Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Michael SCHIEFEL Platypus Trio /2014/

Listen!; Platypus Dancing; Platypus On The Beach; Platypus Meditation; Platypus Swimming; Dreamtime Platypus; Platypus Happy; The Home Of The Platypus.

Michael Schiefel to dziś jeden z najbardziej ekscytujących wokalistów jazzowych w Europie. Unikalne brzmienie i styl niemieckiego artysty na tym albumie zyskało wyjątkową oprawę w postaci grającego na wiolonczeli i obsługującego elektronikę Jorga Brinkmanna i niezwykle aktywnego w 2014 roku cymbalisty Miklosa Lukacsa (w tymże roku ukazały się też płyty z jego udziałem: ''Vanga'' Grzegorza Karnasa, oraz ''The Present'' Viktora Totha).
Nowy projekt Michaela Schiefela to Platypus Trio, czyli: Trio Dziobaka. To złożona i w dużej mierze eksperymentalna muzyka oscylująca gatunkowo w strefie muzyki etnicznej z silnymi wpływami improwizacji jazzowej. Wszystkie kompozycje na płycie są dziełem Schiefela, a znajdziemy w nich echa fascynacji wokalisty muzyką orientalną, śpiewami Aborygenów czy tybetańskimi mantrami.
Całość jest rodzajem kompleksowo przemyślanej suity będącej rodzajem hołdu dla fenomenu fauny i istniejących w niej cudów, takich jak właśnie ...dziobak. Prowadzący częściowo wodny tryb życia gatunek ssaka składającego jaja, wydzielający jad i posiadający dziób.
W filozoficznym wstępie do muzycznej opowieści o przygodach owego dziobaka (patrz tytuły poszczególnych utworów) czytamy:

''Gdyby Platypus umiał mówić, powiedziałby: Dziękuję wszystkim za przybycie. Oto co mam do powiedzenia: Mam w sobie trochę zwierzęcia z powodu mojego futra. Jest we mnie też trochę ptaka, gdyż mam dziób i składam jaja. Mam też w sobie naturę stworzenia wodnego, ponieważ mój dom jest zawsze tuż przy brzegu i kocham pływanie oraz zwiedzanie podwodnego świata.
Dlatego nie można mnie zaliczyć do żadnego spośród znanych ludziom gatunków.''

Taka jest też muzyka Platypus Trio. Jest tu dużo elementów muzyki jazzowej, lecz trudno sklasyfikować płytę jako album jazzowy. Nietypowe instrumentarium złożone z wokalu, wiolonczeli, cymbałów i generowanych elektronicznie efektów, również eliminuje tę muzykę z umieszczenia jej w jakiejkolwiek kategorii. Znajdziemy tu dużo elementów etnicznych, jednak pochodzących z bardzo odległych od siebie kultur. Klimat poszczególnych części tej swoistej 50-minutowej suity również ulega częstym wzlotom i załamaniom nastrojów. To właśnie jest Platypus Trio.
Wysoki tembr głosu, tak charakterystyczny dla dokonań Michaela Schiefela, może dzięki ogromnemu potencjałowi i niemal teatralnej dramaturgii wywoływać skojarzenia z późną twórczością Petera Hammilla. Kompozycje wypełniające album stwarzają dużo miejsca dla kreacji instrumentalnych Brinkmana i Lukacsa, którzy zdają się wykorzystywać tę przestrzeń w idealny sposób.
Podobnie jak osobliwy dziobak, tak i ten album wymaga osobnej klasyfikacji. Muzyka nieprzewidywalna, pełna niespodzianek i zaskakujacych rozwiązań.
Album ukazał się 12 sierpnia 2014 roku.

Robert Ratajczak

____________________________________________________________________________________

 Michael SCHIEFEL Platypus Trio /CD 2014, BMC Records/
Listen!; Platypus Dancing; Platypus On The Beach; Platypus Meditation; Platypus Swimming; Dreamtime Platypus; Platypus Happy; The Home Of The Platypus.

sklad:
Michael Schiefel - głos, elektronika
Jorg Brinkmann - wiolonczela, elektronika
Miklos Lukacs - cymbały

_____________________________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez BMC Records:

 

 

czwartek, 21 sierpnia 2014, longplay_2010
Tagi: s jazz

Polecane wpisy