Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Paolo FRESU - Richard GALLIANO
Jan LUNDGREN

Mare Nostrum III
PREMIERA 25 STYCZNIA 2019

Cyrille AIMEE
Move On: A Sondheim Adventure
(premiera 22 lutego 2019)

Rudi FISCHERLEHNER
15 8 SLUM
(premiera 1 lutego 2019)

Alfredo RODRIGUEZ - Pedrito MARTINEZ
Duologue
(premiera 1 lutego 2019)

The CUBAN LATIN JAZZ
Juntos Por Siempre
(premiera 20 stycznia 2019)

Norman JOHNSON
The Art Of Life
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Lois Le VAN Sextet: The Other Side /2013/

Ivy Said; Why Fish Swim Upstream; Prophet and Sons; Happenings Before Dawn; The Other Side; Numbers; Home; Venture; Old and Wise; Sleepless Lullaby; Are We the Unknown (Ana Maria)

Album ''The Other Side'' to płyta sekstetu młodego francuskiego wokalisty jazzowego, znanego w Polsce m.in. dzięki koncertom w ramach ''Easy Jazz Festival'' w Żorach, gdzie w roku 2012 został laureatem konkursu (w składzie jury znaleźli się m.in. Lars Danielsson i Patricia Barber), a rok później wystąpił już jako gwiazda wraz z własnym trio. Lois Le Van odebrał doprawdy wyjątkowo staranne wykształcenie muzyczne; po ukończeniu Konserwatorium w Lyonie, studiował wokalistykę w renomowanych uczelniach w Kalifornii i Brukseli, w międzyczasie pobierając lekcje m.in. u samego Kurta Ellinga. Oprócz działalności w rozmaitych przedsięwzięciach, jakimi były m.in. belgijskie grupy Bruxela Vocal Project i Canopee czy kalifornijski Vocal Flight, Lois Le Van niejednokrotnie pojawia się w bardzo kameralnych projektach, do jakich zaliczyć można choćby duet z pianistką Sandrine Marchetti w repertuarze złożonym z wierszy Philippe'a Jaccotteta w autorskiej oprawie muzycznej. Oboje Artystów współpracuje z sobą również w ramach najnowszego przedsięwzięcia Loisa Le Vana, zrealizowanego w sześcioosobowym składzie, doskonale uzupełnionym o sekcję rytmiczną i instrumenty dęte: trąbkę, flugelhorn, oraz rzadziej spotykane w muzyce jazzowej: waltornię i melofon.
Zastosowanie tak nieczęsto wykorzystywanych instrumentów w muzyce improwizowanej daje na płycie ''The Other Side'' zaskakujące efekty. Wystarczy zasłuchać się choćby w cudowne partie dęte w trakcie ''Numbers'' czy pięknej i tęsknej ballady ''Home''.
Duże wrażenie robi ''Happenings Before Dawn'', przechodzące ze spokojnego klimatu w niemal emocjonalny dramatyzm. Nagranie w doskonałym stylu przechodzi w kolejny utwór ''The Other Side''.
Z jakże wspaniałymi instrumentalistami mamy do czynienia na tej płycie, przekonać się możemy niemal w każdej minucie płyty. Jakże wspaniale brzmi unisonowa partia kontrabasu i fortepianu otwierająca ''Venture'', czy partia trąbki w tymże nagraniu!
Niespodzianką jest utwór zaczerpnięty z repertuaru zespołu The Alan Parsons Project: ''Old and Wise''.
Głos jakim obdarzony jest Lois Le Van, oraz sposób interpretacji, niejednokrotnie robi wrażenie doskonałego połączenia własnej inwencji francuskiego wokalisty ze swego rodzaju skrzyżowaniem Michaela Franksa i Ala Jarreau. ''The Other Side'' to bardzo atrakcyjna mieszanka klasycznej wokalistyki jazzowej i instrumentalnych improwizacji. Oryginalne rozwiązania muzyczne wyśmienicie sprawdzają się dzięki wyjątkowemu perfekcjonizmowi wokalisty i każdego z instrumentalistów. Idealna płyta na jesienne deszczowe wieczory.

skład:
Lois Le Van - wokal
Thomas Mayade - trąbka ,flugelhorn
Manu Domerge - melofon, waltornia
Sandrine Marchetti - fortepian
Leila Renault - kontrabas
Roland Merlinc - perkusja

opisy innych płyt wytwórni Helvetia: 

   

*     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *

wtorek, 26 listopada 2013, longplay_2010
Tagi: L jazz

Polecane wpisy