Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Vladyslav Sendecki
Atom String Quartet

Le Jardin Oublié /
My Polish Heart

PREMIERA 16 LISTOPADA 2018

Jason Kao HWANG Burning Bridge
Blood
(2018)

Chris PASIN
Ornettiquette
(2018)

Suavas Levy
1905. Niech się niesie ten siostrzany śpiew
(2018)

Simon VINCENT
Autumn Revelations
(2018)

Julian GERSTIN Sextet
The Old City
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Hannes ZERBE Jazz Orchester: Eisleriana /CD 2012 (2011), JazzHausMusik/

Hannes ZERBE Jazz Orchester: Eisleriana /CD 2012 (2011), JazzHausMusik/

Compact 1; Abakus; Compact 3; Uber den Selbstmord; Eisleriana: Part 1; Part 2; Part 3; Part 4

Urodzony w 1941 roku w Łodzi kompozytor, aranżer i pianista Hannes Zerbe przed laty uważany za ambasadora jazzu z NRD wraz ze swą wieloosobową orkiestrą jazzową postanowił oddać hołd wybitnemu wiedeńskiemu kompozytorowi Hannsowi Eislerowi (1898-1962), który zapisał się w historii muzyki grubą czcionką dzięki owocnej współpracy z Bertoldem Brechtem, oraz dzięki skomponowaniu muzyki do ...Hymnu Państwowego Niemieckiej Republiki Demokratycznej: ''Auferstanden aus Ruinen''. Hanns Eisler zmuszony był wyemigrować do USA nękany za poliytyczne przesłanie swych utworów przez nazistów. W roku 1987 po jego kompozycję ''The Secret Marriage'' sięgnął Sting (album ''...Nothing Like The Sun'', 1987),  w 2011 roku jego i Boba Dylana kompozycje wypełniły album kwartetu saksofonowego Deep Schrott (''Plays Dylan & Eisler'', 2011), a w październiku 2012 nakładem JazzHausMusik ukazała się ''Eisleriana'', a więc album będący głównym tematem tego tekstu.
W kompozycjach Hannesa Zerbe jakie wypełniły płytę znajdziemy echa i liczne nawiązania do estetyki kompozycyjnej Eislera w postaci, bądź wplatania motywów niektórych jego kompozycji, bądź też nawiązań stylistycznych (jak choćby skoczny temat ''Compact 3'').
Zerbe raz też sięgnął po oryginalną kompozycję Hannsa Eislera -monumentalną i pełną patosu, niemal żałobną pieśń ''Uber den Selbstmord'', w której doskonałe solo klarentu należy do Jurgena Kupke.
Opus magnum całego albumu jest czteroczęściowa kompozycja tytułowa. Mimo patosu i przepychu aranżacyjnego udało się poprzez ''Eislerianę'' stworzyć rodzaj wielowątkowej opowieści muzycznej, robiącej dzięki ilustracyjnemu przekazowi wrażenie muzyki napisanej do nieistniejącego filmu. Zmienne nastroje i klimaty towarzyszące poszczególnym częściom tej suity niemal zapierają swym przekazem i ciężarem dech w piersi. Najbardziej dramatyczną częścią ''Eisleriany'' jest ''Part 3'' z wiodącą rolą rozszalałej, przesterowanej rockowej gitary Jorga Schippy. Ukojenie przynosi dopiero rozlegle skonstruowana poprzez improwizacyjną fantazję solówka kontrabasu Horsta Nonnenmachera.
Hannes Zerbe Jazz Orchester to kilkunastoosobowa formacja, w której z powodzeniem zlewają się: wieloletnie doświadczenie i młodzieńcza energia. W gronie instrumentalistów młodego i średniego pokolenia znajdziemy bowiem także nestorów niemieckiej sceny jazzowej, do których zalicza się zarówno sam Hannes Zerbe jak i jego partner muzyczny jeszcze z lat 70-tych ub.wieku, klarnecista Jurgen Kupke.
skład:
Jürgen Kupke, Gebhard Ullmann - klarnety
Silke Eberhard - saksofon, klarnet
Nico Lohmann, Dirk Engelhardt, Alexander Beierbach - saksofony
Damir Bacikin, Christian Magnusson - trąbki
Nikolaus Neuser - trąbka, flugelhorn
Jörg Huke, Florian Juncker - puzony
Martin Leipoldt - tuba
Jörg Schippa - gitara
Horst Nonnenmacher - kontrabas
Christian Marien - perkusja
Hannes Zerbe - fortepian, dyrygent

opisy innych płyt z katalogu JazzHausMusik: 

          

___________________________________________________________________________________________

tekst i skany: R.R

piątek, 16 sierpnia 2013, longplay_2010
Tagi: z jazz

Polecane wpisy