Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

ANTONI WOJNAR

The Nochats' Dance

The 14
The Future Ain't What It Used To Be
(premiera 1 stycznia 2019)

Alessandro Stradella
Il Trespolo Tutore
(2018)

POZNAŃSKA PIĘTNASTKA
Big Club Band
(2018)

Katarzyna MUSIAŁ
My Spanish Heart
(2018)

Urszula Kryger / Agata Górska-Kołodziejska
Women Of Music - Songs
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

DEEP SCHROTT Plays Dylan & Eisler /CD 2011, Poise/

DEEP SCHROTT Plays Dylan & Eisler /CD 2011, Poise/

Deep Schrott Plays Dylan: Mr.Tambourine Man; Like A Rolling Stone; Ballad Of A Thin Man; I Want You; Blowing In The Wind; Lay Lady Lay; Just Like A Woman; Knockin' On Heavens Door; Rainy Day Women;
4 Songs By Hanns Eisler: Lob Des Kommunismus; An Den Kleinen Radioapparat; Die Freie Wirtschaft; Das Vieleicht-Lied

Deep Schrott to doprawdy niecodzienny projekt a zarazem jeden z najodważniejszych w ostatnich latach na europejskiej scenie jazzowej. Nie na co dzień bowiem spotykamy się próbą tworzenia muzyki przez kwartet saksofonistów, tym bardziej iż artyści sięgneli po tak specyficzne instrumenty jakimi są saksofony basowe i nie są wspomagani w swych dokonaniach przez jakiekolwiek dodatkowe instrumenty. Jeśli dodać do tego repertuar po jaki sięgneli na tej płycie, w przeważającej części złożony z utworów Boba Dylana, otrzymany efekt po prostu musi zaskoczyć nawet najbardziej osłuchanego z najróżniejszymi innowacjami brzmieniowo -interpretacyjnymi odbiorcę.
W projekcie Deep Schrott wziął udział m.in. wszechstronny saksofonista i kompozytor, oraz twórca muzyki teatralnej i filmowej współpracujący ze słynnym WDR Big Band, Jan Klare -znany z takich projektów jak The Dorf (wyśmienita płyta ''Le Record'', 2011), czy ''1000'' (wspaniały awangardowy projekt w konwencji kwartetu z trębaczem Bartem Marisem). Innym muzykiem jakigo znać możemy z rozlicznych projektów jest Dick Raulf (NOX z wokalistą Gerdem Kosterem -albumy ''Lieder zum Nacht'', ''Gabelfruhstuck'' i ''Hasenbrot'', czy trio Drift z Frankiem Schulte i Fredem Frithem -płyta ''Sonargemeinschaft'', 2008 i solowy album ''Brotwalzer'', 2011).
Płyta ''Deep Schrott Plays Dylan & Eisler'' nagrana została na żywo w kameralnej atmosferze małego teatru w Kolonii w czerwcu 2011 roku. Po Dylana muzycy sięgneli z okazji 70. urodzin barda jakie przypadły w maju 2011, wybierając prawdziwe perełki z jego repertuaru jak choćby: ''Mr.Tambourine Man'', ''Like A Rolling Stone'' czy ''Knockin' On Heaven's Door''.
Drugi z kompozytorów, po którego twórczość sięgnęło czterech odważnych niemieckich saksofonistów to Hanns Eisler -niemiecki kompozytor muzyki atonalnej, który zmuszony był wyemigrować do USA nękany za poliytyczne przesłanie swych utworów przez nazistów. W roku 1987 po jego kompozycję ''The Secret Marriage'' sięgnął Sting (album ''...Nothing Like The Sun'', 1987), a w programie tej płyty utwór ten skrył się pod tytułem ''An Den Kleinen Radioapparat''.
Każdy z saksofonów basowych odgrywa w muzyce tworzonej przez kwartet w poszczególnych fragmentach odmienną rolę. Są rozimprowizowane solówki, doskonale i bogato brzmiący podkład rytmiczny, dialogi poszczególnych saksofonów. W sumie doprawdy niczego nie brakuje! Nieco zapomniany w ostatnich latach instrument jakim jest potężny saksofon basowy jawi nam się podczas słuchania tych nagrań jako wyjątkowy i oferujący szeroką paletę brzmieniową, niemożliwą do osiągnięcia na jakimkolwiek innym rodzaju instrumencie.
skład:
Wollie Kaiser - saksofon
Andreas Kaling - saksofon
Jan Klare - saksofon
Dirk Raulf - saksofon

opis innej płyty Deep Schrott wydanej przez Poise:

 

poniedziałek, 10 czerwca 2013, longplay_2010
Tagi: D jazz

Polecane wpisy