Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

ORANGE TRANE Acoustic Trio: Fugu /2014/

Fugu; About Waiting For My Older Bu; Voyage; Thanks To You; Screamtime; Mr. Ben In The Commercial Show; Waltz For A; Find Trusting; Praying Someone; Do You Believe In Reality.

Formacja Orange Trane powstała w 1994 roku z inicjatywy basisty Piotra Lemańczyka. Zespół ma za sobą występy na tak prestiżowych festiwalach jak m.in.: Jazz Juniors, Jazz nad Odrą czy Pomorska Jesień Jazzowa, oraz współpracę m.in. z saksofonistą Maciejem Sikałą, gitarzystą Leszkiem Dranickim i wokalistą Mietkiem Szcześniakiem. Przez skład zespołu na przestrzeni lat ''przewinęli się'' m.in. tacy muzycy jak Sławek Jaskułke czy Dariusz Herbasz.
Od początku istnienia formacji jej niewątpliwym filarem jest Piotr Lemańczyk, znany miłośnikom jazzu z działalności muzycznej w wielu rozmaitych projektach jak współpraca ze Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Kazimierzem Jonkiszem, Piotrem Wojtasikiem, Wojciechem Staroniewiczem, Krystyną Stańko (m.in. płyty: ''Secretly'', 2010 i ''Kropla słowa'', 2012), Sławkiem Jaskułke czy Maciejem Fortuną (płyty ''Solar Ring'', 2011, ''Sahjia'', 2012 i ''At Home'', 2013). Kontrabasista od czasu do czasu zaskakuje nas nowym materiałem autorskim, który sukcesywnie publikuje na kolejnych solowych płytach. Do czasu ukazania się czwartej płyty Orange Trane w roku 2014, ostatnim albumem Lemańczyka jest zdecydowanie jedna z najlepszych polskich płyt jazzowych roku: ''Amhran''  (2013).
Obecny, stabilny skład reaktywowanej w 2011 roku formacji tworzą: Dominik Bukowski (wibrafon), Piotr Lemańczyk (kontrabas) i Tomasz Łosowski (perkusja). W takim też składzie zespół zrealizował nagrania wypełniające wyśmienitą płytę ''Acoustic Trio'' (2012) -trzeci po ''Obertas'' i ''My Personal Friend'' album zespołu. W takim też składzie Orange Trane zarejestrowali materiał jaki wypełnia nowy album ''Fugu'', zawierający materiał z jakim zespół zapoznał słuchaczy jeszcze zanim płyta ''rozpowszechniła się'' pod postacią srebrnego krążka, podczas dwóch koncertów: w Gorzowie Wielkopolskim i w Poznaniu (11.01.2014).
Już od pierwszych minut rozpoczynającego płytę utworu tytułowego, przekonać się możemy jak duży potencjał tkwi tym w trzyosobowym składzie z Pomorza. Mimo iż brzmienie marimby w porównaniu z wibrafonem robi często na mnie wrażenie nieco stłumionego, podczas otwierającego płytę tematu, wybór ten okazuje się znakomitym. Porusza ''monumentalnie'' brzmiący kontrabas niedoścignionego Piotra Lemańczyka; już w trzeciej minucie płyty serwuje nam rozbudowane solo na tle żywiołowej gry Łosowskiego, który po kilkudziesięciu sekundach przejmuje berło pierwszeństwa.
Klasycyzujący ''About Waiting For My Older Bu'' rozpoczęty partią kontrabasu zahacza w swej strukturze o estetykę kojarzącą się z muzyką Mozarta czy Bacha, a Panowie Piotr i Dominik grają tu piękne unisona. W grze Piotra dostrzec tu natomiast można elementy mogące kojarzyć się z mistrzowską techniką gry Renauda Garcii-Fonsa.
Tych troje wyjątkowych Artystów, z jakimi mamy do czynienia na płycie, nie byliby sobą gdyby nie sięgneli także po jakiś standard. To wyśmienita kompozycja legendarnego pianisty z Filadelfii -Kennyego Barrona: ''Voyage''. Interpretacja tego tematu przez Orange Trane okazuje się jednak dalece wybiegającą poza jazzowe schematy, a wręcz zdominowaną przez pełne fantazji wariacje na jej temat. To także okazja usłyszenia po raz pierwszy na płycie (przyznam, iż trochę nielubianego przeze mnie) instrumentu: xylosynth, w jakiego brzmieniu lubuje się ostatnio coraz więcej instrumentalistów.
Tajemniczy, mistyczny nastrój kreowany przez perkusję Łosowskiego wprowadza nas w ''Thanks To You''. Impresyjny, senny temat przynosi ogrom magicznie brzmiących kreacji perkusyjnych oraz piękne, czyste brzmienie wibrafonu przeprowadzające nas przez główny motyw utworu.
Pierwszą z dwóch kompozycji Dominika Bukowskiego, na płycie (zdominowanej utworami Piotra Lemańczyka) jest ballada ''Screamtime'', pełna rozbudowanych partii wibrafonu i kontrabasu z kapitalnie synkopującą perkusją.
Żartobliwy tytuł ''Mr. Ben In The Commercial Show'' kryje w sobie, mimo zamknięcia w 5-minutowych ramach, wielowątkowość melodyki oraz ogrom improwizowanych partii wibrafonu i rewelacyjnego kontrabasu, jakie prowadzą do rozszalałego, energicznego finału.
Impresyjny ''Waltz for A'' doskonale koi emocje towarzyszące poprzedniemu utworowi, podobnie następująca po nim senna impresja ''Find Trusting'', podczas której po wielu latach mamy okazję ponownie usłyszeć Piotra Lemańczyka z gitarą basową. Brzmi rewelacyjnie (strzeż się Panie Ścierański :) ).
Orientalny motyw grany smyczkiem na kontrabasie, a w tle ''monumentalnie'' brzmiąca perkusja i egzotyczne dźwięki marimby to dwuminutowa miniaturka, stanowiąca niejako przerywnik przed finałem albumu, skomponowanym przez Dominika -''Do You Believe In Reality''.
Mimo iż zdawać by się mogło, iż dominującymi dźwiękami na płycie będą melodyczne struktury Bukowskiego -Orange Trane jest zespołem w pełnym słowa znaczeniu, na muzykę którego każdy z trzech instrumentalistów odciska równoznaczne dla estetyki i brzmienia całości piętno.
Wspaniałym, niemal pionierskim rozwiązaniem okazało się w przypadku Orange Trane Acoustic Trio, zastosowane w nagraniach instrumentarium. Mimo iż mamy do czynienia z zaledwie trzyosobowym składem, błędem byłoby określenie brzmienia Muzyki płynącej do nas wartkim strumieniem ze srebrnego krążka -kameralnym. Muzyka od początku szczelnie wypełnia dźwiękową przestrzeń, pozostawiając jednocześnie mnóstwo miejsca na pobudzenie wyobraźni u słuchacza.
Świetne kompozycje, doskonała i oryginalna instrumentacja, a do tego niesamowita technika każdego z muzyków. Niby nic dziwnego, wszak mamy do czynienia z doprawdy wyjątkowymi indywidualnościami dzisiejszej muzycznej sceny, a jednak trudno słuchać ''Fugu'' bez ogromnego zachwytu i podziwu.
Płyta doskonała!

Robert Ratajczak

 ________________________________________________________________________________

 ORANGE TRANE Acoustic Trio: Fugu /CD 2014, Soliton/

Fugu; About Waiting For My Older Bu; Voyage; Thanks To You; Screamtime; Mr. Ben In The Commercial Show; Waltz For A; Find Trusting; Praying Someone; Do You Believe In Reality.

skład:
Dominik Bukowski - wibrafon, xylosynth, marimba
Piotr Lemańczyk - kontrabas, gitara basowa
Tomasz łosowski - instr.perkusyjne

________________________________________________________________________________

Opis płyty P.Lemańczyka ''Amhran'':

 

*   *   *   *   *    *    *    *   *   *    *   *

Dyskografia i recenzje wszystkich płyt Orange Trane oraz Piotra Lemańczyka na blogu ''Babskim Uchem'':______________________________________________________________________________________ 

wtorek, 04 marca 2014, longplay_2010

Polecane wpisy