Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

TOWER OF POWER

Soul Side of Town

Vincent PEIRANI
Living Being II - Night Walker
(premiera 31 sierpnia 2018)

KUU!
Lampedusa Lullaby
(premiera 31 sierpnia 2018)

Jonathan BUTLER
Close To You
(premiera 24 sierpnia 2018)

Rebecca ANGEL
What We Had
(2018)

Samuel MARTINELLI
Crossing Paths
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Ondrej KRAJNAK: ForevErnest /CD 2013, Hevhetia/

 Ondrej KRAJNAK: ForevErnest /CD 2013, Hevhetia/

Rememberance - Main theme; Never drying tears; Idol; Solitude; Rememberance; Why is it so hard to say goodbye; Eb minor improvisation for Ernest

Słowacki pianista Ondrej Krajnak postanowił swój najnowszy album poświęcić twórczości fenomenalnego pianisty jazzowego i kompozytora Ernesta Olaha. Ernest Olah był jednym z najwspanialszych odkryć czechosłowackiej sceny muzycznej lat 60-tych ub.wieku, kiedy to pojawił się w składzie słynnej Orkiestry Gustawa Broma.
Producentem albumu ''ForevErnest'' nagranego w roku, w którym przypadłyby 70-te urodziny Ernesta Olaha jest syn legendarnego pianisty -Roman Olah, a materiał zarejestrowano w Studio Svarov.
Ondrej Krajnak to wyjątkowy wirtuoz fortepianu, szczycący się poza niezwykłą jazzową intuicją, również doświadczeniami i sukcesami na polu muzyki klasycznej. W swej stylistyce niejednokrotnie oddaje hołd swemu największemu Mistrzowi -Oscarowi Petersonowi. Wpływy niedoścignionego Petersona, oraz takich pianistów jak Chick Corea i Adam Makowicz mieszają się w grze Słowaka z inspiracjami jakie poruszają go ze strony takich twórców jak choćby Jan Sebastian Bach, Bela Bartok, Fryderyk Chopin czy Siergiej Prokofiew. Uzyskany w ten sposób rezultat powoduje, iż w grze Krajnaka dostrzeżemy nieograniczoną przestrzeń kreowaną przez wyjątkową wyobraźnię i przede wszystkim wyśmienity warsztat techniczny.
Klamrą i niejako motywem przewodnim całego albumu jest impresyjny temat ''Remembrance'' pojawiający się w dwóch odsłonach.
Bardzo wzruszająco brzmi przepiękny temat ''Why is it so hard to say goodbye''.
Poza kompozycjami Olaha, znajdziemy na płycie również rodzaj 10-minutowej swobodnej improwizacji Krajnaka inspirowany muzyką głównego bohatera tego albumu.
Przyśpiewujący sobie podczas gry pianista perfekcyjnie odgrywający nuty zapisane przed laty, robi jednocześnie wrażenie całkowicie wyzwolonego z jakichkolwiek ram interpretacyjnych. To jeden z tych pianistów, których słuchając odnosimy wrażenie, iż instrument i wirtuoz stanowią nierozerwalną całość.
Karkołomne skale i akordy w połączeniu z wyjątkową wrażliwością artysty, sprawiają iż album ''ForevErnest'' to nie tylko efektowny hołd dla twórczości Ernesta Olaha, ale też po prostu doskonała płyta w kategorii: solo piano pod każdym względem.

Ondrej Krajnak - fortepian

*     *     *     *     *

 

 

piątek, 05 lipca 2013, longplay_2010
Tagi: k jazz

Polecane wpisy