Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

CONFUSION PROJECT

Primal

TOŁHAJE
Mama Warhola
(2018)

Łukasz Kwiatkowski
Bach, Saint-Saens, Chopin, Godowski
(2018)

Ireneusz Łukaszewski
Jubilate
(2018)

Krzysztof Firlus / Anna Firlus
Gamba Sonatas
(2018)

Anna Liszewska
Franz Xaver Mozart: Utwory fortepianowe
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Jonathan BUTLER: Living My Dream /2014/

African Breeze; Living My Dream; Be Still; Let There Be Light; Heart And Soul; Song For You; Catembe; Night To Remember; All About Love; Sweet Serenade; A Prayer.

Najmłodszy z trzynaściorga dzieci, Jonathan Butler dorastał w biednym Cape Town (Republika Południowej Afryki), rządzonym przez apartheid i segregacje rasowe. Swą karierę muzyczną rozpoczął jednak już jako siedmiolatek, wydając w 1973 roku swój pierwszy album i zdobywając nagrodę Grammy Best RPA New Artist. Ponad dekadę później, Butler przeprowadził się do Londynu, gdzie podpisał kontrakt z Jive Records i wydał swój pierwszy album na międzynarodowym rynku. Płyta w Wielkiej Brytanii i USA zyskała w 1987 roku status złotej, a artysta otrzymał nominacje do nagrody Grammy dla najlepszego utworu R & B. Jesienią 2013 roku, Jonathan Butler uruchomił Fundację Finansowania Edukacji Muzycznej, dającej południowoafrykańskim dzieciom możliwość kształtowania talentu muzycznego pod fachowym nadzorem. Jego album ''Merry Christmas To You'' (2013) wydany pod koniec 2013 roku okazał się najlepiej sprzedającą się płytą z repertuarem świątecznym sezonu.
Mistrz smooth jazzowej gitary i posiadacz własnego charyzmatycznego i pełnego południowoafrykańskiej egzotyki stylu -Jonathan Butler w czerwcu 2014 roku publikuje swój kolejny album ''Living My Dream'', nagrany m.in. z udziałem George'a Duke'a i Marcusa Millera. Podobnie jak w przypadku poprzedniego albumu artysty -płytę poprzedził singel. Na promujacej album płytce umieszczono przebojową kompozycję ''African Breeze'', emanującą melodyką i tym czymś za co miliony fanów przed laty pokochało Butlera. Tym instrumentalnym utworem skomponowanym przez Butlera jeszcze w 1985 roku do filmu ''Klejnot Nilu'' (z Michaelem Douglasem, Kathleen Turner i Dannym De Vito) rozpoczyna się też cały album złożony z 11 energetyzujących kompozycji.
''African Breeze'' przenosi nas też niejako z lat 80-tych do drugiego dziesięciolecia XXI wieku, stanowiąc doskonały pomost pomiędzy Jonathanem Butlerem sprzed lat, a tym kim jest dziś na światowej scenie jazzu i r'n'b.
Utwory instrumentalne na płycie zgrabnie przeplatają się z piosenkami śpiewanymi charakterystycznym, głębokim głosem uświadamiając nam tym samym, jak doskonałym i obdarzonym wyjątkowymi warunkami wokalnymi jest główny bohater płyty. Przebojowa piosenka tytułowa na ''Living My Dream'' nasycona jest soulem i emanuje świetnym klimatem.
Piękne, leniwie snujące się ''Be Still'' i ''Let There Be Light'' to z kolei wyjątkowa gitara, na której nylonowych strunach Butler wyczarowuje ujmujące melodie. Towarzystwo również wyśmienite; w obu utworach gitarzyście towarzyszy wielki Marcus Miller, w pierwszym z wymienionych także nieodżałowany George Duke (dla którego była to jedna z ostatnich sesji nagraniowych), w drugim -doskonały saksofonista Elan Trotman.
Jeśli wierzyć Butlerowi, kolejną piosenkę na płycie ''Heart And Soul'' napisał w ciągu zaledwie 20 minut. Powstał wyśmienity utwór nagrany wraz z ciekawie zaaranżowanymi partiami gospel, głęboko poruszający i wywołujący doprawdy wiele emocji.
Skoczna i optymistyczna ''Song For You'' ocierająca się niemal o stylistykę reggae, to bogato ozdobiona dęciakami beztroska piosenka, świetnie wpadająca w ucho i wyposażona w kapitalną partię typowej jazzowej gitary elektrycznej.
Podobnie brzmi butlerowa gitara w trakcie instrumentalnego tematu ''Catembe''. Tu jednak w większym stopniu do głosu dochodzą stricte bluesowe zagrywki mistrza, przypominając nam iż również w tej stylistyce Jonathan Butler jest niedościgniony. Kapitalnie wypadają w tym nagraniu organy Hammonda, które wraz z unisonowymi partiami dęciaków stanowią o wyjątkowej sile brzmienia ''Catembe''.
Typowe nowoczesne brzmienie r'n'b powraca w ''Night To Remember'' świetnie zaaranżowanym zarówno pod względem materii instrumentalnej jak i kunsztownymi partiami chórków, powtarzających soulowy refren niczym swoistą mantrę.
Klimat podtrzymuje ballada ''All About Love'', a krążek kończą dwie kolejne instrumentalne perełki na ''Living My Dream''. Trudno zdecydować się: czy lepiej brzmi elektryczna gitara Butlera, czy brzmienie akustyczne. W obu przypadkach gitarzysta zachwyca i w równym stopniu ujmuje. Podczas ''Sweet Serenade'' i przepięknej ''Modlitwy'' (''A Prayer'') zamykającej całość, nylonowe struny i klasyczny sposób gry wypadają znakomicie.
Łagodnie, inspirująco, melodyjnie, w stylistyce klasycznego gitarowego jazzu. Jak zwykle w przypadku Butlera, nagranie urzeka perfekcją produkcyjną i wyjątkowym powiewem świeżości. Prawdziwa orzeźwiająca bryza.

Robert Ratajczak

__________________________________________________________________

 Jonathan BUTLER: Living My Dream /CD 2014, Mack Avenue - Artistry/
African Breeze; Living My Dream; Be Still; Let There Be Light; Heart And Soul; Song For You; Catembe; Night To Remember; All About Love; Sweet Serenade; A Prayer.

muzycy:
Jonathan Butler - gitara, wokal
Tim Carmon - instr.klawiszowe
Dave Wood - gitara
Dan Lutz - gitara basowa
Gorden Campbell - perkusja
Ramon Yslas - instr.perkusyjne
oraz:
Mike Eiya, Elan Trotman - saksofony
Garrett Smith - puzon
Katisse Buckingham, Rashawn Ross - instr.dęte
Agape Jerry - gitara
Dennis Dadd, Jr - gitara, programowanie
George Duke - fortepian
Marcus Miller - gitara basowa
Jay Williams - perkusja
Brigg Sterns - syntezator
Jodie Butler, Aaron Gutierrez, Antonio Sol - chórki

_______________________________________________________________________________________

opisy innych płyt Jonathana Butlera:

  

*       *       *       *       *       *       *       *

opisy innych płyt z katalogu Mack Avenue: ___________________________________________________________________________________________poniedziałek, 26 maja 2014, longplay_2010
Tagi: b

Polecane wpisy