Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Vladyslav Sendecki
Atom String Quartet

Le Jardin Oublié /
My Polish Heart

PREMIERA 16 LISTOPADA 2018

Jason Kao HWANG Burning Bridge
Blood
(2018)

Chris PASIN
Ornettiquette
(2018)

Suavas Levy
1905. Niech się niesie ten siostrzany śpiew
(2018)

Simon VINCENT
Autumn Revelations
(2018)

Julian GERSTIN Sextet
The Old City
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Hannes ZERBE Jazz Orchester: Erlkonig /2013/

Erlkonig; Construct 3; Compact 2.

Urodzony w 1941 roku w Łodzi kompozytor, aranżer i pianista Hannes Zerbe, przed laty uważany za ambasadora jazzu z NRD wraz ze swą wieloosobową orkiestrą jazzową w roku 2012 płytą ''Eisleriana'' postanowił oddać hołd wybitnemu wiedeńskiemu kompozytorowi Hannsowi Eislerowi (1898-1962), który zapisał się w historii muzyki grubą czcionką dzięki owocnej współpracy z Bertoldem Brechtem, oraz dzięki skomponowaniu muzyki do ...Hymnu Państwowego Niemieckiej Republiki Demokratycznej: ''Auferstanden aus Ruinen''.
Następnym projektem berlińskiej Hannes Zerbe Jazz Orchester jest również dzieło konceptualne, tym razem odwołujące się do wiersza Goethego: ''Król Elfów''. To półgodzinna suita tytułowa, w której gościnnie słyszymy także melodeklamacje oraz śpiew Tobiasa Hagge. Nagranie zrealizowane podczas koncertu w listopadzie 2012 roku w Berlinie ukazuje ciekawy kontrast pomiędzy brzmieniem wielkiego zespołu jazzowego i klasycznym śpiewakiem, dysponującym głębokim barytonem. ''Erlkonig'' emanuje przerażająco -tajemniczym nastrojem właściwym dla klimatu pełnych magii baśni dla dorosłych. Doskonała instrumentacja pełna rozlicznych solówek poszczególnych instrumentów. Mnóstwo wątków muzycznych przeplatających się z sobą i niestety mogący trochę irytować nieznających języka niemieckiego zaangażowany i pełen emocji śpiew Tobiasa Hagge. Warto jednak przez to przebrnąć, gdyż ''Erlkonig'' kryje w środkowej części cały ogrom improwizacji, doskonale wkomponowanych w półgodzinną kompozycję.
Druga część albumu to dwa utwory zarejestrowane już w warunkach studyjnych: ''Construck 3'' oraz nawiązanie do dwóch części (1 i 3) utworu ''Compact'' jaki znajdziemy na poprzednim albumie ''Eisleriana'' (''Compact 2'').
Hannes Zerbe Jazz Orchester to kilkunastoosobowa formacja, w której z powodzeniem zlewają się: wieloletnie doświadczenie i młodzieńcza energia. W gronie instrumentalistów młodego i średniego pokolenia znajdziemy bowiem także nestorów niemieckiej sceny jazzowej, do których zalicza się zarówno sam Hannes Zerbe jak i jego partner muzyczny jeszcze z lat 70-tych ub.wieku, klarnecista Jurgen Kupke. Wśród muzyków młodego pokolenia zwraca uwagę saksofonista Alexander Beierbach, którego wyśmienita płyta nagrana wraz z pianistką Fee Stracke ukazała się równolegle z albumem ''Erlkonig''.

Robert Ratajczak

Hannes ZERBE Jazz Orchester: Erlkonig /CD 2013, JazzHausMusik/
Erlkonig; Construct 3; Compact 2.

skład:
Jürgen Kupke, Gebhard Ullmann - klarnet
Silke Eberhard - saksofon, klarnet
Nico Lohmann, Alexander Beierbach, Dirk Engelhardt - saksofon
Nikolas Neuser - trąbka, flugelhorn
Damir Bacikin, Christian Magnusson - trąbka
Stefan Most - frenchhorn
Florian Juncker, Jörg Huke - puzon
Martin Leipoldt, Thomas Vogel - tuba
Stefan Most - horn
Jörg Schippa - gitara
Hannes Zerbe - fortepian
Horst Nonnenmacher - kontrabas
Christian Marien - perkusja
gościnnie:
Tobias Hagge - wokal

O PŁYCIE PRZECZYTASZ RÓWNIEŻ NA:  

opis płyty ''Eisleriana'':

*      *      *      *      *      *

opisy innych płyt JazzHausMusik:

          

    

AKTUALNOŚCI Z WYTWÓRNI JazzHausMusik:

______________________________________________________________________________________ piątek, 14 marca 2014, longplay_2010
Tagi: z jazz

Polecane wpisy