Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona Glinka
Anna Sikorzak-Olek
Adam Eljasinski

Gimel 1
PREMIERA 21 WRZEŚNIA 2018

Corneliu Dan Georgescu
Model Mioritic
(2018)

Octavian Nemescu
Apokatastatis
(2018)

Radosław Sobczak
Paderewski Piano Works
(2018)

Radosław Sobczak
Karol Szymanowski Piano Music
(2018)

Adam MAKSYMIENKO
Reminescence Of The Future
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Jan KLARE, Bart Maris, Wilbert de Joode, Michael Vatcher: 1000 /CD 2011, Red Toucan Records/

Jan KLARE, Bart Maris, Wilbert de Joode, Michael Vatcher: 1000 /CD 2011, Red Toucan Records/

Jan Klare to wszechstronny saksofonista i kompozytor, oraz twórca muzyki teatralnej i filmowej współpracujący ze słynnym WDR Big Band.

To trzeci już album nagrany w kwartecie z trębaczem Bertem Marisem pod szyldem ''1000''. Podobnie jak poprzednie publikacje fonograficzne ''Tysiąca'' tak i tą wypełniają w znacznej części improwizacje grupowe. Stylistycznie nagrania zawarte na płycie mogą wywoływać skojarzenia z eksperymentami muzycznymi Kwartetu Ornette Colemana.
Elektryzujące pomysły improwizacyjne Jana Klare i Barta Marisa znajdują doskonałe tło w brzmieniu wybitnej sekcji rytmicznej tworzonej przez jednego z najaktywniejszych basistów na holenderskiej scenie jazzowej -Wilberta de Joode perkusistę znanego z współpracy z Johnem Zornem -Michaela Vatchera.
Vatcher dodaje wiele barw i współbrzmień dość ponurym i surowym w przekazie muzycznym impresjom kwartetu przy pomocy teksturowanych akcentów perkusyjnych.
Dzięki sile poszczególnych dźwięków z improwizacji niejednokrotnie wynurza się konkretny temat, jaki przez chwilę eksponowany jest przez Artystów, którzy w kolejnej chwili wracają jednak do swobodnych niczemu nie podporządkowanych partii. 
Przestronność brzmienia zespołu pozwala uchwycić interakcję każdego instrumentu i dostrzec każdą powstałą impresję dźwiękową.
Niemiecko -holendersko -belgijski projekt ''1000'' to przykład niemal telepatycznego porozumienia między muzykami, a także prawdziwy pokaz kreatywnych i doskonale wyważonych lecz jednocześnie zaskakujących improwizowanych miniatur dźwiękowych.
skład:
Jan Klare - saksofon, klarnet, flet
Bart Maris - trąbka
Wilbert de Joode - kontrabas
Michael Vatcher - perkusja

Płyta ukazała się nakładem kanadyjskiego wydawnictwa Red Toucan Records (wcześniej: Cactus). Opisy innych płyt wydanych przez tą wytwórnię:

 

  

 

piątek, 16 listopada 2012, longplay_2010
Tagi: 1 k jazz

Polecane wpisy