Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

ANTONI WOJNAR

The Nochats' Dance

The 14
The Future Ain't What It Used To Be
(premiera 1 stycznia 2019)

Alessandro Stradella
Il Trespolo Tutore
(2018)

POZNAŃSKA PIĘTNASTKA
Big Club Band
(2018)

Katarzyna MUSIAŁ
My Spanish Heart
(2018)

Urszula Kryger / Agata Górska-Kołodziejska
Women Of Music - Songs
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Jan KLARE, Bart Maris, Wilbert de Joode, Michael Vatcher: 1000 /CD 2011, Red Toucan Records/

Jan KLARE, Bart Maris, Wilbert de Joode, Michael Vatcher: 1000 /CD 2011, Red Toucan Records/

Jan Klare to wszechstronny saksofonista i kompozytor, oraz twórca muzyki teatralnej i filmowej współpracujący ze słynnym WDR Big Band.

To trzeci już album nagrany w kwartecie z trębaczem Bertem Marisem pod szyldem ''1000''. Podobnie jak poprzednie publikacje fonograficzne ''Tysiąca'' tak i tą wypełniają w znacznej części improwizacje grupowe. Stylistycznie nagrania zawarte na płycie mogą wywoływać skojarzenia z eksperymentami muzycznymi Kwartetu Ornette Colemana.
Elektryzujące pomysły improwizacyjne Jana Klare i Barta Marisa znajdują doskonałe tło w brzmieniu wybitnej sekcji rytmicznej tworzonej przez jednego z najaktywniejszych basistów na holenderskiej scenie jazzowej -Wilberta de Joode perkusistę znanego z współpracy z Johnem Zornem -Michaela Vatchera.
Vatcher dodaje wiele barw i współbrzmień dość ponurym i surowym w przekazie muzycznym impresjom kwartetu przy pomocy teksturowanych akcentów perkusyjnych.
Dzięki sile poszczególnych dźwięków z improwizacji niejednokrotnie wynurza się konkretny temat, jaki przez chwilę eksponowany jest przez Artystów, którzy w kolejnej chwili wracają jednak do swobodnych niczemu nie podporządkowanych partii. 
Przestronność brzmienia zespołu pozwala uchwycić interakcję każdego instrumentu i dostrzec każdą powstałą impresję dźwiękową.
Niemiecko -holendersko -belgijski projekt ''1000'' to przykład niemal telepatycznego porozumienia między muzykami, a także prawdziwy pokaz kreatywnych i doskonale wyważonych lecz jednocześnie zaskakujących improwizowanych miniatur dźwiękowych.
skład:
Jan Klare - saksofon, klarnet, flet
Bart Maris - trąbka
Wilbert de Joode - kontrabas
Michael Vatcher - perkusja

Płyta ukazała się nakładem kanadyjskiego wydawnictwa Red Toucan Records (wcześniej: Cactus). Opisy innych płyt wydanych przez tą wytwórnię:

 

  

 

piątek, 16 listopada 2012, longplay_2010
Tagi: 1 k jazz

Polecane wpisy