Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Paolo FRESU - Richard GALLIANO
Jan LUNDGREN

Mare Nostrum III
PREMIERA 25 STYCZNIA 2019

Cyrille AIMEE
Move On: A Sondheim Adventure
(premiera 22 lutego 2019)

Rudi FISCHERLEHNER
15 8 SLUM
(premiera 1 lutego 2019)

Alfredo RODRIGUEZ - Pedrito MARTINEZ
Duologue
(premiera 1 lutego 2019)

The CUBAN LATIN JAZZ
Juntos Por Siempre
(premiera 20 stycznia 2019)

Norman JOHNSON
The Art Of Life
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Fee STRACKE & Alexander BEIERBACH: 10 nach 10 /2013/

ST-Tango; 10439; Clockwise; Die Frage; Nach dem Gewitter; Und was machen Sie beruflich?; 10 nach 10; Gluck Auf!; Counterclockwise; Die Ausrede; Zu Besuch bei Herrn Zostik.

Saksofonista Aleksander Beierbach to niezwykle aktywny i kreatywny instrumentalista berlińskiej sceny jazzowej, niejednokrotnie zaangażowany jednocześnie w kilka odmiennych projektów muzycznych. Obecnie prowadzi własne trio i kwartet oraz wchodzi w skład niezwykle znaczącej na niemieckiej scenie Hannes Zerbe Jazz Orchestra, z którą w ostatnim czasie zarejestrował dwie płyty: ''Eisleriana'' (2012) oraz ''Erlkonig'' (2013).
Pianistka i kompozytorka Fee Stracke charakteryzuje się wyjątkowym brzmieniem i frazowaniem, a w roku 2011 dzięki płycie ''Vertreibung aus dem Paradies -New Tunes'' nagranej z własnym kwintetem, muzykę Fee usłyszała cała jazzowa Europa. Pianistka jest współpracownikiem kompozytorki i dyrygenta Hazel Leach, z której orkiestrą koncertuje występując w różnych rejonach Europy.
Oboje Artystów już niejednokrotnie spotykało się podczas projektów realizowanych w większych składach. Dopiero jednak w kwietniu 2013 roku w studio AudioCue nadażyła się dla pianistki Fee Stracke i saksofonisty Alexandra Beierbacha, okazja zarejestrowania muzyki kreowanej wyłącznie przez wypadkową ich osobowości i fantazji. Podczas nagrywania materiału jaki wypełnia ich wspólny album ''10 nach 10'', zarówno pianistka jak saksofonista poza nowymi, przygotowanymi z myślą o wspólnym projekcie kompozycjami, sięgnęli też do swych szuflad gdzie przechowywali swe wyjątkowe utwory, jakim niejednokrotnie dane było długo czekać na właściwą oprawę i rejestrację. Słuchając wszystkich jedenastu kunsztownie zaaranżowanych na dwa instrumenty i doskonale zrealizowanych nagrań, przekonać się możemy, iż właśnie taka kameralna forma, emanująca ciepłem i niemal intymnością dźwiękową jest doskonałym spełnieniem dla tych pięknych utworów.  
Beierbach i Stracke doskonale uzupełniają się wzajemnie tworząc niezwykle symbiotyczny tandem, w swych dźwiękach pełen zarówno delikatnych, ujmujących i kojących fraz, lecz gdy trzeba, potrafiący z równym powodzeniem porwać słuchaczy ekspresją i dynamiką.
Poszczególne fragmenty albumu czarują melancholią, nastrojem skłaniającym do refleksji i medytacji, ale także wyjątkową kreatywnością instrumentalistów i spontanicznymi improwizacjami. Ogromna komunikatywność i zaangażowanie obojga niemieckich wirtuozów poparte są pięknymi, dojrzałymi i inteligentnymi strukturami kompozycji.
Piękna, pełna wyjątkowego czaru płyta.

Robert Ratajczak

 

 Fee STRACKE & Alexander BEIERBACH: 10 nach 10 /CD 2013, JazzHausMusik/
ST-Tango; 10439; Clockwise; Die Frage; Nach dem Gewitter; Und was machen Sie beruflich?; 10 nach 10; Gluck Auf!; Counterclockwise; Die Ausrede; Zu Besuch bei Herrn Zostik.

skład:
Alexander Beierbach - saksofon
Fee Stracke - fortepian

*      *      *      *      *      *

opisy innych płyt JazzHausMusik:

          

   

AKTUALNOŚCI Z WYTWÓRNI JazzHausMusik:

______________________________________________________________________________________ piątek, 14 marca 2014, longplay_2010
Tagi: jazz s b

Polecane wpisy