Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Aldona Nawrocka

AVE
PREMIERA 26 PAŻDZIERNIKA 2018

Julian & Roman WASSERFUHR
Relaxin' in Ireland
(premiera 26 października 2018)

Nils LANDGREN
Christmas With My Friends VI
(premiera 26 października 2018)

Ida SAND
My Soul Kitchen
(premiera 26 października 2018)

Paweł GUSNAR
Saxophone Varie Vol.3
(2018)

Paweł JANAS
Buttonhacker
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Krystyna STAŃKO: Snik

''Trzy zjawy'' cz. 1; Snik; ''Trzy zjawy'' cz. 2; Widzę Cię niebem; ''Trzy zjawy'' cz. 3; Kaszubskie nuty; ''Trzy zjawy'' cz. 4; Tak właśnie jest; Biegnę po rosie; Jezora; Ju nie widza; Bibibiece; bonus track: Dziś wracam dnia.

Ludowe pieśni z Kaszub -jednego z najpiękniejszych rejonów Polski, przetrwały przez wieki dzięki przekazywaniu ich z ust do ust, z pokolenia na pokolenie. Kiedyś pieśni tego rejonu propagowali wędrowni bardowie wędrując od wioski do wioski, sławiąc piękno kaszubskiej krainy, opowiadając w pieśniach o miłości, codziennych troskach i radościach. Tradycja ta przetrwała do dziś, poszerzając spektrum swych działań o współczesne środki przekazu.
Po ''kaszubskie nuty'' sięgnęła też wyjątkowa w swoim rodzaju i niepowtarzalna Krystyna Stańko, znana z niebywałej wszechstronności i zdolności przekazania własnym jazzowym językiem rozmaitych sfer Muzyki. Wspaniale, iż po utworach Petera Gabriela (''Secretly'', 2010), poezji Szymborskiej i Poświatowskiej (''Kropla słowa'', 2012), nasza czołowa jazzująca wokalistka ma możliwość zaprezentowania się w konwencji muzyki ludowej z wyjątkowo bliskiego jej rejonu Szwajcarii Kaszubskiej. Doskonale, iż poza adaptacjami ludowych pieśni kaszubskich (''Kaszubskie nuty'', ''Jezora'' i ''Bibibiece'') oraz czteroczęściowym opracowaniu muzycznym ludowej legendy ''Trzy zjawy'', na płycie znalazło się też miejsce dla nowych piosenek Artystki napisanych zarówno samodzielnie jak i z pomocą zaprzyjaźnionych od lat muzyków: Piotra Lemańczyka i Dominika Bukowskiego. Dzięki temu zabiegowi album wydany nakładem Powiatu Kartuskiego nie tylko propaguje znane od setek lat pieśni Rejonu, lecz także ukazuje dzisiejszą twórczość muzyczną przez pryzmat ludowych nut, jakie z kolei nierzadko stanowiły fundament premierowych piosenek na albumie ''Snik''.
W podstawowym składzie w nagraniu płyty uczestniczyli muzycy od lat związani z artystycznymi poczynaniami Krystyny Stańko: jeden z najaktywniejszych polskich instrumentalistów ostatnich lat - wibrafonista Dominik Bukowski, czołowy kontrabasista jazzowy Piotr Lemańczyk i wyjątkowy perkusista młodego pokolenia Przemysław Jarosz. Pośród muzyków gościnnie uczestniczących w sesjach nagraniowych znajdziemy też nominowanego w 2014 roku do Nagrody Fryderyka w kategorii Jazzowy Debiut Roku, trębacza Marcina Gawdzisa.
Integralną część albumu stanowi czteroczęściowa legenda kaszubskiego pisarza, poety i dramaturga Aleksandra Majkowskiego: ''Trzy zjawy'' opowiedziana głosem Gabrieli Dudzik w oryginalnym języku. Melorecytacji towarzyszą mroczne dźwięki kontrabasu i dźwiękowe kreacje perkusji przeciwstawione krystalicznym dźwiękom wibrafonu i wokalizom Krystyny Stańko. Klimat ludowej legendy, kreowany przez intrygującą oprawę artystów wywołuje nastrój tajemniczości i magii jakiej trudno się oprzeć.
Premierowych autorskich piosenek jest sześć. Na ogół tchną zadumą a jednocześnie lekkością i zwiewnością potęgowaną dźwiękami xylosynthu Bukowskiego ("Snik'') i rozimprowizowanymi wokalizami. Kreacje basowe Piotra Lemańczyka wspierane perkusją stanowią z kolei stabilny fundament dla tych pełnych poetyki jazzowych piosenek.
''Widzę Cię niebem'' i temat ludowy ''Bibiece'', to bodaj najbardziej kameralne utwory w całym zbiorze. W pierwszym przypadku podstawę dla wokalu stanowi kontrabas Lemańczyka (także przyśpiewującego!), a tło wypełniają dyskretne kreacje perkusyjne. W drugim -kojącemu głosowi wokalistki towarzyszy zaledwie kalimba Dominika Bukowskiego.
Uwagę zwraca dynamiczny temat ''Ju nie widza'', w którym znalazło się zarówno miejsce na eksperymenty polegające na elektronicznym przetworzeniu wokalu, jak i na wspaniałą i rozbudowaną partię niezrównanego Piotra Lemańczyka.
Świetna partia trąbki wspomnianego Marcina Gawdzisa jest pięknym ornamentem m.in. piosenek: ''Tak właśnie jest'' i ''Biegnę po rosie'', które stanowią doskonałą przeciwwagę dla stricte etnicznych utworów albumu. Mamy tu do czynienia z tą samą Krystyną Stańko jaką zachwycaliśmy się słuchając wspomnianego albumu ''Kropla słowa'' (2012), nasyconego jazzową poetyką i zwiewną impresyjnością.
Trąbkę Gawdzisa słyszymy na pierwszym planie także podczas tradycyjnej kompozycji ''Jezora'' wraz z wokalizą Pani Krystyny, która podjęła się jej aranżacji i opracowania.
Na płycie poświęconej folklorowi Kaszub nie mogło zabraknąć najbardziej rozpoznawalnej pieśni Regionu: ''Kaszubskie nuty''. Ta tradycyjna piosenka to rodzaj alfabetu kaszubskiego, będąca radosną wyliczanką nazw i terminów. W przeszłości śpiewana była na weselach i innych uroczystościach rodzinnych, a powszechnie uważa się iż w czasie zaborów przekazywana z ust do ust w dużej mierze przyczyniła się do ocalenia języka kaszubskiego przez zapomnieniem. Interpretacja jaką znajdujemy na ''Snik'' stanowi niewątpliwie ozdobę i etniczną ciekawostkę, będącą wspaniałą wizytówką folkloru muzycznego Kaszub.
Jazz i muzyka etniczna od dawna dzięki rozmaitym artystom tworzy wyjątkową symbiozę. Album ''Snik'' jest jednak pośród rozmaitych płyt o podobnym charakterze wyjątkową pozycją. Krystynie Stańko i jej wspaniałym instrumentalistom udało się w rodzimy folklor zaszczepić elementy jazzu nie odwołującego się jednoznacznie do amerykańskich idiomów, lecz wywołującego skojarzenia z polskimi dokonaniami na tym polu. Wyjątkowość "Snik'' przypieczętowuje niespotykana poetyka i osobliwe uduchowienie wyczuwalne w niemal każdym słowie wyśpiewanym przez Krystynę Stańko na płycie.
W momencie ukazania się tej płyty, skarbnicy polskiej muzyki ludowej przybyła wyjątkowa perełka fonograficzna, a dyskografii Polskiego Jazzu -doskonała płyta czerpiąca z oryginalnego kaszubskiego folkloru.

Robert Ratajczak

____________________________________________________________________________________

 Krystyna STAŃKO: Snik /CD, Powiat Kartuski/
''Trzy zjawy'' cz. 1; Snik; ''Trzy zjawy'' cz. 2; Widzę Cię niebem; ''Trzy zjawy'' cz. 3; Kaszubskie nuty; ''Trzy zjawy'' cz. 4; Tak właśnie jest; Biegnę po rosie; Jezora; Ju nie widza; Bibibiece; bonus track: Dziś wracam dnia.
sklad:
Krystyna Stańko - śpiew, gitara, instr. perkusyjne
Dominik Bukowski - xylosynth, wibrafon, kalimba
Piotr Lemańczyk - kontrabas, śpiew
Przemysław Jarosz - instr. perkusyjne
oraz:
Marcin Gawdzis - trąbka, flugelhorn
Krzysztof Wojciechowski - instr.perkusyjne
Jerzy Walkusz - instr. ludowe
Gabriela Dudzik - głos

_____________________________________________________________________________________

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

recenzja płyty na blogu: BABSKIM UCHEM

 

opisy innych płyt Krystyny Stańko:

 

  

poniedziałek, 11 sierpnia 2014, longplay_2010

Polecane wpisy