Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

ZAWADZKI / PRAŚNIEWSKI / WOŚKO: Tage /CD 2013, Multikulti/

 ZAWADZKI / PRAŚNIEWSKI / WOŚKO: Tage /CD 2013, Multikulti/

13 years ago and 13 years later; Conspiracy; Wroniec; Misunderstanding; Memories of Fyn; Bogense; Six and Eight; The End of Day

Wszyscy trzej bohaterowie tej płyty to starannie wykształceni instrumentaliści, których łączą studia w duńskim Konserwatorium Muzycznym (Odense), a także mimo młodego wieku bogate doświadczenia muzyczne i udział w rozlicznych konstelacjach.
Pianista składu, Sebastian Zawadzki ma na swym koncie rozliczne nagrody i wyróżnienia spośród których wymienić warto choćby I Nagrodę na European Jazz Contest 2012 w Rzymie czy Grand Prix przyznane dla Indywidualności Jazzowej podczas Novum Jazz Festival. Jest także współtwórcą formacji International Jazzpocalypse i Tone Raw.
Zaangażowany w rozmaite międzynarodowe projekty muzyczne (m.in. Entropy, Suburbia Surreal, Purple Noise i Orlando), oraz współpracujący z takimi artystami jak Joao Nascimento, Anders Mogensen czy Francesco Cigna, kontrabasista Mariusz Praśniewski i perkusista Radek Wośko uzupełniają skład tria.
Ostatni z wymienionych to także doskonały kompozytor, aranżer i autor tekstów mający w swą biografię wpisaną m.in. współpracę z Teatrem Polskim w Szczecinie oraz cenionym w Europie trębaczem Piotrem Wojtasikiem, a także koncerty m.in. w Danii, Czechach, Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Nic dziwnego, iż spotkanie w duńskim studio nagraniowym Holy Sea Records pod okiem i uchem Petera Hellesoe trojga tak wybitnych indywidualności zaowocowało doskonałą sesją, z której siedem nagrań wypełniło pierwszy album nagrany w tej konstelacji: ''Tage''.
''Tage'' to w pełni premierowy, autorski program oparty na stylistyce klasycznego tria fortepianowego, wyróżniający się jednak pośród innych podobnych produkcji oryginalnością w kreowaniu nastroju i wyjątkową wirtuozerią każdego z instrumentalistów. Podczas przesłuchiwania płyty trudno nie dostrzec wpływu jaki na młodych polskich muzyków wywarły doświadczenia zdobyte na duńskiej uczelni. Swego rodzaju sterylność i chłód, tak charakterystyczny dla skandynawskiego jazzu przeniknął niewątpliwie zarówno do zmysłu kompozycyjnego Sebastiana, Mariusza i Radka, jak i do samego brzmienia płyty (nagranej przecież w Danii). Udało się jednak na ''Tage'' zachować tak bliskie polskiemu jazzowi elementy słowiańskie, tworzące udaną symbiozę ze skandynawskim chłodem, efektem czego podczas słuchania albumu odczuwamy jednocześnie ciepło i przestrzeń jaką emanują utwory. 
''Tage'' to ogrom pięknych linii melodycznych niejednokrotnie zahaczających swą strukturą o stylistykę muzyki klasycznej (najdłuższy w zestawie, rozbudowany temat ''Wroniec'' i nostalgiczny ''Memories of Fyn''), ale także typowe jazzowe impresje fortepianowe, jak podczas tematu ''Bogense'', czy rodzaj muzycznego eksperymentu jakim jest kończący płytę ''The End of Day''.
Trio robi wrażenie kolektywu opartego na wzajemnych interakcjach i muzycznej demokracji. Każdy z instrumentalistów pełni równoległą pozostałym muzykom rolę w kreowaniu wypadkowej trzech jazzowych indywidualności. Mimo linni melodycznej przypadającej w udziale oczywiście fortepianowi, niejednokrotnie możemy zasłuchać się w solowe popisy Radka Wośko (choćby podczas wspomnianego ''Memories of Fyn''), czy solowe linie kontrabasu Mariusza Praśniewskiego.
Płytowy debiut tria  Zawadzki / Praśniewski / Wośko to doskonały przykład ambitnej i wysublimowanej, a jednocześnie bardzo przystępnej propozycji w utrzymanej w konwencji klasycznego tria fortepianowego. ''Tage'' jest też płytą spełniającą najwyższe standardy współczesnej europejskiej produkcji muzycznej na najwyższym z możliwych poziomie.
Płyta ukazała się 13 maja 2013 nakładem wydawnictwa Multikulti.
skład:
Sebastian Zawadzki - fortepian
Mariusz Praśniewski - kontrabas
Radek Wośko - perkusja

opisy innych płyt wydanych przez Multikulti:

 

   

___________________________________________________________________________________________

tekst i skany: R.R

 

poniedziałek, 24 czerwca 2013, longplay_2010
Tagi: polish jazz z w p jazz

Polecane wpisy