Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Soo CHO / Javier GIROTTO: Ballerina /2014/

Ballerina; Prayer; Arrogant Stars; When We Say Goodbye; On My Youth; Kris; The Other Side; Xtension; Truth; Twisted; My Funny Valentine.

Argentyński saksofonista sopranowy od lat mieszkający w Rzymie -Javier Girotto obecny na jazzowej scenie od lat 80-tych znany jest od lat m.in. z formacji Aires Tango oraz współpracy z Danilo Perezem, Randy Breckerem, Bobem Minzerem i Enrico Ravą. W jego charakterystycznym stylu znajdziemy mieszankę argentyńskiego temperamentu z klasyką jazzowej improwizacji.
Z kolei koreańska pianistka Soo Cho uważana jest powszechnie za jedno z największych odkryć jazzowej pianistyki. W roku 2008 jej debiutancki album ''Prayer'' wydała znakomita wytwórnia Challenge Records, a koncerty jej własnego tria i kwartetu zyskują bardzo wysokie noty u światowych krytyków.
Pierwszą wspólną płytą obojga artystów był album ''Pandora'' (2013) nagrany wraz z formacją pianistki Jass United. W listopadzie 2013 roku Javier Girotto i Soo Cho spotkali się jednak w studio ponownie by zrealizować projekt oparty na kameralnym duecie łączącym ciepły dźwięk saksofonu sopranowego i klasycznego fortepianu.
Płytę ''Ballerina'' wydała w kwietniu 2014 roku wytwórnia Alessa Records a wypełniło ją 10 autorskich kompozycji Koreanki i adaptacja słynnego tematu Richarda Rodgersa: ''My Funny Valentine''.
Smutek, tęsknota i pragnienie to uczucia będące atrybutem takich utworów jak choćby: ''Prayer'' -gdzie na tle niemal elegijnych partii fortepianu, rozbrzmiewa poruszający, żałosny ton saksofonu, czy ''Kris'' -będąca przykładem idealnie i intuicyjnie budowanych interakcji.
Niepokój a nawet gniew to z kolei króciutki ''Arrogant Stars'', ''Xtension'' i wielowątkowy ''Twisted''.
Wyjątkowe piękno i zwiewną, nieuchwytną delikatność znajdujemy w jednej z prawdziwych ''perełek'' płyty -kunsztownie skonstruowanej, tęsknej balladzie ''When We Say Goodbye'', jaka na długo pozostawić musi wyraźne piętno w świadomości każdego uważnego i wrażliwego słuchacza.
Kolejnym mocnym punktem całości jest urzekająca miniatura: ''On My Youth'', zestawiająca w jednej linii partie fortepianu ocierające się o estetykę współczesnej muzyki klasycznej z impresjami dialogującego z klawiszami sopranu Girotto. Oboje instrumentalistów wzajemnie reagują, pozwalając sobie kilkakrotnie na odbiegające od głównego motywu improwizacje, by po chwili na zasadzie swoistej alchemii połączyć oba dźwiękowe nurty w wspólną linię melodyczną.
Muzyka zawarta na tym albumie swobodnie porusza się między klasycznym liryzmem jakim emanuje Soo Cho i energiczną, pełną emocji i uniesień grą Girotto. Kompozycje wypełniające album duetu emanują wyjątkowym, delikatnym pięknem struktury i dowodzą wielkiej wrażliwości i wyobraźni kompozycyjno -interpretacyjnej.
Cho i Girotto poruszają się w świecie własnych kreacji dźwiękowych z wyjątkową intuicją, stanowiąc rodzaj jednego, wzajemnie się uzupełniającego muzycznego organizmu.
Piękna kameralna płyta.

Robert Ratajczak

__________________________________________________________________________________________

 Soo CHO / Javier GIROTTO: Ballerina /CD 2014, Alessa/
Ballerina; Prayer; Arrogant Stars; When We Say Goodbye; On My Youth; Kris; The Other Side; Xtension; Truth; Twisted; My Funny Valentine.

skład:
Javier Girotto - saksofon
Soo Cho - fortepian

__________________________________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez Alessa Records:

       

piątek, 04 lipca 2014, longplay_2010
Tagi: C g jazz

Polecane wpisy