Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Peter Van HUFFEL / Michael BATES / Jeff DAVIS: Boom Crane /2013/

More Room; Jest; Automatic Vaudeville; Not A Living Soul; Tower In The Trees; Boom Crane; Slipper Hero; Talk To Me; Quasar; On Equilibrium; Fast And Flurious.

Najnowszy projekt wszechstronnego kanadyjskiego saksofonisty Petera Van Huffela ''Boom Crane'' zrealizowany został wraz z wyborną sekcją rytmiczną: Michael Bates (kontrabas) i Jeff Davis (perkusja). Album wypełnia 11 utworów przygotowanych zarówno indywidualnie przez każdego z instrumentalistów jak i w ramach kompozycji zespołowych.
Doskonale pamiętamy wydany kilka miesięcy wcześniej album ''One From None'' (2012) Kwintetu Samuela Blasera (puzon) i Michaela Batesa (kontrabas) z Jeffem Davisem przy perkusji. Fakt, iż w przypadku ''Boom Crane'' mamy do czynienia z tą samą sekcją rytmiczną co na ''One From None'' stawia niniejszy album w pozycji płyty, mogącej być postrzeganą poprzez podobny pryzmat. Tym bardziej w przypadku sekcji -mamy tu bowiem do czynienia z zaledwie trzyosobowym składem.
Znany z odważnych projektów muzycznych w rodzaju free jazzowej formacji Gorilla Mask czy kameralnego składu House of Mirrors, Peter Van Huffel doskonale odnajduje się w każdym spośród utworów wypełniających album. Jego gra pełna jest swego rodzaju duchowości i emanuje prawdziwym uczuciem. Doskonale, iż Van Huffel na ''Boom Crane'' sięgnął także po klarnet, w pełen wdzięku sposób urozmaicając brzmienie tria (''Tower In The Trees'', ''Quasar'').
Niezawodny Bates idealnie współtworzy zarówno pełen dynamiki podkład dla partii Van Huffela, jak i z wyjątkową fantazją kreuje indywidualne partie, kilkakrotnie sięgając też po smyczek (''Not A Living Soul'', ''Slipper Hero''). W grze Michaela Batesa do dziś odnajdziemy echa jego wczesnych fascynacji punkiem i hard corem, które odzywają się szczególnie podczas improwizowanych solówek. Takim przykładem niech będzie choćby solo pełne swoistego, urokliwego ''brudu'' w trakcie utworu tytułowego płyty.
Perkusista Jeff Davis zdaje się być instrumentalistą potrafiącym odnaleźć się w każdej stylistyce i konwencji. Nagrywa i koncertuje zarówno wykonując covery Black Sabbath jak i klasykę jazzu. Na ''Boom Crane'' zgrabnie łączy wszystko co w jego grze najlepsze.
W większości krótkie i zamknięte struktury składające się na całość ''Boom Crane'', charakteryzują się wyczuwalnym porozumieniem między trojgiem jazzmanów i ukazują niezwykłą siłę i potencjał tkwiący w tym kolektywie.
Płyta ambitna, pełna muzyki wyszukanej i zagranej w zaangażowany sposób przez troje wyjątkowych wirtuozów współczesnego jazzu.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________________________

 Peter Van HUFFEL / Michael BATES / Jeff DAVIS: Boom Crane /CD 2013, Fresh Sound/
More Room; Jest; Automatic Vaudeville; Not A Living Soul; Tower In The Trees; Boom Crane; Slipper Hero; Talk To Me; Quasar; On Equilibrium; Fast And Flurious.

skład:
Peter Van Huffel -saksofon, klarnet
Michael Bates - kontrabas
Jeff Davis - perkusja

______________________________________________________________________________________

wtorek, 13 maja 2014, longplay_2010
Tagi: D b H jazz

Polecane wpisy