Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Małgorzata HUTEK: Grounded In Love

Fly By Night; Grounded In Love; Story About My Friend; The Solution; Wiara; Nadzieja; Miłość; Nowa; I Don't Need More; I Am; Both Side Of Us; Nowa (Radio Edit).

Obrodziło w ostatnich latach w jazzowo śpiewające Panie, wydające swe debiutanckie płyty na coraz bardziej kapryśnym rynku fonograficznym. Czas pokaże która z Pań przetrwa dłużej niż kilka sezonów i zapisze się grubą czcionką w dzieje polskiej wokalistyki jazzowej XXI wieku.
Debiutancka płyta urodzonej w Łodzi Małgorzaty Hutek, nagrana w listopadzie 2011 roku w Lubrzy, zdecydowanie kandyduje do miana najciekawszej spośród licznych propozycji ostatnich lat. Wokalistka wywodzi się z artystycznego środowiska (jej rodzicami są aktorka i reżyser teatralny), a pierwszymi instrumentami jej życia były skrzypce i saksofon. Małgorzatę Hutek -wokalistkę odkrył natomiast pianista i pedagog Witold Janiak.
Bardzo estetycznie wydany album ''Grounded In Love'' utrzymany jest w klimacie kameralnego akustycznego jazzu, a wypełniony jest autorskimi piosenkami wokalistki a także tekstami Agnieszki Musiał i Aleksandry Mazur, oraz trylogią: ''Wiara'' / ''Nadzieja'' / ''Miłość'' -Czesława Miłosza z tomu ''Ocalenie'' do muzyki Pani Małgorzaty.
Wokalistka zgromadziła wokół siebie tak wybornych instrumentalistów jak: grający na klarnecie basowym Jakub Raczyński, pianista Nikola Kołodziejczyk, kontrabasista Michał Kapczuk i perkusista Grzegorz Masłowski.
Odbiegającym nieco od nostalgicznego i zadumanego klimatu całości jest utwór ''The Solution'' oscylujący wokół estetyki muzyki mechanicznej, suto okraszony ciężkim elektronicznym rytmem i przesterowanymi partiami klawiszy fortepianu.
Na osobne potraktowanie zasługuje ''Trylogia Miłosza'', będąca świetnym połączeniem estetyki poezji śpiewanej i jazzowego żywiołu. Hutek potrafi wywołać nastrój zadumy i rozmarzenia, by po chwili porwać nas  improwizowanymi wokalizami. Tak właśnie jest w trakcie trzeciego wiersza Miłosza: ''Miłość'', w którym na szczególną uwagę zasługuje również strona instrumentalna. Muzycy towarzyszący wokalistce nie ograniczają się bynajmniej do roli akompaniatorów. Na ''Grounded In Love'' mamy więc okazję zasłuchać się także w piękne pasażowe partie fortepianu, pełną finezji grę Michała Kapczuka (choćby piękne solo w utworze ''Nowa''), czy wyśmienite kreacje Grzegorza Masłowskiego. Najmniej słyszany jest klarnet basowy Kuby Raczyńskiego, którego dźwięki zaledwie kilkakrotnie pojawiają się na płycie (m.in. piękna partia podczas ''Both Side Of Us'').
Dwujęzyczny debiut fonograficzny Małgorzaty Hutek rozpościera przed nami szeroki wachlarz zarówno możliwości wokalnych jak i fantazji interpretacyjnej wszechstronnej Łodzianki. Artyści biorący udział w nagraniach sprawnie żonglują elementami jazzu, world music i groove’u  eksperymentując wzajemnym zestawieniem poszczególnych elementów.
Jeszcze jeden doprawdy wyjątkowo udany debiut.

Robert Ratajczak

________________________________________________________________________________________

 Małgorzata HUTEK: Grounded In Love /CD, Fundacja Malak/
Fly By Night; Grounded In Love; Story About My Friend; The Solution; Wiara; Nadzieja; Miłość; Nowa; I Don't Need More; I Am; Both Side Of Us; Nowa (Radio Edit).

skład:
Małgorzata Hutek - śpiew
Kuba Raczyński - klarnet
Nikola Kołodziejczyk - instr.klawiszowe, elektronika
Michał Kapczuk - kontrabas
Grzegorz Masłowski - perkusja

________________________________________________________________________________________

wtorek, 22 lipca 2014, longplay_2010

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Monika, *.play-internet.pl
2017/03/20 09:25:57
całkowicie się zgadzam! Płyta piękna! polecam z całego serca!:))