Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Vladyslav Sendecki
Atom String Quartet

Le Jardin Oublié /
My Polish Heart

PREMIERA 16 LISTOPADA 2018

Jason Kao HWANG Burning Bridge
Blood
(2018)

Chris PASIN
Ornettiquette
(2018)

Suavas Levy
1905. Niech się niesie ten siostrzany śpiew
(2018)

Simon VINCENT
Autumn Revelations
(2018)

Julian GERSTIN Sextet
The Old City
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Sebastian BUSCHER: Come Daylight /2013/

Bounce; Aurora; Scripted Reality; Easter Egg; Ich sags dir morgen; Boglophobia.

''Come Daylight'' to bardzo błyskotliwy debiut młodego saksofonisty z Kolonii, wypełniony jego sześcioma premierowymi kompozycjami. Sebastian Buscher pozyskał do składu swego kwartetu wyśmienitego pianistę Georga Ruby -mistrza wolnej formy, znanego z ponad 30 rozmaitych płyt nagranych w najróżniejszych konfiguracjach (jego album nagrany w duecie z Michaelem Pilzem ''Deuxieme Bureau'' z 2011 roku, miesięcznik The New York City Jazz Record uznał -Albumem Roku), oraz doskonałą sekcję rytmiczną: Florian Herzog (kontrabas) i Daniel ''D-Flat'' Weber (perkusja).
Struktura zarejestrowanych w kwietniu 2013 roku w Kolonii a powstałych na przestrzeni kilku lat w umyśle Buschera kompozycji, charakteryzuje się wysmakowanym jazzowym klimatem i konstrukcją stwarzającą olbrzymie pole do popisów improwizacyjnych.
Otwierająca całość dynamiczna i pełna zawirowań ''Bounce'' w przebojowy niemal sposób wprowadza nas w świat muzycznej wyobraźni saksofonisty. To zarazem rodzaj wizytówki kwartetu, podczas której dzięki solowym improwizowanym partiom, poznać możemy z osobna każdego z wyjątkowych instrumentalistów biorących udział w sesji.
''Aurora'' to rodzaj wdzięcznej ballady utrzymanej w kojącym, relaksującym klimacie kreowanym w głównej linii przez saksofon lidera.
Pełnym zwrotów rytmiczno -melodycznych utworem jest ''Scripted Reality''. Tu wyjątkowym blaskiem brzmi zmysł improwizacyjny Georga Ruby, kreującego długie improwizowane motywy.
Perłą całej płyty jest blisko 10-minutowa, pełna coltrane'owskiego ducha kompozycja ''Easter Egg''. Praca każdego z instrumentalistów podczas tego utworu zachwyca i intryguje ogromem wizji i przestrzeni jaką roztaczają muzycy wokół siebie.
Impresje dźwiękowe kontrabasu, rozległe pasaże fortepianowe, ciekawe synkopy perkusji a nade wszystko pełne wyjątkowej artykulacji partie saksofonu.
Wielki szacunek dla jazzowej tradycji, a jednocześnie własny, indywidualny sposób przekazu emocji ukrytych w kompozycjach. O Sebastianie Buscherze usłyszymy w najbliższych latach zapewne nie raz.

Robert Ratajczak

*      *      *      *      *      *

 Sebastian BUSCHER: Come Daylight /CD 2013, JazzHausMusik/
Bounce; Aurora; Scripted Reality; Easter Egg; Ich sags dir morgen; Boglophobia.

skład:
Sebastian Buscher - saksofon
Georg Ruby - fortepian
Florian Herzog - kontrabas
Daniel ''D-Flat'' Weber - perkusja

O PŁYCIE PRZECZYTASZ RÓWNIEŻ NA:  

 

*      *      *      *      *      *

opisy innych płyt JazzHausMusik:

          

     

AKTUALNOŚCI Z WYTWÓRNI JazzHausMusik:

______________________________________________________________________________________ piątek, 14 marca 2014, longplay_2010
Tagi: jazz b

Polecane wpisy