Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Antek KRUPA: Amela /CD 2012 (2009/2012), Radio Kraków/

 Antek KRUPA: Amela /CD 2012 (2009/2012), Radio Kraków/

Amela; Camden Town; Song dla Gońki; Nie zaznasz szczęścia; Przepraszam; Ostatni blues; Dziurawe kieszenie; Z Paryża w samotność; Popatrz chmurom prosto w oczy; Summertime; Amela (coda); bonus: Cały ten jazz; Another Man; Stary człowiek

To płyta, która już na dwa lata przed ukazaniem się, stała sie legendą. Pierwotnie zatytułowany ''Ostatni blues'' -pierwszy autorski album muzyka i wieloletniego dziennikarza Radia Kraków a zarazem jednej z najbardziej barwnych postaci muzycznego Krakowa ukazać miał się jeszcze w 2010 roku. Płyta była gotowa (w internecie pojawiła się nawet jej okładka), Jan Chojnacki zaprezentował kilka nagrań w swej kultowej audycji ''Bielszy odcień bluesa'', a jednak z różnych względów nie ujrzała światła dziennego. Krążyły plotki iż krążą wśród miłośników bluesa jakieś nieoficjalne kopie tej płyty ale tak naprawdę nikt nie miał jej w rękach. Nadzieja na zdobycie nagrań dokonanych na przełomie 2009 i 2010 roku w studio Jarka Śmietany powoli gasła.
W lipcu 2012 roku pojawiła sie jednak informacja, iż Antek Krupa stworzył nowy, zmodyfikowany projekt ''Ostatniego bluesa'' zmieniając kolejność i układ nagrań (z programu wypadł m.in. ''Ruby Tuesday'') oraz wzbogacając program o wzruszającą, melodeklamowaną ''Amelę'' (nagraną w 2012 roku w studio Radia Kraków) przedstawioną w dwóch odsłonach: otwierającej i zamykającej podstawowy zestaw utworów. Płytę, której pełny tytuł brzmi: ''Amela -blues o rozwianych włosach na wietrze'' Krupa zadedykował swej ukochanej ośmiomiesięcznej wnuczce, która jak muzyk napisał na okładce płyty: ''przeszła na drugą stronę tęczy''.
W październiku 2012 roku nadarzyła się doprawdy wyjątkowa okazja do tego by wreszcie płyta mogła się ukazać w sprzedaży: jubileusz 35-lecia pracy dziennikarskiej Antka Krupy. Płytę, której premierę połączono z galowym koncertem wydało Radio Kraków i choć nie znalazła się w ogólnokrajowej dystrybucji, prawdziwi miłośnicy bluesa, Antka Krupy a także Jarka Śmietany, którego wkład w powstanie albumu jest nieoceniony mają szansę pozyskać tę wyjątkową pozycję do swej kolekcji.
Większosć utworów skomponował J.Śmietana, który w ostatnim czasie coraz częściej zwraca się ku bluesowi, czego dowodem są choćby jego albumy ''Psychedelic Music of Jimi Hendrix'' (2009), ''Live At Impart!'' (2012) czy wreszcie nazwana ''muzyczną encyklopedią bluesa'' płyta ''I Love The Blues'' (2011). To właśnie na ostatniej z wymienionych znalazła się kompozycja Krupy i Śmietany ''Camden Town'' wyśmienicie zaśpiewana przez Z-Star. Na ''Ameli'' poznajemy polską wersję tego utworu, który z powodzeniem konkurować może z największymi standardami gatunku.
Gitara Śmietany doskonale wpasowana jest w poetyckie i baśniowo zakręcone bluesowe teksty Krupy tworząc z każdego utworu doskonale skonstruowaną miniaturkę. Wybitni muzycy biorący udział w nagraniach zgromadzonych na płycie to także niewątpliwy atut stanowiący o wyjątkowości płyty tej płyty. Poza Śmietaną na ''Ameli'' usłyszeć możemy m.in. Pawła Mąciwodę, Jorgosa Skoliasa, Adama Czerwińskiego czy Tomasza Kudyka.
Ta płyta po prostu urzeka. Urzeka klimatem tekstów, nastrojem budowanym przez poszczególne utwory i swego rodzaju smutkiem. To bardzo osobista płyta, ujmująca wrażliwością przekazu a chwilami wręcz przejmująca. Wspomnienia, ulotność chwili, przyjaźń, miłość, śmierć... blues.
Trudno nie wzruszyć się słuchając ''Ameli'' czy ''Starego człowieka''. Są też momenty dynamiczne, czy wręcz przebojowe... lecz przebojowe w dobrym tego słowa znaczeniu jak choćby ''Popatrz chmurom prosto w oczy'' w stylistyce dokonań grupy Breakout.
Trochę odbiega klimatem od całości ''krupowa'' interpretacja ''Summertime'' George'a Gershwina. To jednak po prostu hołd dla jednego z największych standardów zarówno jazzu, bluesa jak i muzyki popularnej.
Długo czekaliśmy na tę płytę. Warto było!
skład:
Antek Krupa - wokal, harmonijka, gitara
Jarek Śmietana - gitary, wokal
Antek Dębski - gitara basowa
oraz:
Stefan Błaszczyński - flet, instr.perkusyjne
Karolina Cygonek - wokal
Jorgos Skolias - wokal
Adam Czerwiński - perkusja
Magda Piskorczyk - wokal
Tomasz Kudyk - trąbka
Łukasz ''Wiśnia'' Wiśniewski - wokal, harmonijka
Paweł ''Baby'' Mąciwoda - gitara basowa
Harriet Levis - wokal
Marta Ignatowicz - wokal                                                                                                      Agnieszka Łapka - wokal
Igor & Kacper Piećko - wokal

 

środa, 05 grudnia 2012, longplay_2010
Tagi: k rock blues

Polecane wpisy