Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Paolo FRESU - Richard GALLIANO
Jan LUNDGREN

Mare Nostrum III
PREMIERA 25 STYCZNIA 2019

Cyrille AIMEE
Move On: A Sondheim Adventure
(premiera 22 lutego 2019)

Rudi FISCHERLEHNER
15 8 SLUM
(premiera 1 lutego 2019)

Alfredo RODRIGUEZ - Pedrito MARTINEZ
Duologue
(premiera 1 lutego 2019)

The CUBAN LATIN JAZZ
Juntos Por Siempre
(premiera 20 stycznia 2019)

Norman JOHNSON
The Art Of Life
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Ondrej KRAJNAK: ForevErnest /CD 2013, Hevhetia/

 Ondrej KRAJNAK: ForevErnest /CD 2013, Hevhetia/

Rememberance - Main theme; Never drying tears; Idol; Solitude; Rememberance; Why is it so hard to say goodbye; Eb minor improvisation for Ernest

Słowacki pianista Ondrej Krajnak postanowił swój najnowszy album poświęcić twórczości fenomenalnego pianisty jazzowego i kompozytora Ernesta Olaha. Ernest Olah był jednym z najwspanialszych odkryć czechosłowackiej sceny muzycznej lat 60-tych ub.wieku, kiedy to pojawił się w składzie słynnej Orkiestry Gustawa Broma.
Producentem albumu ''ForevErnest'' nagranego w roku, w którym przypadłyby 70-te urodziny Ernesta Olaha jest syn legendarnego pianisty -Roman Olah, a materiał zarejestrowano w Studio Svarov.
Ondrej Krajnak to wyjątkowy wirtuoz fortepianu, szczycący się poza niezwykłą jazzową intuicją, również doświadczeniami i sukcesami na polu muzyki klasycznej. W swej stylistyce niejednokrotnie oddaje hołd swemu największemu Mistrzowi -Oscarowi Petersonowi. Wpływy niedoścignionego Petersona, oraz takich pianistów jak Chick Corea i Adam Makowicz mieszają się w grze Słowaka z inspiracjami jakie poruszają go ze strony takich twórców jak choćby Jan Sebastian Bach, Bela Bartok, Fryderyk Chopin czy Siergiej Prokofiew. Uzyskany w ten sposób rezultat powoduje, iż w grze Krajnaka dostrzeżemy nieograniczoną przestrzeń kreowaną przez wyjątkową wyobraźnię i przede wszystkim wyśmienity warsztat techniczny.
Klamrą i niejako motywem przewodnim całego albumu jest impresyjny temat ''Remembrance'' pojawiający się w dwóch odsłonach.
Bardzo wzruszająco brzmi przepiękny temat ''Why is it so hard to say goodbye''.
Poza kompozycjami Olaha, znajdziemy na płycie również rodzaj 10-minutowej swobodnej improwizacji Krajnaka inspirowany muzyką głównego bohatera tego albumu.
Przyśpiewujący sobie podczas gry pianista perfekcyjnie odgrywający nuty zapisane przed laty, robi jednocześnie wrażenie całkowicie wyzwolonego z jakichkolwiek ram interpretacyjnych. To jeden z tych pianistów, których słuchając odnosimy wrażenie, iż instrument i wirtuoz stanowią nierozerwalną całość.
Karkołomne skale i akordy w połączeniu z wyjątkową wrażliwością artysty, sprawiają iż album ''ForevErnest'' to nie tylko efektowny hołd dla twórczości Ernesta Olaha, ale też po prostu doskonała płyta w kategorii: solo piano pod każdym względem.

Ondrej Krajnak - fortepian

*     *     *     *     *

 

 

piątek, 05 lipca 2013, longplay_2010
Tagi: k jazz

Polecane wpisy