Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona Glinka
Anna Sikorzak-Olek
Adam Eljasinski

Gimel 1
PREMIERA 21 WRZEŚNIA 2018

Corneliu Dan Georgescu
Model Mioritic
(2018)

Octavian Nemescu
Apokatastatis
(2018)

Radosław Sobczak
Paderewski Piano Works
(2018)

Radosław Sobczak
Karol Szymanowski Piano Music
(2018)

Adam MAKSYMIENKO
Reminescence Of The Future
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

RAULF: Writ In Water /2014/

13th 13th; Placing the Stakes; The Spat; Wenn ich mir was wunschen durfte; Chamois; Hackensack/Well You Needn't; Ridge A; Fragile/ All Is Full of Love; Black Smoker; Bruremarsj; The Tears of Things; Gran Torino.

Bohaterem tej płyty jest niemiecki saksofonista Dirk Raulf, doskonale znany z ekscentrycznego kwartetu saksofonów basowych Deep Schrott -jednego z najodważniejszych w ostatnich latach projektów na europejskiej scenie jazzowej. Raulfa znamy także z formacji NOX i tria Drift. ''Writ In Water'' jest kolejnym jego solowym albumem po płycie ''Brotwalzer'' (2011), na którym zagłębiamy się w świat dźwięków kreowany przy pomocy dwóch saksofonów: sopranowego i basowego, dzięki niczym nie poskromnionej fantazji interpretacyjnej i doskonałego warsztatu wirtuozerskiego tego wyjątkowego instrumentalisty.
W repertuarze albumu poza emanujacymi wyjątkową inwencją kompozytorsko -improwizacyjną, własnymi utworami Dirka Raulfa, znajdziemy również niezwykłe interpretacje miniatur muzycznych, tak zdawać by się mogło odległych od siebie artystów jak: Thelonious Monk (''Hackensack/Well You Needn't''), Sting (''Fragile'') czy ...Clint Eastwood (temat z filmu ''Gran Torino'' kończący album). 
Całość materiału (12 utworów) została złożona z solowych rejestracji Saksofonisty dokonanych na przestrzeni trzech lat (2009-2012)
Seria nagrań zatytułowana ''Writ In Water'' to rodzaj muzycznej podróży zarówno przez różne przestrzenie dźwiękowe jak i miejsca rejestracji poszczególnych utworów nagrywanych w galeriach artystycznych, kościołach, klubach, centrach handlowych a nawet podczas ...pogrzebów. Stąd tak odległe stylistycznie od siebie poszczególne rozdziały tej osobliwej ''księgi dźwięków'', na którą złożyły się zarówno utwory wykonywane dla małej grupy publiczności jak i liczącej ponad sto osób. Także specyfika miejsc, w jakich poszczególne części płyty zostały zarejestrowane jest tym co decyduje o jej rozmaitości. Dirk Raulf  tworzy na płycie bardzo odmienne od siebie nastroje, które zdają się płynnie wzajemnie przenikać tworząc bez reszty wciągającą słuchacza atmosferę.
Poszczególne fragmenty zdają się być silnie inspirowane charakterem konkretnej chwili, miejsca i okoliczności w jakich zostały wykonane.
Rozlegle budowane improwizacje, traktują poszczególne (niejednokrotnie tylko parafrazowane) tematy melodyczne zaledwie jako punkt wyjścia, a ulotność każdej interpretacji zdaje się być tak chwilowa jak wzór zarysowany na tafli wzruszonej wody.
Niewątpliwie nie jest to muzyka łatwa w odbiorze, lecz jeśli uda się przebić podczas słuchania do jej wnętrza, odkryjemy jej ulotne piękno i bogactwo, któremu niewątpliwie warto poświęcić 50 minut trwania płyty.

Robert Ratajczak

__________________________________________________________________________________________

 RAULF: Writ In Water /CD 2014, Poise/
13th 13th; Placing the Stakes; The Spat; Wenn ich mir was wunschen durfte; Chamois; Hackensack/Well You Needn't; Ridge A; Fragile/ All Is Full of Love; Black Smoker; Bruremarsj; The Tears of Things; Gran Torino.

Dirk Raulf - saksofony

__________________________________________________________________________________________

opisy innych płyt wytwórni Poise:

   

 

czwartek, 17 lipca 2014, longplay_2010
Tagi: R jazz

Polecane wpisy