Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Vladyslav Sendecki
Atom String Quartet

Le Jardin Oublié /
My Polish Heart

PREMIERA 16 LISTOPADA 2018

Jason Kao HWANG Burning Bridge
Blood
(2018)

Chris PASIN
Ornettiquette
(2018)

Suavas Levy
1905. Niech się niesie ten siostrzany śpiew
(2018)

Simon VINCENT
Autumn Revelations
(2018)

Julian GERSTIN Sextet
The Old City
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Fee STRACKE & Alexander BEIERBACH: 10 nach 10 /2013/

ST-Tango; 10439; Clockwise; Die Frage; Nach dem Gewitter; Und was machen Sie beruflich?; 10 nach 10; Gluck Auf!; Counterclockwise; Die Ausrede; Zu Besuch bei Herrn Zostik.

Saksofonista Aleksander Beierbach to niezwykle aktywny i kreatywny instrumentalista berlińskiej sceny jazzowej, niejednokrotnie zaangażowany jednocześnie w kilka odmiennych projektów muzycznych. Obecnie prowadzi własne trio i kwartet oraz wchodzi w skład niezwykle znaczącej na niemieckiej scenie Hannes Zerbe Jazz Orchestra, z którą w ostatnim czasie zarejestrował dwie płyty: ''Eisleriana'' (2012) oraz ''Erlkonig'' (2013).
Pianistka i kompozytorka Fee Stracke charakteryzuje się wyjątkowym brzmieniem i frazowaniem, a w roku 2011 dzięki płycie ''Vertreibung aus dem Paradies -New Tunes'' nagranej z własnym kwintetem, muzykę Fee usłyszała cała jazzowa Europa. Pianistka jest współpracownikiem kompozytorki i dyrygenta Hazel Leach, z której orkiestrą koncertuje występując w różnych rejonach Europy.
Oboje Artystów już niejednokrotnie spotykało się podczas projektów realizowanych w większych składach. Dopiero jednak w kwietniu 2013 roku w studio AudioCue nadażyła się dla pianistki Fee Stracke i saksofonisty Alexandra Beierbacha, okazja zarejestrowania muzyki kreowanej wyłącznie przez wypadkową ich osobowości i fantazji. Podczas nagrywania materiału jaki wypełnia ich wspólny album ''10 nach 10'', zarówno pianistka jak saksofonista poza nowymi, przygotowanymi z myślą o wspólnym projekcie kompozycjami, sięgnęli też do swych szuflad gdzie przechowywali swe wyjątkowe utwory, jakim niejednokrotnie dane było długo czekać na właściwą oprawę i rejestrację. Słuchając wszystkich jedenastu kunsztownie zaaranżowanych na dwa instrumenty i doskonale zrealizowanych nagrań, przekonać się możemy, iż właśnie taka kameralna forma, emanująca ciepłem i niemal intymnością dźwiękową jest doskonałym spełnieniem dla tych pięknych utworów.  
Beierbach i Stracke doskonale uzupełniają się wzajemnie tworząc niezwykle symbiotyczny tandem, w swych dźwiękach pełen zarówno delikatnych, ujmujących i kojących fraz, lecz gdy trzeba, potrafiący z równym powodzeniem porwać słuchaczy ekspresją i dynamiką.
Poszczególne fragmenty albumu czarują melancholią, nastrojem skłaniającym do refleksji i medytacji, ale także wyjątkową kreatywnością instrumentalistów i spontanicznymi improwizacjami. Ogromna komunikatywność i zaangażowanie obojga niemieckich wirtuozów poparte są pięknymi, dojrzałymi i inteligentnymi strukturami kompozycji.
Piękna, pełna wyjątkowego czaru płyta.

Robert Ratajczak

 

 Fee STRACKE & Alexander BEIERBACH: 10 nach 10 /CD 2013, JazzHausMusik/
ST-Tango; 10439; Clockwise; Die Frage; Nach dem Gewitter; Und was machen Sie beruflich?; 10 nach 10; Gluck Auf!; Counterclockwise; Die Ausrede; Zu Besuch bei Herrn Zostik.

skład:
Alexander Beierbach - saksofon
Fee Stracke - fortepian

*      *      *      *      *      *

opisy innych płyt JazzHausMusik:

          

   

AKTUALNOŚCI Z WYTWÓRNI JazzHausMusik:

______________________________________________________________________________________ piątek, 14 marca 2014, longplay_2010
Tagi: jazz s b

Polecane wpisy