Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Poznań Jazz - Young & Power

Eleanor MEYNELL
Piano Music From Leipzig
(premiera 1 marca 2019)

Roman Palester
Muzyka kameralna 1
(2018)

Michał JAROS
Floating Bridges
(2018)

Marta KLOUCKOVA Quartet
Loving Season
(2018)

Adam ŻUKIEWICZ
The Beginnings
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Adam KOWALEWSKI: For You /CD 2013 (2011), Hevhetia/

 Adam KOWALEWSKI: For You /CD 2013 (2011), Hevhetia/

Cause I love You; Lullaby for You; Tango for Tuna; Little girl I'll miss You; White water; Mińsk; Shosha's dance; If one could only see

Jeden z najwybitniejszych polskich kontrabasistów młodego pokolenia Adam Kowalewski jeszcze w lutym 2011 roku w prestiżowym Preisner Studio w Niepołomicach wraz z pianistą Piotrem Wyleżołem dokonał nagrań, które doczekały się publikacji na płycie dopiero w czerwcu 2013 roku. Co ciekawe; płyta wydana została w Słowacji przez tamtejszą wytwórnię Hevhetia.
Duet kontrabasu z fortepianem to konstelacja nieczęsto spotykana w konwencji kameralnej muzyki jazzowej, aczkolwiek posiadająca głęboką tradycję. W ostatnich latach doczekaliśmy się też wyśmienitej płyty nagranej w takim instrumentarium, że wspomnę wspaniały album ''Lumiere'' (2012) duetu Mira Opalińska - Douglas Whates.

Płytę ''For You'' wypełnia pięć premierowych kompozycji Adama Kowalewskiego, ''White Water'' Piotra Wyleżoła oraz dwa standardy: ''Little girl I miss You'' Bunky'ego Greena i ''If one could only see'' Billy'ego Harpera.
Adam Kowalewski okazuje się być kompozytorem wyjątkowym. Urzeka i wzrusza przepiękny temat ''Cause I love You'' otwierajacy płytę. Pięknie i klasycznie brzmi fortepian, subtelnie, czysto i delikanie -kontrabas. Wyśmienite osiem minut!
Nawiązaniem do klasycznego tanga jest temat ''Tango for Tuna''. Doskonale kreowane impresje kontrabasu sąsiadują z czystym i pełnym swoistego patosu podkładem fortepianowym.
Ogrom energii uwalniają instrumentaliści w trakcie ''Little girl I'll miss you''. Twarde, wręcz agresywne akordy fortepianu i niemal szarpane przez Kowalewskiego struny sprawiają, iż kompozycja Greena lśni w nowych ramach tej interpretacji blaskiem autentycznej świeżości.
Jedyna w tym zestawie kompozycja Piora Wyleżoła to pięknie rozpisana na dwa instrumenty ''White water''.
Bardzo impresyjny charakter jest z kolei domeną utworu ''Mińsk''. Tu pełną gamę pasażowych klimatów rozciąga przed nami kontrabas Kowalewskiego; niezwykle delikatny, niemal muskający zaledwie przestrzeń.
Najbardziej charakterystycznym dla stylistyki wypracowanej przez Piotra Wyleżoła wydaje się być temat ''Shosta's dance''. Tu ujawnia się pełnia wyjątkowego temperamentu pianisty, tak doskonale rozpoznawalnego dzięki wypracowaniu własnego sposobu artykulacji i synkopowania. Druga część utworu należy jednak do Kowalewskiego, kreującego tu jedną z najbardziej rozbudowanych partii solowych na całej płycie.
Pięknym zakończeniem albumu jest ''If one could only see'' Billy'ego Harpera. Subtelna i urzekająca nastrojem mistrzowska interpretacja!
''For You'' nasycona jest zarówno bezmierną radością jak i swego rodzaju melancholią. Dużo tu stylistycznych odniesień i zapożyczeń, które instrumentaliści potrafią wykorzystać w wyśmienitym stylu, tworząc muzykę pełną oryginalnego wdzięku i urzekającej gracji.
Piękna, pełna uczucia kameralna płyta.
muzycy:
Adam Kowalewski - kontrabas
Piotr Wyleżoł - fortepian

opis innej płyty wytwórni Helvetia:__________________________________________________________________________________________

 

piątek, 05 lipca 2013, longplay_2010

Polecane wpisy