Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Paolo FRESU - Richard GALLIANO
Jan LUNDGREN

Mare Nostrum III
PREMIERA 25 STYCZNIA 2019

Cyrille AIMEE
Move On: A Sondheim Adventure
(premiera 22 lutego 2019)

Rudi FISCHERLEHNER
15 8 SLUM
(premiera 1 lutego 2019)

Alfredo RODRIGUEZ - Pedrito MARTINEZ
Duologue
(premiera 1 lutego 2019)

The CUBAN LATIN JAZZ
Juntos Por Siempre
(premiera 20 stycznia 2019)

Norman JOHNSON
The Art Of Life
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Sanda WEIGL: Gypsy In A Tree /CD 2012 (2010), Oriente Musik/

 Sanda WEIGL: Gypsy In A Tree /CD 2012 (2010), Oriente Musik/

Intr-o Zi La Poarta Mea; Un Tigan Avea O Casa; As Ofta Sa-mi Iasa Focul; Saraiman; Adu Calu' Sa Ma Duc; Anii Mei Si Tineretea; Jandarmul; Nu Exista-n Lumea Asta; Toderel; Dans; Alomalo

Sanda Weigl od lat mieszka w Nowym Jorku, pochodzi jednak z Rumunii i w muzyce jaką tworzy wyraźnie czuć inspiracje rumuńskim i cygańskim folklorem. Aby wytłumaczyć natomiast jej fascynację twórczością Bertolda Brechta, dodam iż jej najbliższą ciotką była żona Brechta -Helen Weigl. W Nowym Jorku wraz z japońskimi muzykami tam zamieszkałymi Sanda Weigl nagrała album ''Gypsy In A Tree'', który w 2012 roku ukazał się nakładem wytwórni Oriente Musik.
Zarówno pełne wigoru i witalności utwory jak otwierający płytę ''Intr-o Zi La Poarta Mea'' i kończący ''Alomalo'' czy pełne tajemniczości i uwodzicielskiego wdzięku (''Un Tigan Avea O Casa'', ''Saraiman'', ''Anii Mei Si Tineretea'') są doskonałym przykładem wyśmienitych możliwości wokalno -interpretacyjnych Sandy Weigl.
Przejmująco brzmi interpretacja smutnej piosenki ludowej ''Adu Calu' Sa Ma Duc'', która w aranżacji na akompaniament akordeonowo -gitarowy urzeka i wzrusza.
O psychodelię niemal ociera się ''Jandarmul'' utrzymany w hipnotycznym nastroju, ozdobiony dźwiękami perkusjonaliów i elektrycznych organów brzmiących niczym ''wycięte'' z jakiegoś nieznanego utworu The Doors.
Jazzowy duch towarzyszących wokalistce instrumentalistów odzywa się w trakcie takich utworów jak choćby ''Un Tigan Avea O Casa'' ozdobiony świetną linią basu i partią fortepianu.
Na szczególną uwagę zasługuje piękna pieśń ''As Ofta Sa-mi Iasa Focul'' zachwycająca prostą lecz piękną linią melodyczną.
Na płycie ''Gypsy In A Tree'' znajdujemy muzykę pełną odniesień do kultury romskiej ale także do jazzu i Brechta. Ten niecodzienny kolaż jaki znajdujemy w dziesięciu interpretacjach pieśni ludowych znajdujących się na płycie sprawdza się doskonale.
skład:
Sanda Weigl - wokal
Shoko Nagai - fortepian, akordeon, farfisa
Stomu Takeishi - gitara basowa
Satoshi Takeishi - instr.perkusyjne
oraz:
Douglas Wieselman - gitara, klarnet
Ben Stapp -tuba

poniedziałek, 08 października 2012, longplay_2010
Tagi: w jazz

Polecane wpisy