Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Aldona Nawrocka

AVE
PREMIERA 26 PAŻDZIERNIKA 2018

Julian & Roman WASSERFUHR
Relaxin' in Ireland
(premiera 26 października 2018)

Nils LANDGREN
Christmas With My Friends VI
(premiera 26 października 2018)

Ida SAND
My Soul Kitchen
(premiera 26 października 2018)

Paweł GUSNAR
Saxophone Varie Vol.3
(2018)

Paweł JANAS
Buttonhacker
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Lois Le VAN Sextet: The Other Side /2013/

Ivy Said; Why Fish Swim Upstream; Prophet and Sons; Happenings Before Dawn; The Other Side; Numbers; Home; Venture; Old and Wise; Sleepless Lullaby; Are We the Unknown (Ana Maria)

Album ''The Other Side'' to płyta sekstetu młodego francuskiego wokalisty jazzowego, znanego w Polsce m.in. dzięki koncertom w ramach ''Easy Jazz Festival'' w Żorach, gdzie w roku 2012 został laureatem konkursu (w składzie jury znaleźli się m.in. Lars Danielsson i Patricia Barber), a rok później wystąpił już jako gwiazda wraz z własnym trio. Lois Le Van odebrał doprawdy wyjątkowo staranne wykształcenie muzyczne; po ukończeniu Konserwatorium w Lyonie, studiował wokalistykę w renomowanych uczelniach w Kalifornii i Brukseli, w międzyczasie pobierając lekcje m.in. u samego Kurta Ellinga. Oprócz działalności w rozmaitych przedsięwzięciach, jakimi były m.in. belgijskie grupy Bruxela Vocal Project i Canopee czy kalifornijski Vocal Flight, Lois Le Van niejednokrotnie pojawia się w bardzo kameralnych projektach, do jakich zaliczyć można choćby duet z pianistką Sandrine Marchetti w repertuarze złożonym z wierszy Philippe'a Jaccotteta w autorskiej oprawie muzycznej. Oboje Artystów współpracuje z sobą również w ramach najnowszego przedsięwzięcia Loisa Le Vana, zrealizowanego w sześcioosobowym składzie, doskonale uzupełnionym o sekcję rytmiczną i instrumenty dęte: trąbkę, flugelhorn, oraz rzadziej spotykane w muzyce jazzowej: waltornię i melofon.
Zastosowanie tak nieczęsto wykorzystywanych instrumentów w muzyce improwizowanej daje na płycie ''The Other Side'' zaskakujące efekty. Wystarczy zasłuchać się choćby w cudowne partie dęte w trakcie ''Numbers'' czy pięknej i tęsknej ballady ''Home''.
Duże wrażenie robi ''Happenings Before Dawn'', przechodzące ze spokojnego klimatu w niemal emocjonalny dramatyzm. Nagranie w doskonałym stylu przechodzi w kolejny utwór ''The Other Side''.
Z jakże wspaniałymi instrumentalistami mamy do czynienia na tej płycie, przekonać się możemy niemal w każdej minucie płyty. Jakże wspaniale brzmi unisonowa partia kontrabasu i fortepianu otwierająca ''Venture'', czy partia trąbki w tymże nagraniu!
Niespodzianką jest utwór zaczerpnięty z repertuaru zespołu The Alan Parsons Project: ''Old and Wise''.
Głos jakim obdarzony jest Lois Le Van, oraz sposób interpretacji, niejednokrotnie robi wrażenie doskonałego połączenia własnej inwencji francuskiego wokalisty ze swego rodzaju skrzyżowaniem Michaela Franksa i Ala Jarreau. ''The Other Side'' to bardzo atrakcyjna mieszanka klasycznej wokalistyki jazzowej i instrumentalnych improwizacji. Oryginalne rozwiązania muzyczne wyśmienicie sprawdzają się dzięki wyjątkowemu perfekcjonizmowi wokalisty i każdego z instrumentalistów. Idealna płyta na jesienne deszczowe wieczory.

skład:
Lois Le Van - wokal
Thomas Mayade - trąbka ,flugelhorn
Manu Domerge - melofon, waltornia
Sandrine Marchetti - fortepian
Leila Renault - kontrabas
Roland Merlinc - perkusja

opisy innych płyt wytwórni Helvetia: 

   

*     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *

wtorek, 26 listopada 2013, longplay_2010
Tagi: L jazz

Polecane wpisy