Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Pascal NIGGENKEMPER: Upcoming Hurricane /CD 2011 (2010), NoBusiness Records/

Pascal NIGGENKEMPER: Upcoming Hurricane /CD 2011 (2010), NoBusiness Records/

Pusteblume; Upcoming hurricane; Arbol de piedra; Aeolus; Fighting the mill; Rahonavis; Mongolfiere

Amerykański kontrabasista i kompozytor Pascal Niggenkemper jest obecnie jednym z najbardziej aktywnych muzyków jazzowych zarówno w Europie jak i USA. Od 2005 roku artysta mieszka na stałe w Nowym Jorku, co nie przeszkadza mu jednak koncertować również na Starym Kontynencie (m.in. Belgia, Niemcy, Szwajcaria, Francja i Austria), oraz nagrywać płyty dla rozmaitych wytwórnii płytowych na całym świecie jak NoBusiness, Clean Feed, Red Toucan czy JazzHausMusik. Ostatnie cztery jego albumy to nagrane w trzyosobowych składach: ''Pasapas'' (2008), ''Urban Creatures'' (2010), ''Fremdenzimmer'' (2011) z triem Baloni i ''Upcoming Hurricane'' (2011).

Pascal Niggenkemper hołduje swą twórczością zarówno klasyce spod znaku Raya Browna  jak i muzyce freejazzowej Charliego Hadena czy Williama Parkera. W marcu 2010 roku na sesję nagraniową, której owoc ukazał się na wydanej rok później przez NoBusiness Records płycie ''Upcoming Hurricane'' zaprosił pianistę Simona Nabatova znanego w Polsce choćby z współpracy z Braćmi Oleś, oraz perkusistę Geralda Cleavera znanego z współpracy z samym Roscoe Mitchellem. 
Powstały materiał to improwizowana muzyka emanująca wyczuwalną w każdym niemal momencie niezwykłą intuicją i harmonią poszczególnych instrumentalistów. Siłą płyty nie są indywidualne partie solowe, lecz wspólne poczynania całego tria tworzące kaskadę pasaży granych zespołowo z niezwykłą energią i natchnieniem.
Pośród siedmiu tematów zawartych na płycie, najdłuższymi i najbardziej rozbudowanymi są: tytułowy motyw, gdzie całe trio buduje gęste, warstwowe motywy doskonale ukazujące fantazję improwizacji, oraz 11-minutowy temat ''Fighting the mill''.
Muzyka trudna w odbiorze, lecz warta poświęcenia jej większej uwagi i skupienia.
skład:
Pascal Niggenkemper - kontrabas
Simon Nabatov - fortepian
Gerald Cleaver - perkusja

 

piątek, 07 września 2012, longplay_2010
Tagi: n jazz

Polecane wpisy