Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Aldona Nawrocka

AVE
PREMIERA 26 PAŻDZIERNIKA 2018

Julian & Roman WASSERFUHR
Relaxin' in Ireland
(premiera 26 października 2018)

Nils LANDGREN
Christmas With My Friends VI
(premiera 26 października 2018)

Ida SAND
My Soul Kitchen
(premiera 26 października 2018)

Paweł GUSNAR
Saxophone Varie Vol.3
(2018)

Paweł JANAS
Buttonhacker
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Sanda WEIGL: Gypsy In A Tree /CD 2012 (2010), Oriente Musik/

 Sanda WEIGL: Gypsy In A Tree /CD 2012 (2010), Oriente Musik/

Intr-o Zi La Poarta Mea; Un Tigan Avea O Casa; As Ofta Sa-mi Iasa Focul; Saraiman; Adu Calu' Sa Ma Duc; Anii Mei Si Tineretea; Jandarmul; Nu Exista-n Lumea Asta; Toderel; Dans; Alomalo

Sanda Weigl od lat mieszka w Nowym Jorku, pochodzi jednak z Rumunii i w muzyce jaką tworzy wyraźnie czuć inspiracje rumuńskim i cygańskim folklorem. Aby wytłumaczyć natomiast jej fascynację twórczością Bertolda Brechta, dodam iż jej najbliższą ciotką była żona Brechta -Helen Weigl. W Nowym Jorku wraz z japońskimi muzykami tam zamieszkałymi Sanda Weigl nagrała album ''Gypsy In A Tree'', który w 2012 roku ukazał się nakładem wytwórni Oriente Musik.
Zarówno pełne wigoru i witalności utwory jak otwierający płytę ''Intr-o Zi La Poarta Mea'' i kończący ''Alomalo'' czy pełne tajemniczości i uwodzicielskiego wdzięku (''Un Tigan Avea O Casa'', ''Saraiman'', ''Anii Mei Si Tineretea'') są doskonałym przykładem wyśmienitych możliwości wokalno -interpretacyjnych Sandy Weigl.
Przejmująco brzmi interpretacja smutnej piosenki ludowej ''Adu Calu' Sa Ma Duc'', która w aranżacji na akompaniament akordeonowo -gitarowy urzeka i wzrusza.
O psychodelię niemal ociera się ''Jandarmul'' utrzymany w hipnotycznym nastroju, ozdobiony dźwiękami perkusjonaliów i elektrycznych organów brzmiących niczym ''wycięte'' z jakiegoś nieznanego utworu The Doors.
Jazzowy duch towarzyszących wokalistce instrumentalistów odzywa się w trakcie takich utworów jak choćby ''Un Tigan Avea O Casa'' ozdobiony świetną linią basu i partią fortepianu.
Na szczególną uwagę zasługuje piękna pieśń ''As Ofta Sa-mi Iasa Focul'' zachwycająca prostą lecz piękną linią melodyczną.
Na płycie ''Gypsy In A Tree'' znajdujemy muzykę pełną odniesień do kultury romskiej ale także do jazzu i Brechta. Ten niecodzienny kolaż jaki znajdujemy w dziesięciu interpretacjach pieśni ludowych znajdujących się na płycie sprawdza się doskonale.
skład:
Sanda Weigl - wokal
Shoko Nagai - fortepian, akordeon, farfisa
Stomu Takeishi - gitara basowa
Satoshi Takeishi - instr.perkusyjne
oraz:
Douglas Wieselman - gitara, klarnet
Ben Stapp -tuba

poniedziałek, 08 października 2012, longplay_2010
Tagi: w jazz

Polecane wpisy