Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Aldona Nawrocka

AVE
PREMIERA 26 PAŻDZIERNIKA 2018

Julian & Roman WASSERFUHR
Relaxin' in Ireland
(premiera 26 października 2018)

Nils LANDGREN
Christmas With My Friends VI
(premiera 26 października 2018)

Ida SAND
My Soul Kitchen
(premiera 26 października 2018)

Paweł GUSNAR
Saxophone Varie Vol.3
(2018)

Paweł JANAS
Buttonhacker
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Ondrej KRAJNAK: ForevErnest /CD 2013, Hevhetia/

 Ondrej KRAJNAK: ForevErnest /CD 2013, Hevhetia/

Rememberance - Main theme; Never drying tears; Idol; Solitude; Rememberance; Why is it so hard to say goodbye; Eb minor improvisation for Ernest

Słowacki pianista Ondrej Krajnak postanowił swój najnowszy album poświęcić twórczości fenomenalnego pianisty jazzowego i kompozytora Ernesta Olaha. Ernest Olah był jednym z najwspanialszych odkryć czechosłowackiej sceny muzycznej lat 60-tych ub.wieku, kiedy to pojawił się w składzie słynnej Orkiestry Gustawa Broma.
Producentem albumu ''ForevErnest'' nagranego w roku, w którym przypadłyby 70-te urodziny Ernesta Olaha jest syn legendarnego pianisty -Roman Olah, a materiał zarejestrowano w Studio Svarov.
Ondrej Krajnak to wyjątkowy wirtuoz fortepianu, szczycący się poza niezwykłą jazzową intuicją, również doświadczeniami i sukcesami na polu muzyki klasycznej. W swej stylistyce niejednokrotnie oddaje hołd swemu największemu Mistrzowi -Oscarowi Petersonowi. Wpływy niedoścignionego Petersona, oraz takich pianistów jak Chick Corea i Adam Makowicz mieszają się w grze Słowaka z inspiracjami jakie poruszają go ze strony takich twórców jak choćby Jan Sebastian Bach, Bela Bartok, Fryderyk Chopin czy Siergiej Prokofiew. Uzyskany w ten sposób rezultat powoduje, iż w grze Krajnaka dostrzeżemy nieograniczoną przestrzeń kreowaną przez wyjątkową wyobraźnię i przede wszystkim wyśmienity warsztat techniczny.
Klamrą i niejako motywem przewodnim całego albumu jest impresyjny temat ''Remembrance'' pojawiający się w dwóch odsłonach.
Bardzo wzruszająco brzmi przepiękny temat ''Why is it so hard to say goodbye''.
Poza kompozycjami Olaha, znajdziemy na płycie również rodzaj 10-minutowej swobodnej improwizacji Krajnaka inspirowany muzyką głównego bohatera tego albumu.
Przyśpiewujący sobie podczas gry pianista perfekcyjnie odgrywający nuty zapisane przed laty, robi jednocześnie wrażenie całkowicie wyzwolonego z jakichkolwiek ram interpretacyjnych. To jeden z tych pianistów, których słuchając odnosimy wrażenie, iż instrument i wirtuoz stanowią nierozerwalną całość.
Karkołomne skale i akordy w połączeniu z wyjątkową wrażliwością artysty, sprawiają iż album ''ForevErnest'' to nie tylko efektowny hołd dla twórczości Ernesta Olaha, ale też po prostu doskonała płyta w kategorii: solo piano pod każdym względem.

Ondrej Krajnak - fortepian

*     *     *     *     *

 

 

piątek, 05 lipca 2013, longplay_2010
Tagi: k jazz

Polecane wpisy