Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

OLEŚ Brothers & Jorgos SKOLIAS: Sefardix /2013 (2011)/

Sto Purim; Wurca; Tympanon & Kymbala; Kaimos; Kandili Kiei; Faghito; Noches; Sokaki; Teliomata

Wokalista i kompozytor greckiego pochodzenia -Jorgos Skolias to doprawdy wyjątkowa postać na polskiej scenie -współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski, Osjan, Young Power, Krzak. Brał również udział w nagraniu jednej z najważniejszych płyt polskiego bluesa ,,Blues Forever'' Leszka Windera, oraz historycznego ,,Ostatniego koncertu'' Ryszarda Skibińskiego.
W roku 2010 w Gnieźnie, wraz z Apostolisem Anthimosem i Ireneuszem Głykiem (03.10.2010), Skolias zaprezentował improwizowany program ''Korzenie'', z kolei na płycie Leszka Cichońskiego: ''Sobą gram'' (2011), śpiewa jeden z najwspanialszych utworów programu: ''Wracam do domu'', a na albumie Antka Krupy: ''Amela'' (2012) jego wokalizy stanowią wyjątkowy akcent.
Bracia Oleś (Marcin -kontrabasista i Bartłomiej Brat -perkusja) stanowią obecnie na polskiej scenie jazzowej jedną z najbardziej pożądanych sekcji rytmicznych. Od ponad dziesięciu już lat komponują własną autorską muzykę. Są twórcami autorskich projektów, ale też uczestniczą w wielu rozlicznych konstelacjach najwybitniejszych współczesnych jazzmanów. Ostatnią jak dotąd ich płytą była ''Fragment & Moments'' (2012) nagrana wraz z klarnecistą Theo Jörgensmannem i wibrafonistą Christopherem Dell.
Bracia Oleś i Jorgos Skolias w tzw. międzyczasie z myślą o Festiwalu ''Nowa Muzyka Żydowska'' przygotowali program ''Sefardix'' prezentujący  klimatyczną fuzję muzyki żydowskiej przełomu XIX i XX wieku, jazzu, metafizycznych wokaliz rodem z Azji i instrumentalnej wirtuozerii pełnej kulturowych odniesień do wielowątkowości śródziemnomorskiej kultury. Zarejestrowany w 2011 roku w Wojkowicach materiał opublikowany został dwa lata później przez wytwórnię ForTune, której polityka repertuarowa polega w dużej części na dokumentacji wyjątkowych zjawisk współczesnej sceny muzyki improwizowanej. To właśnie w katalogu ForTune znalazły się w ostatnich miesiącach tak wyjątkowe pozycje jak choćby ''Stone Fog'' (2013) -wyśmienitego Kwartetu Wacława Zimpla (z samym Klausem Kugelem przy perkusji), czy ''Meet Meat'' (2013) -formacji Marka Kądzieli Hunger Pangs.

Poza dynamicznymi, pełnymi niemal tanecznej rytmiki, melodyjnymi utworami w rodzaju otwierającej całość pieśni ''Sto Purium'', czy następującej po niej ''Wurca'', w programie ''Sefardix'' znajdziemy także poruszające, pełne dramatyzmu pieśni jak np. ''Kaimos'', w dużej części melorecytowaną ''Sokaki'' z piękną partią arco, czy przepełnioną improwizacyjnym duchem wokalizę a capella w ''Kandili Kiei''.
Poza utworami opartymi na konkretnych kompozycjach sefardyjskich, w programie albumu znalazła się też premierowa kompozycja Bartłomieja Brata Olesia: ''Tympanon & Kymbala'', doskonale nawiązująca klimatem do reszty repertuaru ''Sefardix''.
Wyśmienity popis wirtuozerii Braci Oleś niejednokrotnie przykuwa uwagę podczas słuchania albumu. Tak jest m.in. w trakcie ''Faghito'' -pięknej pieśni, opartej na zawirowanej melodyce, kreowanej z wielką pasją przez kontrabas.
Najdłuższa partia kontrabasu czeka nas jednak w trakcie instrumentalnego tematu ''Noches'', wykonanego przez Marcina Olesia solo.
Wokalizy inspirowane bluesem, jazzem, rockiem i przede wszystkim muzyką etniczną brzmią na ''Sefardix'' wyśmienicie. Skolias jest wyjątkowym mistrzem harmonicznego, gardłowego śpiewu. Bracia Oleś z kolei kolejny raz już udowodnili iż kontrabas i perkusja wystarczą by stworzyć muzykę kompletną, pełną energii i niespotykanych brzmień.
''Sefardix'' to zdecydowanie najciekawsza płyta z muzyką etniczną wydana w 2013 roku w Polsce.

skład:
Jorgos Skolias - wokal
Marcin Oleś - kontrabas
Bartłomiej Brat Oleś - perkusja

 OLEŚ Brothers & Jorgos SKOLIAS: Sefardix/CD 2013 (2011), ForTune/

 

opisy innych płyt z katalogu ForTune:

  

*     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *

poniedziałek, 02 grudnia 2013, longplay_2010

Polecane wpisy