Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

TOWER OF POWER

Soul Side of Town

Vincent PEIRANI
Living Being II - Night Walker
(premiera 31 sierpnia 2018)

KUU!
Lampedusa Lullaby
(premiera 31 sierpnia 2018)

Jonathan BUTLER
Close To You
(premiera 24 sierpnia 2018)

Rebecca ANGEL
What We Had
(2018)

Samuel MARTINELLI
Crossing Paths
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Sven BERGMANN & Oliver BARTKOWSKI : On A Movie Trip /2012, Wunderbar/

 Sven BERGMANN & Oliver BARTKOWSKI : On A Movie Trip /2012, Wunderbar/

The John Dunbar Theme from Dance with the wolves; Bullitt; Sleepless in Seattle Medley;Live and let die; Mission: Impossible; Loin de Paname from Paris, Paris; Night piece from Taxi Driver; The taking of Pelham 123; Halloween; Happy Birthday, Nicholas from The Game; Westworld; Winnetou 

To już druga płyta pianisty Svena Bergmanna nagrana dla wytwórni Olivera Bartkowskiego Wunderbar (pierwszą był album ''Seasons'', 2011). Tym razem pianista wziął na warsztat słynne tematy filmowe, przyprawiając je swą jazzującą inwencją improwizatorską. Jako współtwórca albumu figuruje sam O.Bartkowski odpowiedzialny na płycie za perkusjonalia i efekty dźwiękowe, oraz będący pomysłodawcą i współtwórcą projektu. Gościnnie na płycie w jednym utworze zagrał wyśmienity gitarzysta Burkhard ''Buck'' Wolters (''Bullit'') a Daniela Rothenburg zaśpiewała piosenkę Paula McCartneya ''Live and let die'' z filmu o przygodach Jamesa Bonda.
Podtytuł albumu brzmi: ''A Piano Film Score Journey'' i jest to w zasadzie najkrótszy opis tej płyty.
Od przepięknego tematu z filmu ''Tańczący z wilkami'', poprzez swingującą interpretację ''Live and let die'', dynamiczny i pełen efektów elektronicznych temat z filmu ''Mission: Impossible'', swawolną melodię z filmu ''Paryż, Paryż'' i niepokojące w swym klimacie tematy ''The taking of Pelham'' czy ''Halloween'' a na ponownie pięknej o kojącej melodii z ''Winnetou'' zakończywszy.
Piękną i subtelną ścieżką dźwięków swego fortepianu Sven Bergmann przeprowadza nas przez tematy filmowe, odkrywając ich nową jakość. Szata dźwiękowa fortepianu Bergmanna brzmi minimalistycznie, jednak charakteryzuje się niezwykłą głębią i emanuje ogromnymi emocjami. Sven Bergmann ukazuje nieco inne oblicze wielu od lat znanych i kojarzących się z obrazami filmowymi utworów. W swych interpretacjach pozbawia je pompatyczności charakterystycznej dla muzyki filmowej, za to ozdabia wykwintnymi partiami akcentując subtelne piękno takich tematów jak choćby ''Tańczący z wilkami'' czy ''Winnetou''.
Kolaże dźwiękowe O.Bartkowskiego tworzone podczas utworów są subtelne i w najmniejszym stopniu nie nachalne. Jakże wspaniale wprowadzają nas dźwięki deszczu i podjeżdżającej taksówki na początku ''Night piece from Taxi Driver'' do pięknie zinterpretowanego tematu z ''Taksówkarza'', czy głosy Indian przewijające się w temacie z filmu ''Winnetou'' nadające dramaturgii utworowi.
Doskonała płyta łącząca gusta miłośników muzyki filmowej z hołdującym subtelnym jazzowym dźwiękom fortepianu melomanów.
skład:
Sven Bergmann - fortepian
Oliver Bartkowski - instr.perkusyjne, efekty dźwiękowe
Rudy Kronenberger - efekty dźwiękowe, programowanie
oraz:
Daniela Rothenburg - wokal
Burkhard ''Buck'' Walters - gitara

opis innych płyt wytwórni Wunderbar:

 

ponadto ukazały się:

    

czwartek, 20 września 2012, longplay_2010
Tagi: b jazz

Polecane wpisy