Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

BLACK BAZAR: Round 2 /2013/

Black Bazar Round 2; Mystic Bazar; Beau Gosse; Bela Mambo; Sweet Home; Un Peu De Toi; Songa Flesh; Combo Congo; Zakouba; Black Mani; Balabala; Les Jaloux Vont Maigrir; Black Bazar Round 2 (version radio)

Zespół Black Bazar okrzyknięty został ostatnio mianem "nowych mistrzów afrykańskiej sceny w Paryżu". Drugi album zespołu stosownie zatytułowany "Round 2", opiera się na kompozycjach gitarzysty Popolipo Beniko i basisty Michela Lumany. Każdy spośród utworów zaaranżowanych przez Mouleta Francky wypełniających album pełen jest wyjątkowego uroku i głęboko zakorzeniony jest w tradycji muzycznej nocnych klubów afrykańskiej diaspory, choć niewolny od komercji. Ale i taka muzyka jest na świecie bardzo potrzebna. Producentem płyty jest pochodzący z Kongo Alain Mabanckou -na codzień profesor literatury francuskiej na Uniwersytecie w Kaliforni oraz autor wielu książkowych bestsellerów, wśród których w polskim przekładzie w roku 2010 ukazała się książka zatytułowana właśnie ''Black Bazar'' (wyd. Karakter).
Płyta emanuje niezwykłą energią a kongijska muzyka oprawiona w nowoczesne ramy elektroniki, ambientu i muzyki klubowej, pełna jest radości, wigoru i witalności. Do nagrania albumu zaproszono znanych w środowisku muzyki klubowej artystów, takich jak Karashika, Rai David, Soleil, Wole Sentimanta, Ferre Gala, Ize Teixeira czy Fanfan.
Pośród dynamicznych utworów, nasyconych nowoczesnymi, dyskotekowymi rytmami znajdziemy też piękną akustyczną balladę, jaką jest cudnie zaaranżowana w iście etnicznej stylistyce ''Balla Balla'', ozdobina wyśmienitym akompaniamentem gitar klasycznych i instrumentów perkusyjnych.
W poszczególnych nagraniach zachwyca tygiel rozmaitych stylistyk: nigeryjski sentymentalizm, haitańskie motywy, rumba, typowe rytmy z Kongo... a wszystko to podane w bardzo przystępnej, malowanej w równej mierze egzotycznym brzmieniem instrumentów co elektronicznymi efektami, konwencji. 
''Round 2'' to w zasadzie dwie płyty, bowiem do CD dołączona została również płyta DVD z wideoklipem do tytułowego utworu.

BLACK BAZAR: Round 2 /CD / DVD 2013, Lusafrica/

 

*     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *

opisy innych płyt wytwórni Lusafrica:

      

*     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *

czwartek, 21 listopada 2013, longplay_2010
Tagi: b Pop

Polecane wpisy