Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Poznań Jazz - Young & Power

Eleanor MEYNELL
Piano Music From Leipzig
(premiera 1 marca 2019)

Roman Palester
Muzyka kameralna 1
(2018)

Michał JAROS
Floating Bridges
(2018)

Marta KLOUCKOVA Quartet
Loving Season
(2018)

Adam ŻUKIEWICZ
The Beginnings
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Hannes ZERBE Jazz Orchester: Eisleriana /CD 2012 (2011), JazzHausMusik/

Hannes ZERBE Jazz Orchester: Eisleriana /CD 2012 (2011), JazzHausMusik/

Compact 1; Abakus; Compact 3; Uber den Selbstmord; Eisleriana: Part 1; Part 2; Part 3; Part 4

Urodzony w 1941 roku w Łodzi kompozytor, aranżer i pianista Hannes Zerbe przed laty uważany za ambasadora jazzu z NRD wraz ze swą wieloosobową orkiestrą jazzową postanowił oddać hołd wybitnemu wiedeńskiemu kompozytorowi Hannsowi Eislerowi (1898-1962), który zapisał się w historii muzyki grubą czcionką dzięki owocnej współpracy z Bertoldem Brechtem, oraz dzięki skomponowaniu muzyki do ...Hymnu Państwowego Niemieckiej Republiki Demokratycznej: ''Auferstanden aus Ruinen''. Hanns Eisler zmuszony był wyemigrować do USA nękany za poliytyczne przesłanie swych utworów przez nazistów. W roku 1987 po jego kompozycję ''The Secret Marriage'' sięgnął Sting (album ''...Nothing Like The Sun'', 1987),  w 2011 roku jego i Boba Dylana kompozycje wypełniły album kwartetu saksofonowego Deep Schrott (''Plays Dylan & Eisler'', 2011), a w październiku 2012 nakładem JazzHausMusik ukazała się ''Eisleriana'', a więc album będący głównym tematem tego tekstu.
W kompozycjach Hannesa Zerbe jakie wypełniły płytę znajdziemy echa i liczne nawiązania do estetyki kompozycyjnej Eislera w postaci, bądź wplatania motywów niektórych jego kompozycji, bądź też nawiązań stylistycznych (jak choćby skoczny temat ''Compact 3'').
Zerbe raz też sięgnął po oryginalną kompozycję Hannsa Eislera -monumentalną i pełną patosu, niemal żałobną pieśń ''Uber den Selbstmord'', w której doskonałe solo klarentu należy do Jurgena Kupke.
Opus magnum całego albumu jest czteroczęściowa kompozycja tytułowa. Mimo patosu i przepychu aranżacyjnego udało się poprzez ''Eislerianę'' stworzyć rodzaj wielowątkowej opowieści muzycznej, robiącej dzięki ilustracyjnemu przekazowi wrażenie muzyki napisanej do nieistniejącego filmu. Zmienne nastroje i klimaty towarzyszące poszczególnym częściom tej suity niemal zapierają swym przekazem i ciężarem dech w piersi. Najbardziej dramatyczną częścią ''Eisleriany'' jest ''Part 3'' z wiodącą rolą rozszalałej, przesterowanej rockowej gitary Jorga Schippy. Ukojenie przynosi dopiero rozlegle skonstruowana poprzez improwizacyjną fantazję solówka kontrabasu Horsta Nonnenmachera.
Hannes Zerbe Jazz Orchester to kilkunastoosobowa formacja, w której z powodzeniem zlewają się: wieloletnie doświadczenie i młodzieńcza energia. W gronie instrumentalistów młodego i średniego pokolenia znajdziemy bowiem także nestorów niemieckiej sceny jazzowej, do których zalicza się zarówno sam Hannes Zerbe jak i jego partner muzyczny jeszcze z lat 70-tych ub.wieku, klarnecista Jurgen Kupke.
skład:
Jürgen Kupke, Gebhard Ullmann - klarnety
Silke Eberhard - saksofon, klarnet
Nico Lohmann, Dirk Engelhardt, Alexander Beierbach - saksofony
Damir Bacikin, Christian Magnusson - trąbki
Nikolaus Neuser - trąbka, flugelhorn
Jörg Huke, Florian Juncker - puzony
Martin Leipoldt - tuba
Jörg Schippa - gitara
Horst Nonnenmacher - kontrabas
Christian Marien - perkusja
Hannes Zerbe - fortepian, dyrygent

opisy innych płyt z katalogu JazzHausMusik: 

          

___________________________________________________________________________________________

tekst i skany: R.R

piątek, 16 sierpnia 2013, longplay_2010
Tagi: z jazz

Polecane wpisy