Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Soo CHO / Javier GIROTTO: Ballerina /2014/

Ballerina; Prayer; Arrogant Stars; When We Say Goodbye; On My Youth; Kris; The Other Side; Xtension; Truth; Twisted; My Funny Valentine.

Argentyński saksofonista sopranowy od lat mieszkający w Rzymie -Javier Girotto obecny na jazzowej scenie od lat 80-tych znany jest od lat m.in. z formacji Aires Tango oraz współpracy z Danilo Perezem, Randy Breckerem, Bobem Minzerem i Enrico Ravą. W jego charakterystycznym stylu znajdziemy mieszankę argentyńskiego temperamentu z klasyką jazzowej improwizacji.
Z kolei koreańska pianistka Soo Cho uważana jest powszechnie za jedno z największych odkryć jazzowej pianistyki. W roku 2008 jej debiutancki album ''Prayer'' wydała znakomita wytwórnia Challenge Records, a koncerty jej własnego tria i kwartetu zyskują bardzo wysokie noty u światowych krytyków.
Pierwszą wspólną płytą obojga artystów był album ''Pandora'' (2013) nagrany wraz z formacją pianistki Jass United. W listopadzie 2013 roku Javier Girotto i Soo Cho spotkali się jednak w studio ponownie by zrealizować projekt oparty na kameralnym duecie łączącym ciepły dźwięk saksofonu sopranowego i klasycznego fortepianu.
Płytę ''Ballerina'' wydała w kwietniu 2014 roku wytwórnia Alessa Records a wypełniło ją 10 autorskich kompozycji Koreanki i adaptacja słynnego tematu Richarda Rodgersa: ''My Funny Valentine''.
Smutek, tęsknota i pragnienie to uczucia będące atrybutem takich utworów jak choćby: ''Prayer'' -gdzie na tle niemal elegijnych partii fortepianu, rozbrzmiewa poruszający, żałosny ton saksofonu, czy ''Kris'' -będąca przykładem idealnie i intuicyjnie budowanych interakcji.
Niepokój a nawet gniew to z kolei króciutki ''Arrogant Stars'', ''Xtension'' i wielowątkowy ''Twisted''.
Wyjątkowe piękno i zwiewną, nieuchwytną delikatność znajdujemy w jednej z prawdziwych ''perełek'' płyty -kunsztownie skonstruowanej, tęsknej balladzie ''When We Say Goodbye'', jaka na długo pozostawić musi wyraźne piętno w świadomości każdego uważnego i wrażliwego słuchacza.
Kolejnym mocnym punktem całości jest urzekająca miniatura: ''On My Youth'', zestawiająca w jednej linii partie fortepianu ocierające się o estetykę współczesnej muzyki klasycznej z impresjami dialogującego z klawiszami sopranu Girotto. Oboje instrumentalistów wzajemnie reagują, pozwalając sobie kilkakrotnie na odbiegające od głównego motywu improwizacje, by po chwili na zasadzie swoistej alchemii połączyć oba dźwiękowe nurty w wspólną linię melodyczną.
Muzyka zawarta na tym albumie swobodnie porusza się między klasycznym liryzmem jakim emanuje Soo Cho i energiczną, pełną emocji i uniesień grą Girotto. Kompozycje wypełniające album duetu emanują wyjątkowym, delikatnym pięknem struktury i dowodzą wielkiej wrażliwości i wyobraźni kompozycyjno -interpretacyjnej.
Cho i Girotto poruszają się w świecie własnych kreacji dźwiękowych z wyjątkową intuicją, stanowiąc rodzaj jednego, wzajemnie się uzupełniającego muzycznego organizmu.
Piękna kameralna płyta.

Robert Ratajczak

__________________________________________________________________________________________

 Soo CHO / Javier GIROTTO: Ballerina /CD 2014, Alessa/
Ballerina; Prayer; Arrogant Stars; When We Say Goodbye; On My Youth; Kris; The Other Side; Xtension; Truth; Twisted; My Funny Valentine.

skład:
Javier Girotto - saksofon
Soo Cho - fortepian

__________________________________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez Alessa Records:

       

piątek, 04 lipca 2014, longplay_2010
Tagi: C g jazz

Polecane wpisy