longplay_2010
Tagi: 1 k C jazz

Polecane wpisy