Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona Glinka
Anna Sikorzak-Olek
Adam Eljasinski

Gimel 1
PREMIERA 21 WRZEŚNIA 2018

Corneliu Dan Georgescu
Model Mioritic
(2018)

Octavian Nemescu
Apokatastatis
(2018)

Radosław Sobczak
Paderewski Piano Works
(2018)

Radosław Sobczak
Karol Szymanowski Piano Music
(2018)

Adam MAKSYMIENKO
Reminescence Of The Future
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Anthony BRAXTON: Quartet (Warsaw) 2012 /2013/

Composition 363b+

Weteran jazzowej sceny, amerykański kompozytor i multiinstrumentalista Anthony Braxton znany jest w świecie muzyki improwizowanej, jako śmiały eksperymentator, dla którego granice między formami eksperymentalnymi artystów w rodzaju Johna Cage'a czy legendarnego Karlheinza Stockhausena, a klasyką w rodzaju utworów spod znaku choćby Johna Coltrane'a -najzwyczajniej nie istnieją. Dlatego trudno przypisać dotychczasowemu, wręcz potężnemu dorobkowi nagraniowemu Braxtona jakąkolwiek definicję stylistyczną. Nie popełnię jednak nadużycia, określając twórczość tego wyjątkowego kompozytora, saksofonisty, klarnecisty, flecisty, pianisty (czy o czymś zapomniałem?), jako muzykę powstałą w przeważającej części na skutek pełnych pasji motywów improwizowanych. Co więcej; improwizowaną muzykę Braxtona oprócz faktu, iż każdy dźwięk znajduje się w niej dokładnie tam gdzie powinien, charakteryzuje swoista filozofia oparta na kontrastach i rozbieżności.
Bogaty dorobek fonograficzny Anthony'ego Braxtona obejmujący dotychczas grubo ponad sto płyt, wzbogacił się niedawno o doskonały album nagrany w Polsce podczas koncertu w ramach festiwalu Ad Libitum w Warszawie w 2012 roku. Płytę wydała wyjątkowa na naszym rynku wytwórnia ForTune, której polityka repertuarowa polega w dużej części na dokumentacji wyjątkowych zjawisk współczesnej sceny muzyki improwizowanej. To właśnie w katalogu ForTune znalazły się w ostatnich miesiącach tak wyjątkowe pozycje jak choćby ''Stone Fog'' (2013) -wyśmienitego Kwartetu Wacława Zimpla (z samym Klausem Kugelem przy perkusji), czy ''Meet Meat'' (2013) -formacji Marka Kądzieli Hunger Pangs. Z wielką radością przyjąłem do wiadomości fakt, iż katalog wytwórni powiększył się o tak wyjątkową pozycję jak ''Quartet (Warsaw) 2012'' (taki bowiem tytuł nosi płyta) zespołu tworzonego przez: grającego na saksofonach (alt + tenor) Anthony'ego Braxtona, alcistę (sax) Jamesa Fei, skrzypaczkę Ericę Dicker grającą na zabytkowym instrumencie z 1872 roku i kornecistę Taylora Ho Bynum. Ci właśnie artyści w październiku w ramach projektu ''Diamond Curtain Wall Quartet'' zagrali w Warszawie improwizowany koncert, z którego pochodzi 70-minutowy zapis wypełniający płytę. Utwór zatytułowano roboczo ''Composition 363b+'' i taki właśnie tytuł umieszczono na okładce.
Podczas słuchania ''Composition 363b+'' wyszczególnić można 12 doskonale połączonych z sobą tematów, które zdają się bezkonfliktowo przechodzić jeden w drugi. Warto wspomnieć, iż przed koncertem każdy z instrumentalistów otrzymał od Braxtona jego grafiki, które posłużyć miały jako źródło inspiracji w trakcie tworzenia ''dźwiękowej opowieści''. Sposób powstawania Muzyki w umyśle chicagowskiego innowatora jazzu, już nie raz zaskoczył odbiorców. Tak było i tym razem podczas warszawskiego koncertu, a o uzyskanym efekcie przekonać się możemy w trakcie niemal każdej minuty tej niezwykłej płyty.

skład:
Anthony Braxton - saksofony
James Fei - saksofon
Taylor Ho Bynum - kornet
Erica Dicker - skrzypce

opisy innych płyt z katalogu ForTune:

 

*     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *

wtorek, 26 listopada 2013, longplay_2010
Tagi: b jazz

Polecane wpisy