Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

OLEŚ Brothers & Jorgos SKOLIAS: Sefardix /2013 (2011)/

Sto Purim; Wurca; Tympanon & Kymbala; Kaimos; Kandili Kiei; Faghito; Noches; Sokaki; Teliomata

Wokalista i kompozytor greckiego pochodzenia -Jorgos Skolias to doprawdy wyjątkowa postać na polskiej scenie -współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski, Osjan, Young Power, Krzak. Brał również udział w nagraniu jednej z najważniejszych płyt polskiego bluesa ,,Blues Forever'' Leszka Windera, oraz historycznego ,,Ostatniego koncertu'' Ryszarda Skibińskiego.
W roku 2010 w Gnieźnie, wraz z Apostolisem Anthimosem i Ireneuszem Głykiem (03.10.2010), Skolias zaprezentował improwizowany program ''Korzenie'', z kolei na płycie Leszka Cichońskiego: ''Sobą gram'' (2011), śpiewa jeden z najwspanialszych utworów programu: ''Wracam do domu'', a na albumie Antka Krupy: ''Amela'' (2012) jego wokalizy stanowią wyjątkowy akcent.
Bracia Oleś (Marcin -kontrabasista i Bartłomiej Brat -perkusja) stanowią obecnie na polskiej scenie jazzowej jedną z najbardziej pożądanych sekcji rytmicznych. Od ponad dziesięciu już lat komponują własną autorską muzykę. Są twórcami autorskich projektów, ale też uczestniczą w wielu rozlicznych konstelacjach najwybitniejszych współczesnych jazzmanów. Ostatnią jak dotąd ich płytą była ''Fragment & Moments'' (2012) nagrana wraz z klarnecistą Theo Jörgensmannem i wibrafonistą Christopherem Dell.
Bracia Oleś i Jorgos Skolias w tzw. międzyczasie z myślą o Festiwalu ''Nowa Muzyka Żydowska'' przygotowali program ''Sefardix'' prezentujący  klimatyczną fuzję muzyki żydowskiej przełomu XIX i XX wieku, jazzu, metafizycznych wokaliz rodem z Azji i instrumentalnej wirtuozerii pełnej kulturowych odniesień do wielowątkowości śródziemnomorskiej kultury. Zarejestrowany w 2011 roku w Wojkowicach materiał opublikowany został dwa lata później przez wytwórnię ForTune, której polityka repertuarowa polega w dużej części na dokumentacji wyjątkowych zjawisk współczesnej sceny muzyki improwizowanej. To właśnie w katalogu ForTune znalazły się w ostatnich miesiącach tak wyjątkowe pozycje jak choćby ''Stone Fog'' (2013) -wyśmienitego Kwartetu Wacława Zimpla (z samym Klausem Kugelem przy perkusji), czy ''Meet Meat'' (2013) -formacji Marka Kądzieli Hunger Pangs.

Poza dynamicznymi, pełnymi niemal tanecznej rytmiki, melodyjnymi utworami w rodzaju otwierającej całość pieśni ''Sto Purium'', czy następującej po niej ''Wurca'', w programie ''Sefardix'' znajdziemy także poruszające, pełne dramatyzmu pieśni jak np. ''Kaimos'', w dużej części melorecytowaną ''Sokaki'' z piękną partią arco, czy przepełnioną improwizacyjnym duchem wokalizę a capella w ''Kandili Kiei''.
Poza utworami opartymi na konkretnych kompozycjach sefardyjskich, w programie albumu znalazła się też premierowa kompozycja Bartłomieja Brata Olesia: ''Tympanon & Kymbala'', doskonale nawiązująca klimatem do reszty repertuaru ''Sefardix''.
Wyśmienity popis wirtuozerii Braci Oleś niejednokrotnie przykuwa uwagę podczas słuchania albumu. Tak jest m.in. w trakcie ''Faghito'' -pięknej pieśni, opartej na zawirowanej melodyce, kreowanej z wielką pasją przez kontrabas.
Najdłuższa partia kontrabasu czeka nas jednak w trakcie instrumentalnego tematu ''Noches'', wykonanego przez Marcina Olesia solo.
Wokalizy inspirowane bluesem, jazzem, rockiem i przede wszystkim muzyką etniczną brzmią na ''Sefardix'' wyśmienicie. Skolias jest wyjątkowym mistrzem harmonicznego, gardłowego śpiewu. Bracia Oleś z kolei kolejny raz już udowodnili iż kontrabas i perkusja wystarczą by stworzyć muzykę kompletną, pełną energii i niespotykanych brzmień.
''Sefardix'' to zdecydowanie najciekawsza płyta z muzyką etniczną wydana w 2013 roku w Polsce.

skład:
Jorgos Skolias - wokal
Marcin Oleś - kontrabas
Bartłomiej Brat Oleś - perkusja

 OLEŚ Brothers & Jorgos SKOLIAS: Sefardix/CD 2013 (2011), ForTune/

 

opisy innych płyt z katalogu ForTune:

  

*     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *

poniedziałek, 02 grudnia 2013, longplay_2010

Polecane wpisy