Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Peter Van HUFFEL / Michael BATES / Jeff DAVIS: Boom Crane /2013/

More Room; Jest; Automatic Vaudeville; Not A Living Soul; Tower In The Trees; Boom Crane; Slipper Hero; Talk To Me; Quasar; On Equilibrium; Fast And Flurious.

Najnowszy projekt wszechstronnego kanadyjskiego saksofonisty Petera Van Huffela ''Boom Crane'' zrealizowany został wraz z wyborną sekcją rytmiczną: Michael Bates (kontrabas) i Jeff Davis (perkusja). Album wypełnia 11 utworów przygotowanych zarówno indywidualnie przez każdego z instrumentalistów jak i w ramach kompozycji zespołowych.
Doskonale pamiętamy wydany kilka miesięcy wcześniej album ''One From None'' (2012) Kwintetu Samuela Blasera (puzon) i Michaela Batesa (kontrabas) z Jeffem Davisem przy perkusji. Fakt, iż w przypadku ''Boom Crane'' mamy do czynienia z tą samą sekcją rytmiczną co na ''One From None'' stawia niniejszy album w pozycji płyty, mogącej być postrzeganą poprzez podobny pryzmat. Tym bardziej w przypadku sekcji -mamy tu bowiem do czynienia z zaledwie trzyosobowym składem.
Znany z odważnych projektów muzycznych w rodzaju free jazzowej formacji Gorilla Mask czy kameralnego składu House of Mirrors, Peter Van Huffel doskonale odnajduje się w każdym spośród utworów wypełniających album. Jego gra pełna jest swego rodzaju duchowości i emanuje prawdziwym uczuciem. Doskonale, iż Van Huffel na ''Boom Crane'' sięgnął także po klarnet, w pełen wdzięku sposób urozmaicając brzmienie tria (''Tower In The Trees'', ''Quasar'').
Niezawodny Bates idealnie współtworzy zarówno pełen dynamiki podkład dla partii Van Huffela, jak i z wyjątkową fantazją kreuje indywidualne partie, kilkakrotnie sięgając też po smyczek (''Not A Living Soul'', ''Slipper Hero''). W grze Michaela Batesa do dziś odnajdziemy echa jego wczesnych fascynacji punkiem i hard corem, które odzywają się szczególnie podczas improwizowanych solówek. Takim przykładem niech będzie choćby solo pełne swoistego, urokliwego ''brudu'' w trakcie utworu tytułowego płyty.
Perkusista Jeff Davis zdaje się być instrumentalistą potrafiącym odnaleźć się w każdej stylistyce i konwencji. Nagrywa i koncertuje zarówno wykonując covery Black Sabbath jak i klasykę jazzu. Na ''Boom Crane'' zgrabnie łączy wszystko co w jego grze najlepsze.
W większości krótkie i zamknięte struktury składające się na całość ''Boom Crane'', charakteryzują się wyczuwalnym porozumieniem między trojgiem jazzmanów i ukazują niezwykłą siłę i potencjał tkwiący w tym kolektywie.
Płyta ambitna, pełna muzyki wyszukanej i zagranej w zaangażowany sposób przez troje wyjątkowych wirtuozów współczesnego jazzu.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________________________

 Peter Van HUFFEL / Michael BATES / Jeff DAVIS: Boom Crane /CD 2013, Fresh Sound/
More Room; Jest; Automatic Vaudeville; Not A Living Soul; Tower In The Trees; Boom Crane; Slipper Hero; Talk To Me; Quasar; On Equilibrium; Fast And Flurious.

skład:
Peter Van Huffel -saksofon, klarnet
Michael Bates - kontrabas
Jeff Davis - perkusja

______________________________________________________________________________________

wtorek, 13 maja 2014, longplay_2010
Tagi: D b H jazz

Polecane wpisy