Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

ANTONI WOJNAR

The Nochats' Dance

The 14
The Future Ain't What It Used To Be
(premiera 1 stycznia 2019)

Alessandro Stradella
Il Trespolo Tutore
(2018)

POZNAŃSKA PIĘTNASTKA
Big Club Band
(2018)

Katarzyna MUSIAŁ
My Spanish Heart
(2018)

Urszula Kryger / Agata Górska-Kołodziejska
Women Of Music - Songs
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Anthony BRAXTON: Quartet (Warsaw) 2012 /2013/

Composition 363b+

Weteran jazzowej sceny, amerykański kompozytor i multiinstrumentalista Anthony Braxton znany jest w świecie muzyki improwizowanej, jako śmiały eksperymentator, dla którego granice między formami eksperymentalnymi artystów w rodzaju Johna Cage'a czy legendarnego Karlheinza Stockhausena, a klasyką w rodzaju utworów spod znaku choćby Johna Coltrane'a -najzwyczajniej nie istnieją. Dlatego trudno przypisać dotychczasowemu, wręcz potężnemu dorobkowi nagraniowemu Braxtona jakąkolwiek definicję stylistyczną. Nie popełnię jednak nadużycia, określając twórczość tego wyjątkowego kompozytora, saksofonisty, klarnecisty, flecisty, pianisty (czy o czymś zapomniałem?), jako muzykę powstałą w przeważającej części na skutek pełnych pasji motywów improwizowanych. Co więcej; improwizowaną muzykę Braxtona oprócz faktu, iż każdy dźwięk znajduje się w niej dokładnie tam gdzie powinien, charakteryzuje swoista filozofia oparta na kontrastach i rozbieżności.
Bogaty dorobek fonograficzny Anthony'ego Braxtona obejmujący dotychczas grubo ponad sto płyt, wzbogacił się niedawno o doskonały album nagrany w Polsce podczas koncertu w ramach festiwalu Ad Libitum w Warszawie w 2012 roku. Płytę wydała wyjątkowa na naszym rynku wytwórnia ForTune, której polityka repertuarowa polega w dużej części na dokumentacji wyjątkowych zjawisk współczesnej sceny muzyki improwizowanej. To właśnie w katalogu ForTune znalazły się w ostatnich miesiącach tak wyjątkowe pozycje jak choćby ''Stone Fog'' (2013) -wyśmienitego Kwartetu Wacława Zimpla (z samym Klausem Kugelem przy perkusji), czy ''Meet Meat'' (2013) -formacji Marka Kądzieli Hunger Pangs. Z wielką radością przyjąłem do wiadomości fakt, iż katalog wytwórni powiększył się o tak wyjątkową pozycję jak ''Quartet (Warsaw) 2012'' (taki bowiem tytuł nosi płyta) zespołu tworzonego przez: grającego na saksofonach (alt + tenor) Anthony'ego Braxtona, alcistę (sax) Jamesa Fei, skrzypaczkę Ericę Dicker grającą na zabytkowym instrumencie z 1872 roku i kornecistę Taylora Ho Bynum. Ci właśnie artyści w październiku w ramach projektu ''Diamond Curtain Wall Quartet'' zagrali w Warszawie improwizowany koncert, z którego pochodzi 70-minutowy zapis wypełniający płytę. Utwór zatytułowano roboczo ''Composition 363b+'' i taki właśnie tytuł umieszczono na okładce.
Podczas słuchania ''Composition 363b+'' wyszczególnić można 12 doskonale połączonych z sobą tematów, które zdają się bezkonfliktowo przechodzić jeden w drugi. Warto wspomnieć, iż przed koncertem każdy z instrumentalistów otrzymał od Braxtona jego grafiki, które posłużyć miały jako źródło inspiracji w trakcie tworzenia ''dźwiękowej opowieści''. Sposób powstawania Muzyki w umyśle chicagowskiego innowatora jazzu, już nie raz zaskoczył odbiorców. Tak było i tym razem podczas warszawskiego koncertu, a o uzyskanym efekcie przekonać się możemy w trakcie niemal każdej minuty tej niezwykłej płyty.

skład:
Anthony Braxton - saksofony
James Fei - saksofon
Taylor Ho Bynum - kornet
Erica Dicker - skrzypce

opisy innych płyt z katalogu ForTune:

 

*     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *

wtorek, 26 listopada 2013, longplay_2010
Tagi: b jazz

Polecane wpisy