Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Vladyslav Sendecki
Atom String Quartet

Le Jardin Oublié /
My Polish Heart

PREMIERA 16 LISTOPADA 2018

Jason Kao HWANG Burning Bridge
Blood
(2018)

Chris PASIN
Ornettiquette
(2018)

Suavas Levy
1905. Niech się niesie ten siostrzany śpiew
(2018)

Simon VINCENT
Autumn Revelations
(2018)

Julian GERSTIN Sextet
The Old City
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

MODERN ART ORCHESTRA Plays The Music Of Kristof BACSO: Circular /2014/

Circular; Lunar Dance; Too Many Questions Left; Child's Space; Nocturne; Caffeine Express; Variations on a Folksong.

Urodzony w Budapeszcie saksofonista i kompozytor Kristof Bacso jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta oraz Konserwatorium Paryskiego i Berklee College of Music w Bostonie. Obecny na jazzowej scenie od końca lat 90-tych muzyk ma za sobą szereg występów zarówno w ramach światowych festiwali jazzowych (London Jazz Festival, Pescara Jazz Festival, Barcelona Jazz Festival), jak w słynnych prestiżowych klubach (Sunset, Sunside, Porgy and Bess). Jest artystą niezwykle wszechstronnym, doskonale odnajdującym się w mainstreamie, world music i muzyce współczesnej. Ma za sobą współpracę z takimi tuzami jazzowej sceny jak Eddy Henderson czy Chris Potter. Bacso prowadzi własne formacje w konstelacjach tria i kwartetu oraz współpracuje z Kwartetem Gabora Gado i Sekstetem Kálmána Oláha. jednym z największych wyzwań dla Kristofa Bacso jest zaangażowanie się w działalność big bandu Modern Art Orchestra, w którym pelni funkcję solisty, aranżera i kompozytora.
W 2014 r. ukazał się kolejny album orkiestry: ''Circular'', w całości wypełniony kompozycjami Bacsó. To muzyka, łącząca w sobie jazz z pierwiastkami środkowoeuropejskiej duchowości. Kristof Bacso korzystając z potencjału skarbnicy światowego jazzu pod postacią legendarnych dokonań takich mistrzów jak Duke Ellington, Count Basie czy Gil Evans, przekazuje w swych kompozycjach ogrom własnej inwencji i twórczej kreatywności. Styl jego gry z kolei (na ''Circular'' jest pierwszym solistą) kojarzyć się może z najdoskonalszymi dokonaniami Ornette Colemana. Bacso doskonale kreuje solowe linie zarówno przy pomocy saksofonów (sopran i alt), jak i sięgając kilkakrotnie na płycie po flet.
''Circular'' to rodzaj przemyślanej suity, otwartej rodzajem wspaniałego, zaledwie dwuminutowego intro (utwór tytułowy), po którym mamy do czynienia z pełnym rozmachu i potęgi emanującej z 20-osobowego składu big bandu brzmieniem w ''Lunar Dance'', z wspaniałymi solówkami saksofonu (Janos Aved) i trąbki (Kornel Fekete-Kovacs).
Urzekającym nastrojem zachwyca ballada ''To Many Questions Left'', wyposażona w ujmującą melodykę i niesamowite wręcz partie solowe lidera projektu. Mimo niezwykłej potęgi brzmienia, wieloosobowej formacji udało się uzyskać niemal intymny i bardzo kameralny klimat przekazu.
Niepokojący werbel pekusji Laszlo Csizi i niemal z oddali docierające do nas partie dętę wprowadzają nas w kolejną, rozbudowaną do klikunastu minut część tej muzycznej opowieści: ''Child's Space''. Gitara Martona Fenyvesi dyskretnie i jakby nieśmiało prowokuje partie dęte, a osiągnięciem kulminacji zdaje się być tutaj impresyjna partia fortepianu Gabora Cseke, wyraziście i dosadnie wspomagana kontrabasem (Marton Soos) i wreszcie rozległe progresywne solo gitary Fenyvesi doprowadzające do niemal rockowego finału.
Swego rodzaju opus magnum jest w zestawie kompozycja ''Caffeine Express'' z świetnym ''fanfarowym'' refrenem, solówką dyrygenta orkiestry Kornela Fekete-Kovacsa i ponownie piękną, impresyjną partia fortepianu Gabora Cseke.
Kornel Fekete-Kovács w mistrzowskim stylu dyryguje całą orkiestrą podczas wszystkich zgromadzonych na ''Circular'' utworach, ale też raczy nas kilkoma wyśmienitymi solówkami. Kompozycje zgromadzone na płycie to dopracowane w każdym szczególe prawdziwe jazzowe skarby. Orkiestracja, aranżacja i opracowanie każdej indywidualnej partii doprawdy zachwyca. Rzadko mamy w ostatnich latach do czynienia z tak precyzyjnie dopieszczoną pod każdym względem, muzyką orkiestrową, robiącą jednocześnie wrażenie pełnej spontanicznie kreowanych, improwizowanych partii. Najwyższa półka.

Robert Ratajczak

____________________________________________________________________________________

 MODERN ART ORCHESTRA Plays The Music Of Kristof BACSO: Circular /CD 2014, BMC Records/
Circular; Lunar Dance; Too Many Questions Left; Child's Space; Nocturne; Caffeine Express; Variations on a Folksong.

muzycy:
Kornel Fekete-Kovács, Adam Gráf, Zoltan Bacsa, Gabor Subicz, Balazs Bukovinszki - trąbka, flugelhorn
Kristóf Bacso - saksofony, flet
David Ülkei - saksofony, klarnet
Janos Ávéd János - saksofon, flet
Balazs Cserta, Mihaly Bajusznács - saksofon, klarnet
Gabor Bizják, Zsolt Nagy - róg
Attila Korb, Gabor Barbinek, Csáthy Miklós - puzon
Peter Kovács - tuba
Gábor Cseke - fortepian
Marton Soós - kontrabas
Laszlo Csízi - perkusja
oraz:
Aron Komjáti, Marton Fenyvesi - gitara
Adras Dés - instr. perkusyjne

_____________________________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez BMC Records:

      

piątek, 29 sierpnia 2014, longplay_2010
Tagi: b M jazz

Polecane wpisy